PP_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

no to mi nezní moc dobře
- jednak další motorek jako zdroj hluku
- jednak slovo kolaps mne přímo děsí, odpěňovač snad mám OK, ale jestli by tohle utáhl. A pak se asi bude i víc špinit a bude se muset denně čistit

Co ten NOPOX, nebo nějaké bakterie na snížení NO3 nejsou, někde jsem na to asi narazil, ale už nevím.

Fakt potřebuji něco jednoduchého, bezpečného, spolehlivého, pro laika zvládnutelného. Vím, chci hodně, ale snad to půjde.
Dík za další rady.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Skus se poptat po nějakým syporaxu nebo něčem podobným....., určitě to tady někdo používá..... jak ho tam dát?. Do pytlíku podle mě cokoli dávat je naprd. Mě se peletky taky nelíbí. Jak to měl namyšlený ten co ti to instaloval? Měl jsi to takový narychlo....... Stejně si myslím, že ti nezbyde nic jiných než tam dát nějaký válec s náplní (čím větší tím lepší). Můžeš to napojit na oběhový čerpadlo, to máš dost Silný :wink: .
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

normálně si kup tohle
http://www.morskeakvarium.eu/uprava-mor ... ucing.html
a drž se návodu. Pro nano nemá asi cenu spekulovat nad peletkama, sám siporax neřeší nic. Potřebuješ nakrmit bakterie(ty už ve vodě máš) ty se nažerou uhlíku a začnou se množit. Na vytvoření nové bakterie spotřebují uhlík z toho NOPOx, dusík a fosfor z vody, pak klidně chcípnou a odpěňovač je odpění ven.
Účiněk je rychlej, rychle říditelnej a relativně bezpečnej.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa shotik »

MRysan: to jako pouziju viz odkaz a nemusim mit sorbenty a nic jo ? Nebo to nechapu jaksi
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa vlčák »

no prave pri spravnem pouziti nemusis :D
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Spongebob »

Co vim tak MRysan jede NoPox + odpenovac a nic vic :) ale on ti asi povi sam co a jak.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Nezní to špatně ten NoPox, není to na principu vodka filtr?
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa shotik »

to chci zkusit:))) MRysan vic info :)
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa martin01 »

Ta přívodní vzduchová hadička k odpěňovači, ti může snižovat výkon. zkontroloval bych si kolik vzduchu přivádíš s ní a bez ní.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

martin01 napísal:Ta přívodní vzduchová hadička k odpěňovači, ti může snižovat výkon. zkontroloval bych si kolik vzduchu přivádíš s ní a bez ní.
To už jsem mu jednou psal...... zlobí ho hluk. Taky bych ji dal do háje, hluk, nehluk.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za názory a rady, moc mi to pomáhá nějak vyřešit filtraci. Vím, že to se mnou myslíte dobře, ale občas možná trochu váhám, zda se nenajde ještě lepší řešení.

- odpěňovač - čerpadlo má 9 kroků, běžím na 6-7 (předtím jel na 3)

- hadička - je silná, cca 1m vyvedená mimo skříň. Při odpojení nevidím na odpěňovači žádnou změnu v napěnění, výšce hladiny a pod, prostě okem není vidět rozdíl - ale ODPOJIL jsem ji. Zjistil jsem, že po odhlučnění skříně neslyším rozdíl, takže to asi tedy nechám bez hadičky, odpěňovač má už originál tlumič

- seachem matrix - zbylo mi trochu ze sladkovodního akvárka, tak jsem to tam dal, tak cca 500ml, asi to není nic moc, ale snad to poškodit nic také nemůže, spíše by mělo pomoci

- ten NO3:PO4-X se mi jeví také velmi zajímavý. Píšete že pro NANO akva je vhodný, mám objem 150 litrů čistého, ale beru to pořád také jako NANO, takže bych to asi zkusil.
- nejblíže mám Brno, tam mají toto, předpokládám, že je to stejné, jen jiná značka. Používá někdo tuto značku, nebo mám raději objednat poštou si ten Red Sea?
http://shop.akvaristika-morska.cz/ostat ... l-903.html
Dávkujete ručně, nebo dávkovacím čerpadlem?

- ještě dotaz na měření NO3 - je nějaký trvalý test, abych včas poznal nárůst. Našel jsem Ammonia Alert od Seachem, ale to je asi na NO2, pokud se nepletu

Je to hodně dotazů, moc děkuji všem za Vaši trpělivost a snahu a hlavně za konkrétní rady. Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

No, potřebuješ se zbavit NO3 a PO4, takže máš tři možnosti. Rozložit... například vysoké dno nebo denitrifikátor(pro již založené nano informace k ničemu), siporax suplující vysoké dno atd. atd, nebo odpěnit. Základem vší živé hmoty je Uhlík, Dusík a pro stavbu RNA a jako zdroj energie každé buňky fosfor. A v neposlední řadě sorbenty, all in one pytlíčky (pro nano super, ale slabé).

Většina lidí preferuje odpěňovač + něco. Někteří to kombinují ve snaze si pomoci, ale jen tím rozhodí poměr PO a NO3 a moc jim to nepomůže. Pak měří PO 0 a NO3 50 atd... nebo mají PO a NO3 0. 0 neznamená 0, ale hodnotu pod pozlišovací schopnost testu nebo oka.


Dle mého skromného názoru správná JEDNODUCHÁ řešení:
Odpěňovač + peletky v reaktoru (nějaká směs polymerů, epoxidů nebo co to je) jako zdroj uhlíku
Odpěňovač + vodka, ocet, cukr taky jako zdroj uhlíku
Odpěňovač + NOPOx, je to asi to samé jako vodka, ocet, cukr, nevím nechutnal jsem to, taky to má za účel dodat uhlík.

No a pak je ještě spousta prasopsů kombinací jenž mohou fungovat, ale jsou zbytečná, částečná, nebo nefunkční.
A to že jsem si jich zkusil na vlastní kůži dost :twisted: i na kůži svých chovanců (budiž jim země lehká)

Je totiž nutné ty živiny prohnat odpěňovačem opakovaně a bez přikrmování bakterií to nejde. V prvním kroku odpěníš zbytky, částečky, ale ne všechny a ty se rozloží a už je nemáš šanci dostat z vody. Musíš je opět dostat do živé hmoty a opět z nich udělat něco co lze odpěnit. Z toho důvodu dodáš uhlík, bakterie ve vodním sloupci se namnoží, dají si životní cyklus a jako mrtvé jsou odpěněny. V okamžiku kdy již není zdroj PO a NO můžeš i nadále pokračovat v dávkování, ale pak nebudou mít korálnatci co žrát, nebo POMALU snižovat dávku. Předávkování uhlíkem nebo skokové snížení dávky = vyhubení nádrže. V tom je to nebezpečí.

U tohodle se zastavím. Jedete na dovolenou a je třeba dávkování vysvětlit hlídači, nejčastěji drahé mamince. Pokud víte jak vypadá odměrka od RED SEA, pak pro neznalého není problém do akvárka loupnout místo 4ml 40ml.

Takže pokud by jsi to chtěl nějak srovnat, tak je asi nejsnažší cestou vyházet zbytečnosti, vyměnit co nejvíce vody a začít dávkovat zdroj uhlíku jako je například NOPOx od Red Sea, vyráběj to i ostatní firmy samozřejmě pod různejma názvama. Začni dávkovat dle návodu nalepeného na flašce, nebo raději poloviční dávku, nezlekni se lehce bílého zákalu (to bude po pár hodinách ty bakterie) a trpělivě v tom pokračuj než se dostaneš na hodnoty jenž budeš chtít.

No snad jsem to popsal tak nějak normálně, většinu z toho znám jen teoreticky :lol:
Ono je těch možností jenž fungujou hrozně moc, i tady na fóru co akvárko to jinej systém filtrace. Od rolí s toaleťákem po akvárka s tunou vápence na dně, akvárka s ničím, se vším je toho hrozně moc.

Já preferuju ekonomická a maximálně jednoduchá řešení a z toho důvodu používám jen tyhle dvě věci a jde to. Ty jsi si prostě nakoupil hned do startu dost drahé a náročné LPS, nenáročné SPS a ono to takhle dohromady asi nepůjde. Na to tě ovšem měl upozornit borec co ti do tam dal a hlavně pokud to bylo vše najednou.
LPS/SOFT 300l
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za objasnění, super popis, hlavně z praxe.
- ve filtraci mám jen ten odpěňovač (a teď trochu matrixu, buďto tam nevadí, nebo ho zase vyndám) a nic víc, takže NOPOX bude asi správná cesta.

Mohu ještě poprosit o odpovědi na pár dotazů níže, dík.
- dávkování - jak moc je nutná disciplína - vynechat sem tam jeden den - je to OK, nebo průšvih?
- dávkovat stříkačkou do sumpu, nebo se dá použít dávkovací čerpadlo? dá se na dávkovací čerpadlo spolehnout?
- co ten matrix - nechat, nebo vyhodit?
- můj odkaz (v předešlém příspěvku) na ten reductor - je to OK, je to stejné, nebo koupit NOPOX Red Sea
- jak měřit, používám nyní Salifert, je to OK, nebo doporučíte lepší, dá se to nějak permanentně měřit
- nyní měním 15l týdně - na objem 150 litrů - je to OK, nebo to nějak změnit? Rád bych raději méně, ale nevím zda je to reálné či dobré, kolik doporučujete z praxe s ohledem na to co mám v akva?

V tom posledním bodě máte bohužel plnou pravdu. Ono mělo jít o nenáročné LPS, filtrace jen odpěňovač, nic nepřidávat, počet korálnatců je prý dobrý. Osázelo se to na 2x.
Ale bohužel se to nějak zvrtlo, nebo co. O dost korálů jsem přišel - něco od kraba, nebo prostě to nedali, možná i špatně nastavené světlo, ...

Tak se to teď snažím napravit, o pár korálnatců asi ještě přijdu, jak to vypadá, ale rozhodně nic nyní přidávat nebudu. Nechám tomu pár měsíců a pak se teprve uvidí, ale spíš jen doplním volná místa po úbytku.

Ale teď se opravdu jen snažím vše srovnat a nechat akva ať se může stabilizovat.

Za odpovědi na otázky budu vděčný, pak snad zas dám chvíli pokoj. Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Madox »

Nopox, vodka, lieh, a rozne kombinacie. Ked vies troska anglicky mozes kuknut na tent guide. ja idem podla neho uz dlhu dobu. Nedavkujem nopox ale vodku, ucinost priblizne rovnaka za desatinu ceny.... Nejaky rozdiel medzi absolutkou a tesco vodkou som neobjavil, teda okrem percent ale to si vies preratat na kalkulacke...

Pravidelnost je nutna aby ti tie bakterky mnozili a kapali v nejakych rozumnych cykloch. Davkovacie cerpado je na to fajn, staci ti aj cina. Casom aj tak pojdes asi balinga alebo nejaku jeho odnoz, takze davkovace budu nutnostou.

http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

Tenhle přípravek neznám a nevím co obsahuje. Jestli to není náhodou něco jiného v podobě enzimů pro denitrifikační bakterie(to je jiný druh odstraňování NO3, nikoliv PO3) a užívá se v kombinaci právě se siporaxem, vysokým dnem a sorbentem na PO4 ve válci. Ale fakt nevim.

Dávka NOPOx bude tak 5ml ve tvém případě, takže klidně pipetou každý den.

Ta pravidelnost je hodně důležitá, čím pravidelnější budou populační cykly tím budou menší a menší až se bude držet stálá populace bakterií. Hlavní nebezpečí této metody spočívá v rychlém namnožení nebo úhynu populace bakterií ve vodním sloupci. Bez problémů si můžeš celé akvárko udusit :idea:

Matrix neznám, ani nevim co dělá

Salifert OK

Ohled na to co máš v akvárku nesouvisí s intenzitou výměny vody. Pokud budeš mít zajetej systém a krmit střídmě, tak klidně bez výměny vody, ale to budeš muset zase nějak doplňovat prvky, takže raději měnit vodu a tím zároveň doplňovat prvky. Ideálně nějakou vydatnou solí.

Vydržet a bohužel nechat pochcípat co to nevydrží. Kup si nějaký softy, je jich spousta barevnejch zelený, červený, modrý, oranžový a jsou výrazně levnější, odolnější.
LPS/SOFT 300l
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"