Naso literatus

Diskusie na tému všetkých druhy rýb v REEFe.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

robertt
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 12 Dec 2005 17:31

Naso literatus

Príspevok od používateľa robertt »

Mate s tou rybou skusenosti?

Obrázok
Naposledy upravil/-a robertt v 18 Dec 2005 19:38, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Príspevok od používateľa drakken »

Obrazok nesmies mat nahraty na hd ....najprv ho musis umiestnit niekam na web.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

hmm pokial viem mas akva pod 400l .... a sohal & lituratus.... takychto akvaristov mam rad :(

co by si povedal keby som ta zavrel do telefonnej budky na cely zivot a nechal ta tam este s nejakym dvojmetrovym typkom ???
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

To sa dosť ťažko posudzuje, aj odsúdenci na doživotie sú odkázaní na niekoľko m štvorcových a prežívajú :D . Vytvoriť bodlokom optimálne priestorové možnosti by znamenalo aspoň 30 metrové Aq a také nemá ani hociktoré verejné akvárium. Či chudák bodlok vníma nejaký markantný rozdiel medzi 300 a 500 l je otázne. Ale A. sohal pod 400 l je ozaj extrém (až odrazu neviem, či ho mám ľutovať alebo sa na tom pobaviť). Nuž, ale tak to s rybami pred vianocami býva- kapor vo vani, sohal v 400-vke....
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

optimalne podmienky nehrozia... ale aspon keby sa ta ryba mohla v tom akvarku otocit bez toho aby sa musela ohnut do praveho uhla a 3x cuvat nez sa otoci..... a k tomu 2 agresivne druhy ktore sa mu asi casom utlcu k smrti a obidva dorastaju 30-40cm.. hm smutne
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
robertt
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 12 Dec 2005 17:31

Príspevok od používateľa robertt »

Inač vôbec sa nebiju,su stale spolu bok po boku
Naposledy upravil/-a robertt v 18 Dec 2005 19:37, upravené celkom 1 krát.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Mladé ryby v pohodě žily ve třímetrové nádrži (2200 litrů) až do doby, než A. sohal dosáhl velikosti cca 20 cm. Pak už to pohoda nebyla, viditelným stresem likvidoval jednu větší rybu za druhou, skončil v nádrži podstatně větší a rázem byl klid.

Roman to napsal natvrdo, ale má bohužel pravdu. Ryby dorůstající v přírodě nad 20 cm prostě do těch našich "náprstků" nepatří.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

robertt napísal:
Roman napísal:hmm pokial viem mas akva pod 400l .... a sohal & lituratus.... takychto akvaristov mam rad :(

co by si povedal keby som ta zavrel do telefonnej budky na cely zivot a nechal ta tam este s nejakym dvojmetrovym typkom ???
Možem vedieť ako si toto zistil???Moje aq ma 550l,a nie 400!Inač vôbec sa nebiju,su stale spolu bok po boku,ani 3x nemusia cuvať a už vôbec žiaden pravý uhol!!!
sa mi zdalo ze si niekde spominal 375l ale mozni si ta s niekym mylim, tak sorry... ubral som ti 175l

ale moc to nemeni na veci ze si do malej nadrze narval ryby ktore v dospelosti potrebuju niekolkokrat viac kazda ... a ked si das tu namahu a preluskas trochu clankov a skusenosti chovatelov napr na reefcentral zistism ze napr sohal sa casom stane alfa-alfa dominantnym bodlokom v nadrzi v 9 z 10 pripadoch.. zelam ti aby to nebol tvoj pripad ale asi bude , bohuzial

zatial sa ti ryby ohybat nemusia , pocitam ze si kupil cca 10cm mladata , ale kazdy kto sa niekedy kupal na hrane reefu v cervenom mori vie, ze sohal dorasta 40 cisel a na jeden zaber plutvami prefici par metrov, myslis ze tvoje cca 1,5 dlhe akvarko bude dospelemu sohalovi stacit ?? alebo pocitas s tym ze dovtedy aj tak skape ??
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
robertt
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 12 Dec 2005 17:31

Príspevok od používateľa robertt »

Mas pravdu
Naposledy upravil/-a robertt v 18 Dec 2005 19:38, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ani do tisicky by som nedaval k sohalovi dalsieho bodloka

mimochodom , taky setup zrovna davam dokopy , 1 ostenec , parik velkych klaunov a cakam na sohala (mal prist minuly tyzden ale srilanski exporteri poslali lineatusa) , mozno este perutyn alebo klipka a dost , 5 ryb na 1000l musi stacit.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no bohuzial musim poreferovat o smutnom konci Naso lituratus v mojej 1000-ke :(

v piatok vecer dostal standarnu veceru a nasup, nori riasy a mrazene krevety a zaliezol medzi skaly k vecernemu odpocinku
na druhy den som moc okolo akva nechodil, ale poobede som kukal a nasa nikde nevidim. zobral som baterku a svietil do kazdej diery, utes mam celkom riedky takze vidim prakticky vsade. Bodlok nikde. Kukam za akvarkom, vedla, skratka vsade ci nahodou nevyskocil...nic.
jedine co som dosiahol bolo, ze ostatne ryby v panike obsadili vsetky volne ukryty. Aj jezovky sa zasili do jednej fugy....
vecer ked jezovky opustili docasny ukryt som zbadal mrtveho nasa, ktory zaspal v diere bez zadneho vychodu a ked jezovky (2ks diadema setosum) obsadili vychod, skratka sa tam utlkol + mal hlavu dorananu od ostnov. Cim viac sa snazil dosta von, tym viac podrazdeny jezo zaliezal do diery...

vysledok, som minus jeden bodlok a jezovky by som najradsej vyhodil do zachoda
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

To je mi ľúto Roman :-( a aký bol veľký?
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

asi 10-12cm
najviac ma stve, ze bol krasne zdravy a vypaseny..keby to bolo nejake krupicove chudatko podvyzivene , to by ma az tak nestvalo, ale toto bol kandidat na dlhy spokojny zivot :?
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

jj, bola to dobra dodavka Nasov v perfektej kondicii. Ja som z tej istej vzal tiez 1 kus. Dari sa mu perfektne, dokonca sa nevyhadzal odkedy po pridani hepatusa bojujem s krupicou. Dufam, ze moj nedopadne ako Romanov. Tiez mam jeza a ostne uz ma dlhe 20 - 25cm...
Nech mu je voda lahka...

BTW, mohol by niekto opravit nazov temy. Myslim, ze spravne je lituratus, nie literatus.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marco »

Roman uprimnu sustrast, tak to vie nastvat, asi by som tie jezovky splachol od zlosti...

...inak chcem podakovat osobam co tu zverejnili ako prevenciu pre bodlokov sushi s cesnakom (fakt som to nepoznal), davam im dva-tri krat tyzdenne a hepatak aj flavscenska je uplne v pohode(hlavne ked nemozem nasadit krevety), dokonca aj potom strese ked ho skoro zozrala murena...

...v minulosti som ho mal (teda ineho jedinca tento je novy) velmi casto obsypaneho (aj pomca) a musel som valit UVckou aby sa z toho dostal, teraz ju mam v skrini a zapada prachom... :)

Na zaver, jednoznacne potvrdzujem Romanov nazor, Sohal a Naso v jednom akva takych malych rozmerov je len casovana bomba...
What doesn´t kill me, makes me stronger.
Napísať odpoveď

Návrat na "Útesové ryby vhodné do REEFového akvária"