Nabeh akvaria, zakladanie akvaria

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Selik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 25 Nov 2019 20:21

Nabeh akvaria, zakladanie akvaria

Príspevok od používateľa Selik »

Nabeh akvaria, zakladanie akvaria

Dobry den. Ako vascinu aj mna sem pritiahla myslienka zalozit si morske akvarium. Citam tento web uz dva mesiace a cez spravy som sa dostal k velmi vela uzitocnym informaciam. Vsetko co sa opytam je tu uz 10krat napisane a to je ten problem. 10 nazorov. Niektore veci sa zhoduju na tie sa nepytam. Tu su informacie ktore by som vas rad poprosil aby ste mi ich ujasnili.
Akvarium mam reefer 170, cisty objem vody 160litrov (merane akva plus filter po uroven hladiny)
Vo filtry pod nadrzou mam ponozku kde bude vata a molitan ako mechanicka filtracia. Dalej je tam odpenovac a za nim priehradka na odstranenie bublin s molitanom a za nou vytlacne cerpadlo.

Rozporuplne informacie ku zalozeniu akvaria:

1.Odkedy zacat svietit.

2.Zive alebo mrtve kamene. Zive su hrozbou ze tam moze byt nejaky nechceny zivocich. Mrtve su horsie lebo sa pomalsie zabehne akvarium (nevadi mi to)

3.Ziva voda alebo ro voda alebo mix. Ziva vody so sebou prinasa riziko nechcenych hostitelov. Cista Ro voda pomalsie zabehne akvarium (nevadi mi to). Kombinacia 80ziva a 20ro voda?

4.Mam v plane pridat na zvacsenie objemu sachem matrix hned od zaciatku. Dobry napad?


5.Absorbent PO4 hned na zaciatku? Pride mi ako blbost ked tam na zaciatku ziadne po4 nebude. Pridat ked sa zacne zvacsovat jeho hodnota alebo naozaj hned na zaciatku. V plane clear fx pro (mnohopocetny absorbent)

Dakujem velmi pekne.
Martin
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Nabeh akvaria, zakladanie akvaria

Príspevok od používateľa babajaga »

Názory sa líšia. To je jasne. Dôležité sa je dopracovať do víťazného konca 🙂
Podľa mna:
Prvé týždne nesviet. Je to zbytočne. Svetlom podporujes rast rias.
Zive kamene sú super, Veľa ti ich nebude treba, keď vieš zohnať kvalitne tak kúp určite. Na nich je najviac bakterií.
Vodu si zarob určite svoju, novú. Starou si donesieš akurát niečo a vo vode je asi tak 0.1% bakterií. Baktérie žijú na povrchoch.
Médium si daj kľudne aké chceš.
Absorber na začiatku nedavaj. Až keď začneš dávať prvý život tak pred tým odmeraj, a aj keď pridas život tak priebežne meraj či to rastie.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Nabeh akvaria, zakladanie akvaria

Príspevok od používateľa tomvec »

1. dokud tam nebude život, nemá cenu svítit, pár týdnů je to zbytečné

2. živé, jediné nepříjemné, co si tam můžeš zavléct, jsou krabi, kteří ti budou rekonfigurovat útes proti tvé vůli

3. ne RO voda, ale RO voda + sůl, tedy čerstvě namíchá slaná voda, dávkovat bakterie

4. do filtru můžeš dát nějaká média, Seachem Matrix není zázračné médium

5. absorbenty hned ze startu asi ne, ať se to může samo vyvíjet, pokud budeš dávkovat bakterie, tak ale zapnout odpěňovač a samozřejmě proudová čerpadla

A trpělivost, trpělivost, trpělivost.
Janino87
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 02 Dec 2023 16:06

Re: Nabeh akvaria, zakladanie akvaria

Príspevok od používateľa Janino87 »

Zdravím. Odpeňovač prečo musí byť zapnutý keď tam žoaden život ešte není? A ešte by som sa chcel spýtať za ako dlho zmizne kal a voda bude priehladná? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Nabeh akvaria, zakladanie akvaria

Príspevok od používateľa Marian Gross »

:) ak tam nemáš život odpenovac ani nezapinaj :D
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Nabeh akvaria, zakladanie akvaria

Príspevok od používateľa Jarry »

Jak to dělám já:
1. suché kameny čisté, ideálně těžené, dají se koupit v 18kg bednách za rozumnou cenu. Vždy přidávám i živé kameny, klidně z nějaké fungující nádrže. Ze suchých položím základ útesu, napustím a potom přidám živé.
2. ja svítím prakticky hned, za mě jsou zelené řasy, co na začátku rostou, naprosto v pořádku. Pokud je v nádrži plánovaná nějaká řasy konzumující ryba, bude mít spoustu přirozené potravy
3. vždy krmím i prázdné akvárko, v živých jsou vždy minimálně červi a systém se adaptuje na zátež ještě před přidáním ryb
4. pokud bude v nádrži útes, považuju další filtrační média za zcela zbytečná
5. PO4 bych řešil později, na začátku budou živiny lítat nahoru dolů (to je to, co většinou vadí v nových nádržích citlivějšm korálům)
6. Nebál bych se třeba 2 týdny po napuštění přidat méně náročné korále (se živými kameny klidně hned jak se srovná salinita a teplota)
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabeh akvaria, zakladanie akvaria

Príspevok od používateľa bradoo »

Ja by som začínal so zmesou suchých/ živých kameňov. Tie živé kamene by mali byť dovezené živé a nie oživené u niekoho v akváriu s vysokým PO4. Tiež začiatočníkovi sa zdá byť aj problémové akva ktoré neudrží náročnejšie koraly "pekné" a kameňmi si donesie problémy do vlastného akva. Tie živé kamene by som objednal radšej z viacerých zdrojov, nech je mikroživot čo najrozmanitejší. Začať sterilne so suchými kameňmi a bakteriami je zbytočné, lebo neskôr si so živočíchmi, krmivom donesiete rôzne riasy a prvoky. Ja by som začal od začiatku aj dávkovať vodku, s denným kŕmením systému (trochu mrazeného cyklopu). Svetlo by som mal pár dní zhasnuté a zatemnené, z dôvodu vytvorenia bakterialneho povlaku ktorý bude neskôr úspešne súťažiť so sinicami o živiny.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"