Gomphosus varius

Diskusie na tému všetkých druhy rýb v REEFe.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Gomphosus varius

Príspevok od používateľa Miloslav »

Mate nekdo prosin nakou zkusenost ? Zvazuju nakup.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Gomphosus varius

Príspevok od používateľa Lukáš »

AQ 1000+ l, inak vemi ziva, bezproblemova ryba. Velke jedince uspesne zredukuju populaciu ulitnikov a kreviet.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Gomphosus varius

Príspevok od používateľa Jaroslav »

G.v.chovám od roku 2002. Jsou to téměř bezproblémové ryby, svoje rybí spolubydlící nikdy neatakovaly. Korálů ani sasanek si nevšímají. Požírají ale krevety a viděl jsem, že žerou také malé hvězdice. I když je jejich nosec dost dlouhý (problematická "páka" na čelisti) jsou ním schopné přeštípnout hvězdici, kterou nehty člověk rozdělí na dvě části s problémy.
Jsou velice žravé. Krmil jsem je především mraženou potravou - krilem, artemii, patentkou, rybičkami, krabím masem apod., žerou i granule, které ale podávám pouze občas. Při krmení jsou velice aktivní - sežerou toho tolik, že po krmení část potravy nabrané do jícnu vyzvrací a ta je následně ještě jednou jimi (i spolubydlícími rybami) sežrána. Žravost (ale také moje hloupé "experimentování") se stala osudnou i mému prvnímu samci. Chtěl jsem vědět, jestli a jak ryby žerou velké mnohoštětinaté červy, se kterými se v akváriu setkáváme a jednoho, chyceného v rozmnožovně, jsem jim vhodil do akvária. Samec na červa ihned zaútočil, roztrhal jej na kusy, ale zbytky nesežral, protože se mu do tlamy zapíchaly jeho štětiny. Samec je jich snažil zbavit třením tlamy o podklad, což se mu zjevně nepodařilo. Omezil pak příjem potravy a po několika málo týdnech uhynul.

V té době jsem měl již druhého samce (v jiném akváriu), kterého jsem si pořídil od jednoho chovatele v domnění, že jde o jiný druh rodu Gomphosus. Byl totiž celý antracitově černý (normální barva samce je tmavě zelená). Tento druhý samec se bez problémů se stávající samicí spároval, zezelenal a žil s ní v páru několik let až do letošního jara. V této době se stejně jako předchozí pár ryby pravidelně a často třely (obvykle po žrádle). Jejich tření bývalo velice bouřlivé, při přípravě plavaly obrovskou rychlostí po akváriu (až jsem měl někdy obavy z toho, aby si při rychlém proplouvání rífu někde nezlomily nosec :) ). Samice se pak schovala do jedné (vždy té samé) jeskyňky a samec se před ní několik minut předváděl. Jeho barva se v té době změnila na sytě kobaltově modrou. Pak spolu rychle vyplavaly do volného prostoru akvária, kde vyhodily jikry a mlíčí. Jikry jsou velice drobné a nebýt toho, že ostatní ryby začaly po aktu jikry ihned zbírat a požírat, ani by si rychlého tření pozorovatel nestačil všimnout. Barvu samec měnil někdy i při běžných situacích.

Ryby žily (první i druhý "pár") v akváriu o obsahu cca 1500 litrů spolu s několika velkými rybami - byl tam například pár velkých Paracanthurus hepatus, jeden Lo vulpinus, jeden Heniochus acuminatus a několik menších ryb z rodů Oxycirrhites, Dacsylus a Halichoeres. Přestože oba samci v těchto podmínkách dorostli do velikosti téměř 30 cm (samice je o něco menší), nikdy neměli s jinými rybami v akváriu žádné rozmíšky.

Samice je zbarvená odlišně, viz. například: http://www.meerwasser-lexikon.de/tiere/ ... varius.htm , samec je na stejné stránce na obrázku v liště.

Žravost zřejmě stála život i druhého samce. V rozkvětu sil - byl naprosto v "pohodě" - samec jednoho dne uhynul. Pokud pomineme možnost uhynutí na "infarkt" (vyžraný byl na to dost), nabízí se jako příčina smrti jeho udávení se přijatou potravou. Takže v současné době mám doma pouze řádově devět let starou sólo samičku.
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Re: Gomphosus varius

Príspevok od používateľa Miloslav »

Dekuji za vycerpavajici info, kdyz vse dopadne dle mejch predstav tak behem pristiho tydne budu mit par ( on ona ) ve velikosti cca 8cm.
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Re: Gomphosus varius

Príspevok od používateľa Miloslav »

Tak uz plavou na reefu, po prendani do akvaria okamzite aktivne plavou a hledaj potravu a nepohrdnou misem ani artemkou.
Napísať odpoveď

Návrat na "Útesové ryby vhodné do REEFového akvária"