Jiřinův reef 190 trigon

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa moře v Praze »

to rybka.

Ahoj vím podle toho co tady od tebe čtu za příspěvky, že jsi odborník. Na fóru jsem nový a než abych dohledával všechna vlákna o ballingu ( a to už jsem nějaké přečetl), tak jsem se chtěl radši ptát. Protože jak jistě víš je tady spousta zaručených variant a způsobu, které při praxi tak zaručené nejsou a nemusí fungovat v každém AQ.
To co jsi mi napsal si psal už více čtenářům, ekonomicky a funkčně je to určitě správě.
Pro mě není podstata co to stojí já to prostě chci vědět a umět :D . To se stane jen tak, že mi to někdo vysvětlí. Nenaučím se to tak, že si to přečtu. Nejlépe je asi to vidět, potřebuju to pochopit a na všechno se doptat, ale chápu také, že pro spoustu čtenářů fóra je to rutina a nebaví je to omílat dokola. Určitě nezůstanu jen u tohoto objemu a začít budovat větší nádrž než se to naučím je slušně řečeno blbost. Reef mi běží na principu který popisuješ cca 1,5 roku a chtěl bych větší. V pohodě nechám si teda otázky až budu mluvit s někým kdo to zná osobně a nebudu tady zatěžovat ,,papír´´ :D

Ps: NaCL jsem myslel sůl bez soli od TM a ta se dávkuje společně v Ballingu ne? :D
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa rybka »

Sůl bez NaCl se přidává namísto standardní mořské soli při výměně vody. Přidáním "Ballingovy chemie" zvýšíš obsah Na+ a Cl- ve vodě (přidáváš NaHCO3 kvůli přídavku HCO3- a např. CaCl2 kvůli přídavku Ca++). A pak musíš dorovnávat přesně vypočteným množstvím soli bez NaCl, abys vyrovnal vzniklý přebytek Na+ a Cl- z dávkování.
Pokud chceš jít do velké nádrže, řeš tuto problematiku raději vápenným reaktorem. Na velké nádrže je Balling opravdu drahá metoda.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa rybka »

Ballingova metoda komplet - příprava roztoků:
http://www.reefdreams.de/lang_eng/info_3_eng.html
a asi nejblbuvzdornější kalkulačka:
http://www.aquacalculator.com/acalc/Home.html
k tomu nějaký slušnější multianalyzátor od Hanna nebo od Merck a můžeš začít 8)
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Sůl bez NaCl se přidává namísto standardní mořské soli při výměně vody.

A to je to o čem jsem mluvil už dvakrát jsem byl poučen, že mám dodávat sůl bez soli současně kvůli iontové rovnováze.
Aquakalkulátor už mám, ale jak jsem říkal když nejsou procesy vysvětleny nedochází k pochopení :D
Co se dá dělat více hlav víc názorů.
Až budu realizovat větší reef rád dám na rady zkušených, ale je trochu problém si z nich vybrat :D
díky
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa rybka »

Dávkuješ chemii a kalkulačka Ti například vypočítá, že máš dodat 100 gramů soli bez NaCl. Připravíš si roztok na výměnu vody, tj. v objemu vody na výměnu rozpustíš vypočtené množství soli bez NaCl a doplníš standardní sůl např. podle konduktometru (horší metoda). Lepší metoda je příprava roztoku A ze soli bez NaCl a roztoku B z klasické soli. Smíchat roztoky a vyměnit vodu. K tomu je dost počítání, jak se to dělá hledej na webech anebo pořádně prostuduj odkazovanou kalkulačku (což je provozně jednodušší). Opravdu je blbuvzdorná :!:
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Tak schválně jestli mi odolá :D
Dám tomu čas na nastudování a začnu pomalu, když tak budu zachraňovat větší výměnou vody :? .
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa rybka »

V maximálním klidu si nasimuluj nějaké virtuální změny, zadej to do kalkulačky a vše pochopíš :D Pak přijde vyšší level, kubíkové akvárium a úbytek kamení okolo 1 kila v reaktoru a neutralizátorech za měsíc... Zrovna včera jsem dosypával, vím, o čem to je 8)
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Budeš si muset zajistit přímou linku korálovky.
Kubík asi nedám myslel jsem s fragovkou a filtrem tak 800, ale kdo ví třeba statika baráku unese víc :D
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Pánové,
zkusíte mi někdo poradit jak ulovit červa cca 20 cm a tlustý jak prst. Myslím že do AQ koukám skoro furt nebo alespoň paní to tvrdí :D, ale dneska jsem ho vyděl po druhé v za půl roku a musím říct, že je to anakonda jak jsem vzal kleště, tak zmizel pod písek. Je nějaká past??
Používateľov profilový obrázok
Arčí
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 862
Dátum registrácie: 23 Okt 2011 03:09
Bydlisko: Veverské Knínice, Brno-Venkov

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa Arčí »

Zkus namaskovat kus zahradní hadice jako slečnu červovou. V animáčích takový věci fungujou :D
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa moře v Praze »

To už jsem zkusil a nic :D. Ale vážně funguje něco?
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa shock »

hociaka flasa s kusom mrazeneho a dierov akurat na cervika by mala stacit, ale 20cm neni zas az taka obluda, zalezi cim sa zivi :D
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Jiřinův reef 190 trigon

Príspevok od používateľa moře v Praze »

No tak tipoval bych sežranej rournatec bispiralis, modrej zoanthus, a jak jsem viděl dneska okusoval špičky na pachyclavularii. Tak trochu mi připomínal červa boba z MIB :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"