farebne spektrum LED

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
jolo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 08 Okt 2012 12:19
Bydlisko: Novaky

farebne spektrum LED

Príspevok od používateľa jolo »

Ahojte.

Uz sa tu toho napisalo dost. Len mi stale nie je jasne preco vacsina ludi zatracuje, resp. radi nedavat zelene LED do akvaria. Potom niektori pisu, ze akvarium je nejake sede (ked maju svetlo zlozene len z bielej, modrej a pripadne kral.modrej). Ked si pozriete http://ecotechmarine.com/products/radion/
svetla radion, ci uz xr-30w pro alebo svetlo xr-30w gen 2, tak zistite, ze v svetle sa nachadzaju mimo zelenej aj zlta a UV LEDky. V podstate pomer vykonu jednotlivych poloziek (farieb) je:
biela 40 W
kralovska morda 40 W
modra 24 W
cervena 12 W
zelena 12 W
zlta 6 W
indigo 10 W
UV 10 W

Ked by som chcel podobne svetlo postavit pri 3 W ledkach, tak by to vypadalo takto:
biela 13 x 3 W
kral modra 13 x 3 W
modra 8 x 3 W
cervena 4 x 3 W
zelena 4 x 3 W
zlta 2 x 3 W
indigo by som asi nahradil UV,takze UV 7 x 3 W

Co sa tyka kanalov, neviem ci spravne, ale nechce sa mi davat na kazdu farbu samostany kanal.
Dal by som 4 kanaly:
1 kanal biela
2 kanal kral modra
3 kanal modra
4 kanal cervena, zelena, zlta a UV

Dakujem za nazor a pripadne rady skusenejsich

PS: myslim si ze Radion od ecotechmarinu je asi top svetlo, alebo min. parti medzi spicku ladovca v LED svetlach.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: farebne spektrum LED

Príspevok od používateľa andy »

Oblasť high-tech LED aqua svietidiel sa začína dávať do pohybu a výrobcovia po prvých (dvojfarebných) generáciach svietidiel dochádzajú na to že, to farebné spektrum musí byť komplexnejšie, a ´spektrové inžinierstvo´ zažíva boom.
Sú tu ale stále technologické obmedzenia, lebo dnes nie je možné osadiť svietidlo plným spektrom lediek s odstupom iba niekoľko nanometrov (iba na margo toho že RGB-ledka pre nás je vtákovina).
Asi tak ako vo všetkom tu treba zachovať zdravú mieru, lebo marketingovo to samozrejme lepšie znie, keď výrobca uvedie min. sedem farebných pásiem (viac pruhov-lepší adidas).
Rád by som veril tomu že tento humbuk povedie ku skvalitneniu farebného spektra v zmysle lepšieho CRI, teda ´vernejších´ farieb aj pri chrom.teplote 10000K a viac.
V kontexte hore uvedeného by som tú zelenú a žltú dávkoval opatrne, lebo to sú zrovna farby o ktoré nemáme záujem, lebo potrebujeme eliminovať (opticky :D ) žltý zákal vody a zelené sklo akvária.
V prípade záujmu môžem pomôcť s základným nastavením biasu jednotlivých fareb.kanálov pomocou spektr.analyzátora.

Ešte sa žiada dodať, že to stále bude vyžadovať kompromis medzi tým aké spektrum pre rast(fotosyntézu) postačuje koralom a tým aké spektrum ulahodí oku pozorovateľa.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"