Pravidelná výmena vody

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Kontinuální výměna vody

Príspevok od používateľa JardaH »

Pro "gut".O kontinualni vymene je napsano nekolik praci. S nazory od tebe se lisi. A u mne je toho dukaz. Ono mozna u systemu s odpenovacem to muze byt jinak.
Pro autora vlakna: Hlavne nerozvirit sinice naraz, uvolnil by se plyn a otravil ryby.
Casem bude vse Ok. Ale chce to cas.
Miloslav napísal:sem na tom podobne jako JardaH jen stim rozdilem ze menim 20L ob den, akv uz takhle bez problemu funguje nekolik let a zadne dalsi prvky krom aminokyselin nedoplnuju, krmim pouze mrazenou nebo zivou potravou nekolikrat denne ...
gut napísal:Kontinuální výměna vody je určitě super.problém je,že většina s nás narazí na tři problémy.1.-technický-jak to udělat aby nebylo nutno denně míchat čerstvou vodu)2.-finanční-i 0.5% denně je relativně nákladné pokud je celkový oběm větší než 300l.3.-kumulace odpadních látek-při velmi časté výměně malých částí vody v podstatě nedochází k odstranění odpadních látek v míře která je významná.respektive voda se znečišťuje rychleji než ji nahrazujeme vodou čistou a nebo měníme pořád větší procento denně(ve snaze naředit škodliviny) a pak se dostaneme na hranici biologické rovnováhy.laicky řečeno dostaneme se na úroveň kdy je voda sice čistá,ale taky velice "hladová" co se týče planktonu a bakterií.
Otázka použití VOC moc nekoresponduje s tématikou výměny vody.a dotaz jestli "má smysl s tím začít"je na hodinovou přednášku.v podstatě buďto NO3 odstraníš "biologicky"tz. dávkovat VOC nebo pelety(tady je to o zvážení +- viz nedávná diskuze na téma"znečištění organickým uhlíkem)a nebo jinak- refugium,zeolit,AC a výměny vody
JardaH napísal:Zatím jsem nezažil nic lepšího. Měním kontinuálně 0,5 % denně. Nikdy nedojde k jakémukoliv projevu změny na korálech, mají stále stejné podmínky. Vřele doporučuji takto udělat, pokud Vám to dispozice umístění nádrže umožní (přítok a odtok).
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Kontinuální výměna vody

Príspevok od používateľa gut »

Pardon,že reaguju.je to Tragettovo vlákno a nerad ti ho zatento.ale nechápu tu kontroverzi.v čem konkrétně se názory v těch pracích o kontinuální výměně liší od těch mých?hned v úvodu mého příspěvku jsem bez uvozovek napsal,že je to super a pár příspěvků výše jsem psal o tom,že i moje nádrž na to reagovala skvěle.co se týče technického řešení neznám nikoho(kromě vás JardoH) kdo má systém plně automatizován tak aby tato metoda nebyla nepřijatelně pracná.co se týče ekonomické roviny tak jsem schválně napsal,že i 0.5%denně je !relativně! nákladné.každý má holt jinou představu kolik do té soli měsíčně je ochoten a taky schopen investovat.no a co se týče ředění odpadních látek tak je to lehké(jen pro příklad) spočítat kolik potřebuju čisté vody abych snížil koncentraci no3 s 10mg/l na 5mg/l(v 500l dejme tomu) v případě že budu vodu měnit po 1 l denně tak na to spotřebuju mnohem více vody(protože každý další den odeberu i část čisté vody)než když udělám jednu větší výměnu.v souvislosti s tím jak je to pracné a nákladné to vede k tomu,že tuto metodu používá asi...no hrubým odhadem jeden ze sta.benefit v podobě rovnováhy(na kterou korály reagují neustálým úsměvem od polypu k polypu)těžko něco jiného nahradí to uznávám.a extrém v podobě hladové vody jsem uvedl jen proto aby se nenašel nějaký bohatý nováček který bude denně měnit podle hesla "jistota je kulomet"rovnou 5% denně

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Kontinuální výměna vody

Príspevok od používateľa JardaH »

Bude SZ
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Kontinuální výměna vody

Príspevok od používateľa vik_33 »

Jardo netrucuj a napiš to sem. Ne každý s Tebou sice souhlasí, ale o tom je diskuze. Mnozí tak získají cenné informace.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravidelná výmena vody

Príspevok od používateľa JardaH »

Tak možná že jsem Tě "gut" ne zcela ihned dobře pochopil.
Líbí se mi pojednání o kontinuální výměně pojaté matematicky. Výpočet pomocí integrálů (ta rovnost s větší jednorázovou výměnou).
Pravdou zůstává, že v praxi je kontinuální výměna nejlacinější způsob doplňování mikroprvků do akvarijní vody.
Přínosem pro nádrž je dávkování aminokyselin, které se solí nedodáváme.
Vyhladovění systému myslím nehrozí, movitější to dorovnají větším přísunem potravy včetně aminokyselin.
V barelu mám 1 plovák a 1 slabé čerpadlo.
- plovák obsahuje mikrospínač (jištěn oboustranně) a při poklesu hladiny otevře přívod vody do osmózy a sepne čerpadlo na osmóze.
-slabé čerpadlo míchá 24 hodin vodu v kyblíku
Na barel je napojeno profesionální dávkovací čerpadlo s kontinuálním dávkováním vody do hlavní nádrže.
Jednou denně nasypu do barelu hrnek soli. Ta se v něm čerpadlem sama rozmíchá. O nic se nestarám.
Jen měním předfiltry na osmóze. A pokud jedu na dovolenou stáhnu dávkování vody do hlavní nádrže pouze na velikost odparu. Jednou za týden zkontroluji hustotu v nádrži a upřesním množství dodávané soli (to už člověk časem odhadne).
Vážně to vřele doporučuji. To míchání soli mne už nebavilo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"