Olomoucko - 55 > přechod na 140

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

weyn
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 25 Jan 2024 20:07
Bydlisko: Přerov
Kontaktovať používateľa:

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa weyn »

Nevím jestli zrovna do tohoto filtru to lze koupit, ale podívám se. Nicméně jsem našel třeba odpenovac se sběrem hladiny nebo tohle : https://www.profiplants.cz/produkt/oase ... gD_suf36io
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa drakken »

Myslel som niečo takéto https://www.invitalshop.sk/hladinovy-zb ... re-16-22mm ale osobne s tým skúsenosti nemám. Ale to co si dal ty urobí tu istú robotu. Takže prečo nie.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa Spongebob »

Kup toto a máš to vyřešený:

https://reef.sk/viewtopic.php?t=15816

Cena super..
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
weyn
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 25 Jan 2024 20:07
Bydlisko: Přerov
Kontaktovať používateľa:

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa weyn »

Tak jsem zkusil, ale už je to prodaný. Naštěstí je toho na internetu víc a sehnal jsem další.
weyn
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 25 Jan 2024 20:07
Bydlisko: Přerov
Kontaktovať používateľa:

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa weyn »

včera jsem vyměnil 20 litrů vody, tak zkusím zase změřit vodu, jestli to se zlepšuje a nebo ne
onreef
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 07 Dec 2023 11:04

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa onreef »

Tunze Skimmer je jistota. Taky jsem měl.
A externího filtru se neboj. Já s tím fungoval 3 roky a v pohodě. Jen jsem jednou za 2 - 3 měsíce filtr vypral. Na dne se usazuje detrit. A alvarium mělo mnohem menší odpar než sump…
Dokonce jsem to možná měl raději než současné akva se sumpem. S tím se teprve učím.

Kdyby jsi sháněl Tunze doplňování odparu tak něco mám. Do Olomouce muzu dovézt.
weyn
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 25 Jan 2024 20:07
Bydlisko: Přerov
Kontaktovať používateľa:

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa weyn »

Děkuji za radu a pomoc. O doplnění odparu mám velký zájem. Jen nechci, nebo spíše nepotřebuju nový. Manželka už tak dost mele. :D

Nicméně došlo k aktualizaci akvária.

V pátek/sobotu jedu k panu Vávrovi do Kolína, nebo tam někam pro akvárium na míru s rozměry 70x45x45 - 141L
Na doporučení jsem zakoupil odpěňovač tunze 9004, který má sběr hladiny a pojistil to koncovkou na filtraci co má lilly pipe a sběr navíc. Takže tohle bych chtěl přestěhovat. Vodu mám a míchat už umím, jenže, jak to vlastně udělat ?

Mám dovézt akva, dat nový písek, přečerpat vodu ze starého a domíchat novou ? Nemám prosto na zabíhání a ani techniku. Prosím o radu ;)
Obrázok

Manévry, vyrábím stojan pod akva
onreef
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 07 Dec 2023 11:04

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa onreef »

Proč na míru? To musí stát majlant.

V takovém objemu není levnější na naučení z e-shopu?
Nebo už bude i sump?

Ja když měnil prasklou nádrž tak jsem většinu vody odčerpal do druhého akva, přenesl život. Pisek vybral lopatkou a zbytek vody vyrobil nové…
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa drakken »

Ako netvrdím ze to je zle rozhodnutie ísť z menšej nádrže do väčšej ale nemal si ešte zabehnutú ani tu prvú nádrž a ten presun bude znovu šok pre celý systém. Mal si tomu dat ešte čas a presun zabehnutej fungujúcej nádrže by bol jednoduchší. Zároveň máš techniku na malú nádrž do takej nádrže by som osobne dal už ak tunze tak 9012. Svetlo ti na dĺžku 70 už nebude stačiť. Ideš do toho moc hrrr.
Ale ak musíš tak musíš :-) K presunu piesok nový najlepšie živý v tom starom už môže byť usadený detrit Ale ak je piesok v dobrom stave nebál by som sa ho použiť neviem posúdiť jeho stav. Vodu zroob rovnakej hustoty ako je v nádrži nech to nerozháďžeš úplne. No a popresúvaj to. Nečuduj sa ak sa ti bude nádrž znovu zabiehať a hodnoty budú lietať ....
Naposledy upravil/-a drakken v 20 Feb 2024 22:35, upravené celkom 1 krát.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
weyn
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 25 Jan 2024 20:07
Bydlisko: Přerov
Kontaktovať používateľa:

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa weyn »

Na míru, protože se mi na internetu nic moc nelíbilo. Nene sump ani přepad to nemá. Nechám stávající filtr + mám ten Tunze 9004 co bere i hladinu a případně dodám nějakou filtraci co najdu na internetu pro mořské akva.


Dobře, tak já dam písek úplně nový, živý, zítra má přijít. A ještě jsem objednal AI prime Hydra 32 a tu svoji 16HD prodám.
weyn
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 25 Jan 2024 20:07
Bydlisko: Přerov
Kontaktovať používateľa:

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa weyn »

drakken napísal: 20 Feb 2024 22:32 Ako netvrdím ze to je zle rozhodnutie ísť z menšej nádrže do väčšej ale nemal si ešte zabehnutú ani tu prvú nádrž a ten presun bude znovu šok pre celý systém. Mal si tomu dat ešte čas a presun zabehnutej fungujúcej nádrže by bol jednoduchší. Zároveň máš techniku na malú nádrž do takej nádrže by som osobne dal už ak tunze tak 9012. Svetlo ti na dĺžku 70 už nebude stačiť. Ideš do toho moc hrrr.
Ale ak musíš tak musíš :-) K presunu piesok nový najlepšie živý v tom starom už môže byť usadený detrit Ale ak je piesok v dobrom stave nebál by som sa ho použiť neviem posúdiť jeho stav. Vodu zroob rovnakej hustoty ako je v nádrži nech to nerozháďžeš úplne. No a popresúvaj to. Nečuduj sa ak sa ti bude nádrž znovu zabiehať a hodnoty budú lietať ....
Ano, rozumím a zase si říkám, udělám to hned, po roce už bych se do toho nepustil ani náhodou. Světlo budu mít lepší do pátku. Písek dam živý a úplně nový.
weyn
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 25 Jan 2024 20:07
Bydlisko: Přerov
Kontaktovať používateľa:

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa weyn »

Na 60x30x30 AI prime 16HD je moc, ale na 70x45x45 už je malo ?
Naposledy upravil/-a weyn v 20 Feb 2024 22:42, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa drakken »

Hydra 32 je pri lps na nádrž do 60 cm ja by som na tvojom mieste radšej dokúpil ešte jednu hd 16 k tej čo máš takto budeš mat presvetlený stred a kraje budú v tieni. Dve 16 hd by si mohol dat ku krajom a presvetlili by lepšie plochu nádrže.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
weyn
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 25 Jan 2024 20:07
Bydlisko: Přerov
Kontaktovať používateľa:

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa weyn »

Dobře tak to není problém, koupím druhé stejné světlo a je to. Dekuju ti
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: 55L - Olomoucko

Príspevok od používateľa drakken »

Nevedel som ze ta nádrž predtým bola 60 cm bud som to zle precital alebo neviem myslel som ze ma nádrž 45cm neviem kde som to zobral. Napriek tomu som presvedčený ze 2x 16hd je lepšie ako 1x32 . Lepšie pokryje plochu podlhovastej nádrže. Máš tam len mäkké koraly aj tak nebudeš svietiť naplno . Ale budeš mat rezervu keby si chcel niečo náročnejšie pod 16hd sa dá už v podstate čokoľvek.
Naposledy upravil/-a drakken v 20 Feb 2024 22:48, upravené celkom 2 krát.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"