Zarábanie vody na výmenu

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: výměna vody

Príspevok od používateľa Roman »

JardaH napísal:Není třeba nic míchat, odpustím vodu , nasypu sůl přímo do 2-hé komory kalciumreaktoru a dám připustit do systému vodu z katex anexu. Žádné míchání není potřeba. Při "Turnovské metodě" jde o minimální výměnu vody. Viz "Turnovská metoda". Míchání zabere čas a ten je drahý.
Musíte mít zvlášť nádobu na míchání......
az mam chut tento prispevok preventivne zmazat
uz vidim strelcov co si to precitaju, zacnu sypat sol rovno do akva a potom sa to tu bude hmyrit divnymi dotazmi....

myslim ze ta nadoba na rozpustenie soli nie je az taka investicia (pokial staci 50l akoze vacsine majitelov akvariek do 500l staci) a bezpecnost miesania soli mimo systemu je v porovnani s ladovanim soli a RO/DI vody priamo do systemu asi tak 100:1

nech sa prihlasi ten, kto sa este ani raz v zivote nekopol pri navazovani soli . ja osobne pripravujem vodu tyzden -dva dopredu a takmer vzdy pocas pripravy este malinko doladujem salinitu po uplnom rozpusteni soli a zrovnani teploty
a to ani nespominam, ze menim 50l vody v 120l akva , taku slehu by som asi priamo v akvarku rozpustat nechcel
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JardaH »

Kolik že měníš ? 40% objemu vody naráz. To snad né? To se musí svléknout i krevety. Měnit je třeba maximálně 1/50 objemu. No v tomto případě už musíš míchat vodu zvlášť. Bavím se o normální výměně vody ne o novém napouštění.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

jj vychadza to na skoro 40% , pri odsledovani teploty/salinity to nepredstavuje pre akva nejaku vyznamnu hrozbu.

je mi jasne, ze lepsie by bolo menej a castejsie ale na to som hnily :)

na druhej strane to celkom spolahlivo eliminuje potrebu doplnania chemie a nedokonalost filtracie :)
taketo masivne vymeny vsak praktizujem len na nejaku dobu, nakolko som akva nanovo spustal pred cca 3 mesiacmi, tak je este malinko rozhupane. pocitam ze este 2-3 taketo vymeny spravim a potom uz ostanem na standardnych 10% / 2 tyzdne

pokial ide o krevety, tie sa zvliekaju taknejak v medziobdobi, dokonca aj koraly (mam len SPS a zopar LPS) nabehnu na plny objem do 2-3 hodin po vymene.

----------------------------------------------------------
EDIT:

moj vyssie uvedeny postup NEBERTE ako navod pokial si nie ste isti , ze viete co robite. za pripadne prusery neberiem zodpovednost
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JardaH »

Takhle to beru. Je pravda, že tu je hodně lidí co nemají ještě dost zkušeností. Já měním opravu jen 15 litrů týdně na 1800 litrů vody a to prostě řešit rozpouštění nemusím. Veliké výměny vůbec nedělám. Poslední větší množství (50 l) jsem musel doplnit při delším výpadku proudu a odtoku vody přepadem z filtru po kapkách ven. Teď už mám záložní baterii takže se to stát nemůže. Myslím, že jsi někde psal, že už moře dělat nebudeš. Nedalo Ti to. To je správné. Nejlepší je mít nádrže alespoň 2. Jedna na koukání-plně funkční a 1 pokusná na nové zkoušky. Teď začnu využívat spolupráci s výzkumáky v zálivech Středozemního moře. Tak se na to už těším a časem poreferuji.
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

zvýsenie hustoty

Príspevok od používateľa tomáš »

v mojom akva mám vzhladom na objem(150L( podla mna vacsi odpar :shock: - cca-3,5L denne. Pravidelne doplnam vodu z RO ale klesla mi hustota na spodnu hranicu. Chcem ju zvysit: ako je to lepsie. Rozrobit cca v 1L vody a pomaly naliat do zumpy, alebo rozrobit vo vacsom objeme cca 10L a naliat to do filtra :?: :idea:
....každý život si zaslúži respekt....
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

ak ti klesla salinita napr relativne o 10% cize v absolutnych cislach padla hustota o 0,002 g/cm3 (rozsah zeleneho na hustomeri) skus ju napravit behom par dni pri dolievani odparu

troska matematiky:
v 150l vody cini rozdiel s.g. o 0,001g/cm3 cca 220g
ak mas skutocne denny odpar 3l , kludne by som tych 220g rozdelil iba na 2 davky a pocas 2 doliati odparu osolenou vodou namiesto RO vody mas vybavene. Ak potrebujes viac nez 0,001 , tak by som to natiahol na viac dni.
Skokova zmena s.g o >0,001g/cm3 za den sa neodporuca, vyssie uvedena davkovanie by malo zvysovat o 0.0005g/cm3 za den, takze pohoda
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Príspevok od používateľa tomáš »

to "Roman" : dakujem za prepocet :wink:
....každý život si zaslúži respekt....
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Dano napísal:Robim nieco zle? Vodu menim v nedelu, zarabam ju v 50l aq. Po vymene vysprchujem vo vani a vydrhnem molitanom. V pondelok napustim vodu a dam tam maxi jet 250, polozim krycie sklo. V utorok dam sol a po novom 70g MgSO4 - sol red sea, malo Mg. Cerpadlo ide non stop. Preco sa pytam- ked precerpavam do filtra, voda slabo pachne, akoby rybacinou a plavaju v nej usadeniny. Mam dat na cerpadlo molitan? Po vypnuti ro hadice stocim a zavesim z hora na ro, je to ok? Na vrch vianocneho stromceka mam dat spic, alebo hviezdu?
sol Red Sea je prirodna , vyrobena odparovanim morskej vody so vsetkym co k tomu patri...vratane bordelu co zrovna kluci opaleni makabejski v izraeli nacucali hadicou z vody. Mozno mas smolu a natrafil si na sol z varky vyrobenej tesne pred sabesom a mali v pazi cistit filtre (ak nejake maju) a vysusili ti tam okrem soli aj nejaky ten zivot :)
takze na stromcek hviezdu (sestcipu :) a stasnu chanuku zo solou made in israel :) shalom
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Príspevok od používateľa Dano »

:lol: :lol: :lol: Roman, akosi si zabudol spomenut cmudov :lol: Ale inac dik za skonstatovanie, ako vzdy, vtipne ale vecne. Nebudem sa s tou solou dlho trapit, kupim inu, bud to tropic marin, alebo ati. Ostane mi cca 8kg, ak ma niekto rybacinove aq, tak mu ju pustim, alebo nou posipem chodnik, aby sa moja 129rocna suseda nezabyla, ked pojde do kostola. Ku predchadzajucim prispevkom, uz som si ako zelenac zvykol, dam jednoduchu otazku, dostavam abstraktnu odpoved :lol: :lol: :lol:
Dano
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"