Bór (Boron) a jeho dopĺňanie

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Otík
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 14 Feb 2007 22:18
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Bór (Boron) a jeho dopĺňanie

Príspevok od používateľa Otík »

Tak, zase potrebujem radu a preto sa obraciam na Vas Moriakov. Viem, som sviňa, lebo sa ozvem len ked nieco potrebujem. Tak mi to prepacte. Ale neskor to mozno bude zaujimat aj novych a mladych akvaristov, ktory uz nebudu musiet vytvarat nove prispevky.
Tak k veci!
Cez Aquadiskont.at som si objednal nejaky tovar, okrem ineho test salifert na bór. Akonahle mi prisiel balik tak som zacal merat. A nameral som cca 2mg/l. Optimum je 4,5mg/l. Na druhy den som skusil znova, a vysledok ten isty. Tak som sa rozhodol, ze je cas zacat davkovat bor cielene, nielen ako sucast Trace Elements (to iste uz robim aj s draslikom). Hned som sa rozhodol pre CoralShop. Ale potom som si uvedomil, ze 200 ceskych korun za dopravu je vela, nehovorim o cene pripravku na doplnanie boru. Ten je okolo 600CZK.
Konecne sa dostavam k otazke. (Dal som si Kelt z 1,5L flase, takze zrazu viem pisat aj obsirnejsie)
Vie mi niekto poradit ako davkovat bor nie komercnymi pripravkami. Nie som chemik, ale po prestudovani wikipedie sa mi zda pouzitelne jedine kyselina Borita (borova voda). Co vy nato?
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

V zivote som bor nedavkoval aj ked patri k stopovym prvkom .Neriesil by som to vobec su dolezitejsie prvky ako bor.A to meranie som skusal Salifertom , ale je to asi take presne ako meranie jodu.Moj nazor.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Obsah bóru v koncentraci 0,2 mg/l je zcela normální a přirozený; existuje norma na přípravu laboratorní mořské vody, podle ní je standardizovaný obsah bóru 0,116 mg/l. Zvyšování koncentrace sice stimuluje vybarvení hlavně SPS korálnatců, ale může to mít i negativa.
Obecně platí, že raději nižší, ale konstantní obsah stopového prvku než kolísavé doplňování.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"