Bublinky na všem

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Bublinky na všem

Príspevok od používateľa LukasO »

Ahoj, rád bych se zeptal. Na veškeré ploše v akváriu se mi tvoří bublinky - na kamenech, na písku, na stěnách akvária - celkem dost, protože je chvilkami skoro celá hladina pokrytá. Dle mě je to osvětlením (4x10W led na 60l, ale když sem tam měl 39w v 1 a 3w ledkách to nedělalo).
Co se týče osazenstva, tak rybky si jich nevšímají, žerou (nechutenství rozhodně nehrozí), lobophylia je napumpovaná, caulastrea v pohodě, montipora a acropora v pohodě..., poustevník vesele brázdí dno (jak se pohne, tak kolem něj stoupá hejno bublin). Jediný kdo by si mohl stěžovat jsou zoanthusy, ale těm víc vadí poustevník s nemem.
Fungia je pod osvětlením stažená (vystrkuje jen pár chpadýlek), ale jak se zhasne tak je má venku všechny a je napumpovaná.
Teď otázka - Je to problém (akutní nebo potencionální?) - Mám snížit osvětlení (zdrojem o 10-20%, nebo vyhodit ledku)? Nebo to je dobře a mám být spokojenej že tam mám oxidační prostředí?

PS: pokud zde někde podobné téma je, tak se omlouvám, nenašel jsem
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
GROWERZLIN
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 01 Aug 2010 20:42
Bydlisko: Slušovice(Zlín)

Re: Bublinky na všem

Príspevok od používateľa GROWERZLIN »

čau,zkus dat světlo výš,nemáš ho třeba 15 cm nad hladinou ? ..a snížít o 10 % na zdroji,pokud to nepomuze tak o 20 % ..do 24 h bys měl poznat změny pokud to je světlem..
SPS LPS+pár soft celkem cca 30 ks
paracanthurus hepatus,Lo vulpinus,Zebrasoma Scopas, 2x ocellaris, 7x chromis, 1x synchiropus splendidus, 2x pseudanthias, 2x kauderni
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Bublinky na všem

Príspevok od používateľa LukasO »

měnit výšku nemůžu, je to v podkroví, kde je šikmina a musel bych bourat strop :D
připadá do úvahy jedině: stáhnout napětí zdroje nebo odpájet jeden chip
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Bublinky na všem

Príspevok od používateľa Lukáš »

To mas "pruser", lebo si mozes spalit koraly.. Mozes este skusit dat tenke sklo medzi osvetlenie a hladinu (pozor na prehriatie) alebo skratit fotoperiodu. Optimalne by ale bolo zdvihnut to o cca 20 cm a pomaly ist naspat dole ( napr. 3-4 cm á 3 dni).
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Bublinky na všem

Príspevok od používateľa LukasO »

No řešením bude přestěhovat akvárko do jinýho místa a zvednout světlo - nepomohlo by tedy fakt odpojit jednu ledku (dvě?) - nebo i ta jedna 10W ledka dokáže spálit korály?
Zjednodušeně řečeno - mezi led čipy a prvním korálem (montipora a acropora) je 30-35cm vody? Málo? :?
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Bublinky na všem

Príspevok od používateľa reicho »

daj fotku z coho sa ti tie bublinky tvoria,ci tam nemas nahodou cyano alebo dinoflagellata
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Bublinky na všem

Príspevok od používateľa LukasO »

Reicho, pokusím se dneska vyčer vyfotit. Podle mě se uvolňují bublinky se sinic a řas, který jsou na kamenech, písku a ostatních místech. Protože tam kde jsou koráli se nic neděje
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Bublinky na všem

Príspevok od používateľa vik_33 »

Asi to vypadá nějak takhle ne? ( prostřední fotky )
Obrázok
Pokud ano, tak já tenkrát zkoušel všechno možné ( včetně podezření na silikáty ) a nakonec pomohlo to staré, osvědčené - zvýšil jsem a hlavně lépe nastavil proudění a začal jsem častěji měnit x-phos ( bez ohledu na naměřené hodnoty jsem dával doporučenou dávku, ale měnil již po měsíci a ne po třech, dokud se AQ nevyčistilo ).
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Bublinky na všem

Príspevok od používateľa LukasO »

No pokud bych měl zvolit z víše uvedených obrázků, tak vlevo dole - ale přiznám se, moc toho nevidím(na tom obrázku).
Možná jsem měl upozornit, že ta nádrž je v podstatě nová (2měsíce) - nechci psát "švícovou metodou", protože to bych ho urazil. Phosphate out měním 20-30% týdně (mám množství 115g/60l) - až jej doberu, přecházím na kemiru. týdně výměna 10l.
Včera jsem na to čučel jak husa do flašky, a bublin bylo méně - jen na sinicích (na dně) a na jednom šutru se drží fialová bestie - napadá mě, že tam asi něco zdechlo (štětináč?) a prostě v nestabilní nádrži naběhly řasy,sinice a jiné bestie a těm to osvětlení šmakuje.
Zítra měním vodu, tak hold provedu všechny možné kejkle - zvednu světlo a odsaju pokud možno veškerej bordel
Jo a ještě mě napadlo - včera jsem změřil KH (zrovna jak jste to řešili u growerzlin) a vyšlo mi 4 (ovšem test od dajany), podle toho odkazu co jsi mu psal mi vyšlo nasypat tam 9g sody. Dnes změřím novou vodu a pokud mi vyjde že test nekecá, tak holt budu špetku nože denně přidávat postupně až to vyjde víc.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"