škodí, nebo ne?

Všetky ostatné diskusie o morských živočíchoch.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Pohl2
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 11 Mar 2009 20:03
Bydlisko: Holice, Koudelka, Česká republika

škodí, nebo ne?

Príspevok od používateľa Pohl2 »

Zdravím všechny.
Asi před 14cti dny se mi na Euphlylli začali objevovat něco jako ploštěnci, ale spíš mi to připomíná nohu slimáka. Má to tělo dlouhé asi 1-1,5 cm, zbarvené bíle až růžové a na vrcholu to má světlou tečku. Lezlo to okolo vrchou polypu a někdy až přímo do polypu. Nejdříve se to objevilo na jednom polypu a ten se začal zmenšovat a potom na dalších. Celkem se mi zmenšily tři polypy a začalo se to tam těma potvorama hemžit. Nevím jestli škodí, ale korál z toho určitě nadšený nebyl. Rozhodl jsem se, že to odstraním a začal jsem to pinzetou sbírat. Když jsem některý přeskřípl, tak ty konce běžely každý na jinou stranu a vypadá to, že bych je tímto způsobem i namnožil. Myslím si, že jsem je z tohoto korálu vysbíral, ale určitě budou po nádrži další. Pro ilustraci jsem je i vyfotil.
IMG_3681.JPG
A tady je to množství, které jsem nasbíral.
IMG_3682.JPG
Ještě jsem si všiml malých teček okolo hlavice korálu a tak nevím, jestli to nejsou vajíčka. Zajímalo by mě, jestli s tímto nemáte nějaké zkušenosti a jestli to nějako korálu neškodí. Dík za případné rady.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: škodí, nebo ne?

Príspevok od používateľa Martin »

Jsou to ploštěnky - běžný parazit - 100 % hubí např levamisol, coral rx - přípravky na bázi jodu nejsou dostatečně učinné.
Pohl2
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 11 Mar 2009 20:03
Bydlisko: Holice, Koudelka, Česká republika

Re: škodí, nebo ne?

Príspevok od používateľa Pohl2 »

A nešlo by to bez chemie, třeba za pomocí nějaké ryby? třeba klipky, která by ale nepoškozovala korály?
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: škodí, nebo ne?

Príspevok od používateľa vasekg »

zde na fóru jsem někde vyčetl, že ploštěnky žere Mandarýn - můj je bohužel začal lovit až po roce v akvárku a to je ještě žere sporadicky.

Nejlepší metoda byla od Adriana - mechanicky likvidovat.......


V.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"