Údržba, kontrola a čistění filtru

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Údržba, kontrola a čistění filtru

Príspevok od používateľa Zdenek »

Hledal jsem nějaké podobné téma, ale dovoluji si otevřít nové s otázkou: JAK ČASTO, CO, PŘÍPADNĚ JAK ve filtru čistit.

Mám filtr dělaný na míru, tak že jeho velikost není nic moc 50x35x40 (d x š x v) http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=675
http://www.reef.sk/album_showpage.php?pic_id=674

Chtěl bych vás touto cestou poprosit o radu. Akvárium je v provozu 8 měsíců. Kromě odpadu z odpěňovače, hrubého předfiltru a adkalování dna v akváriu jsem filtr zatím nečistil. Začínám ale mít obavu, zda to již není potřeba. :oops:
V první komoře mám hrubý předfiltr, za ním je odpěňovač. V druhé komoře jsou dva "bloky" Bioakvacitu, pod ním pak Biobals a nakonec Korálové chipsy. V poslední komoře mám pouze čerpadlo.
Problém podle mně bude, že když budu chtít vyčistit Biobals, musím buď oddělat Bioakvacit, nebo Korálové chipsy. Nebude to moc velký zákrok do systému :oops:
Prosím poraďte jak často by asi bylo potřeba můj filtr čistit a které části. [/img]
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ak pravidelne cistis predfilter a odpenovac... tak zvysok staci raz za 5 rokov, vazne
ja k tomu co ty este odkalujem komoru okolo odpenovaca , usadza sa mi tam jemny kal
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Tak jak pise Roman, nicmene ja jsem vyhazel predfiltry a vubec vsechnu mechanickou filtraci, takze uz jen cistim odpenovac. Dno uz taky neodkaluju, teda aspon posledni dva roky.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Čistiť len ojedinele lebo menej je niekedy viac. Ja osobne som čistil asi raz za rok ale len odstranujem kal, filtračné náplne biobals, biopena vôbec. Bacha aby si z filtra neodstránil užitočné bakterky. :cry:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Ještě jednou se pokusím rozjet diskusi na tém čistění filtru, neboť v tématu Pevné částice... se začlo o čistění filtru hovořit. Zaujal mě tam příspěvek Jaroslava o tom jak filtry čistí.
Opravdu nikdo z vás filtry nečistíte? :?
Pokud ano zajímalo by mě jakým způsobem. Jednu čás, za čas další....., nebo odpojíty filtr, vše z něj vyděláte, properete to v odpadní vodě, dáte zpět, necháte kolovat vodu jen ve filtru, nebo ho hned napojíte zpět na akva........
Děkuji
[/img]
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

No, prave sa mi stala taka vec. Zadrhlo sa mi cerpadlo, ktore pohana odpenovac. Prikladam to zvysenemu obsahu bordelu vo filtracke. Dost vela castic sa tam dostalo z aktivity Amblygobius phalaena + iny bordel. Takze musel som cerpadlo vytiahnut a vycistit. A preto uvazujem nad tym, ze filtracku pri najblizsej vymene vody odsajem (filtracka bezi 5 mesiacov bez udrzby). Moj nazor teda je, ze filtracku by bolo dobre raz za cas odkalit od castic, pretoze tie mozu casom sposobit znizenie vykonu cerpadiel, resp. ich rychlejsie opotrebovanie.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Čerpadla, jak už v nádrži tak u odpěňovače čistím celkém pravidelně po 2 měsících a je to vždy poznat na hluku. Nedávno se mi stalo, že odpěňovač nasál malou kuličku řasy a ta ho ucpala, tak že také kompletní vyčistění.

Spíše bych se ale zaměřil na to odkalení filtru. Znamené to přecijenom z něj vše vyndat (Biobals, akvacit, chipsi, korálovou drť....) a propláchnout? Mají se čistit všechny komory najednou, nebo postupně po nějaké době.....
Zlikvidují se všechny užitečné bakterie tímto zásahem, i když náplně flitru vyperu v odsáté vodě z akva. Jak dlouho pak asi bude trvat znovu náběh filtru?
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Vo svete používajú tie neviem koľko mikrónové sáčky na odstránenie týchto pevných častí. Skúšal som hľadať aj u nás nejaký taký sáčok ale všade kde sa opýtam na mňa pozerajú ako na debila ... nevie niekto kde by sa také sáčky dali zohnať čo by sa nerozpadli v slanej vode a boli neutrálne.
Naposledy upravil/-a laomedon v 09 Nov 2006 15:50, upravené celkom 1 krát.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

laomedon napísal:Vo svete používajú tie neviem koľko mikrónové sáčky na odstránenie týchto pevných častí. Skúšal som hľadať aj u nás nejaký taký sáčok ale všade kde sa opýtam na mňa pozerajú ako na debila ... neviem niekto kde by sa také sáčky dali zohnať čo by sa nerozpadli v slanej vode a boli neutrálne.
Mozno by nebolo odveci skusit na vystup prepadovej trubky natiahnut damske silonky. Ak je prepad rieseny so zaloznou prepadovou trubkou, ani by to netrebalo az tak strazit.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

laomedon napísal:Vo svete používajú tie neviem koľko mikrónové sáčky na odstránenie týchto pevných častí. Skúšal som hľadať aj u nás nejaký taký sáčok ale všade kde sa opýtam na mňa pozerajú ako na debila ... nevie niekto kde by sa také sáčky dali zohnať čo by sa nerozpadli v slanej vode a boli neutrálne.
vyraba to aquamedic a budu v biotope, az pridu, dam vediet :D
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Díky, určite tam potom vyšlem moju predĺženú ruku v BA, moju drahú polovičku.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

vcera som kompletne rozobral filter z dovodu prestavby
modry molitan - ako ho volam, mal som ho vo vsetkych komorach
ked som ho vybral bol uplne poprerastany tenkymi vapennatymi rurkami-cervy a bolo tam mnozstvo malych slimakov.
islo to jeden rok. co sa tyka spiny bol som prekvapeny lebo molitan bol pekny modry da sa povedat ze vyzeral velmi cisto. takze nevyzera to i keby to fungovalo dalej ze by to potrebovalo nejake cistenie. takze rok urcite vydrzi.
500L
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"