Carbo-Zeo Pond

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa Lukáš »

Jodove cislo okrem toho, ze uhlie vyviaze cast jodu z vody, hovori hlavne o tom, ze uhlie ma v prevahe male pory. Komplexnejsie organicke latky sa viazu do vacsich porov (mezo- a makropory) - to su latky produkovane makkymi koralmi, huminove latky ( :lol: ista firma ich dokonca predava ako aditivum do morskych AQ) a ine organicke latky, ktore chemicky alebo opticky znecistuju vodu.
Casto sa udava trochu zavadzajuci udaj a to je aktivny povrch. Ked je ten povrch velky, ale tvoreny malymi pormi, jeho skutocna adsorbcna aktivita pre latky, ktore chceme odstranit sa nemusi lisit od uhlia, ktore ma mensi povrch, ale vacsie pory. Plus samozrejme prichadzame o nejaky ten jod ako vedlasi efekt.
drhumbert
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 05 Júl 2010 20:51
Bydlisko: Kravaře

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa drhumbert »

Ahoj.
Zajímalo by mne jak dopadlo pátrání po vhodném aktivním uhlí. Rád bach si koupil i větší množství za levnější peníz.

Díky David
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa JRx »

toto nieje zmojej hlavy, ale od chlapika ktory sa aktivnym uhliam venuje 35rokov:
aktívne uhlie aktivované vodnou parou má velký obsah alkálií, pH výluhu je 9 - 10, preto je nevyhnutné tieto alkálie po aktivácii vyprať kyselinou.
Chemicky aktivované aktívne uhlie s kyselinou je makroporovité, ďalej štruktúra závisí od použitej suroviny, preto mi verte, že aktívne uhlie s jodovým číslom 1000 vyrobené z rovnakej suroviny a rovnakou technologiou ako aktívne uhlie s jodovým číslom 600, bude mať väčší priemer porov, lebo vodná para posobila dlhšie na struktúru a "vyťahala viac uhlíku" zo štruktúry.

Obdivujem, ako niektorí "odborníci" dokážu predať odpad namiesto aktívneho uhlia.


moja otazka:
PH 9-10 nam vadi?
lebo ak je u niektorych uhli nizsie je uz nejako aktivovane chemiou.....

proste toto uhlie neviem najst:
Use this check list as a “starting point” when selecting carbon products for the marine aquarium:
1) No chemical activation or washing with phosphoric acid, zinc or hydroxides.
2) Macroporous structure: large pores of 30 Angstrom or above.
3) Low Iodine Number: below 600
4) High Molasses Number: above 400

s jodovym cislom pod 600 to uz ani aktivne uhlie vraj nieje...
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa JRx »

a este toto som dostal ako klinec do rakvy:
Už len požiadavka na melasové číslo je obskurná - je to pomerné číslo medzi odfarbením roztoku melasy a štandardným uhlím, ale nikde nie je predpísané aký štandard sa používa, takže táto hodnota je bezcenná a platí len pre jedného výrobcu, ktorý použije "svoje" štandartné uhlie a svoju melasu.

cize to chce asi rozhovor 2chcemikov aby daco vypatrali ak uz to vypatrane nieje ;)
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa rybka »

Aktivní uhlí připravené nebo upravené pomocí silné minerální kyseliny nebrat, patří tam i kyselina fosforečná.
pH u výluhu 100g v 1 litru vody bych vůbec neřešil, s mořskou vodou to díky její pufrační schopnosti (schopnost odolávat výkyvu pH) ani nehne.
Nejčastěji se vyrábí aktivní uhlí s jodovým číslem okolo 1000 a připadá mi nesmyslné, aby baliči barevných krabiček používali něco echt. Stopové prvky z mořské vody "vykrádá" každé, s tím se musíme smířit. A co se týká stability ve vodním prostředí, déle vydrží aktivní uhlí rostlinného původu, to je ověřeno např. v deemulgačních čistírnách odpadních vod.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa Martin »

Dodavatelé pro akváristiku většinou dodávají a rozlišují uhlí pro moře a pro sladkou vodu.
Proč ?
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa vasekg »

Protože víc vydělají, řekl bych? .....je spousta komerčních dodavatelů uhlí, ale přitom továren v evropě tolik není, je jich daleko méně :D :D :D

Proto se směju když čtu, jak je jedno aktivní uhlí od jedné firmy lepší, než konkurence a pak zjistím, že odebírají ze stejné fabriky...

aktivnímu uhlí jsem se loni asi dva měsíce aktivně věnoval a někde je to zde i popsané. stačí si to najít.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"