320cm / 1152l v obýváku

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Jedno rychlý video, když už jsem tam stál z telefonem v ruce 🙂
https://youtu.be/KuKDob0q12M
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Po 4 měsících ICP, všechno ok, pořád málo Fe a I, oboje jednou týdně ručně dávkuju (občas zapomenu), nepovažuju to za kritické, ale přidám na dávkáchi :) Trochu mě vždycky zaráží rozdíl mezi mnou měřenou salinitou a KH vs to co mi přijde z ICP. KH mají pravidelně o stupěň vyšší (tentokrát jsem stejný vzorek vody měřil dvěma Salifert testy), salinitu někdy o stupeň nahoře, někdy dole, no asi nemá smysl se tím moc trápit, se salinitou se pohybuju v rozmezí 34-36, KH džím na 7,3 dle Salifertu a 8,4 dle ICP, což je oboje ok, takže je to asi jedno :) Protáhnu interval ICP na 6 měsíců, na začátku mi šlo hlavně o ověření, že se mi do vody odnikud nedostávají žádné jedy / kovy a nastavit režim, teď už je to pořád to samé.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Zelezo, budes mať vždy pod normou. Velmi rýchlo sa prirodzene jeho zlúčeniny rozkladajú. Iod je už iná story, jeho koncetrácie sa znižujú len aktívnym uhlím
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Vím, ale pozoruju pozitivní vliv hnojením Fe na růst chaeta (ona většina kouzelných vodiček pro podpoření růstu chaeta je železo v dražším balení) :) Ale jinak nijak zvlášť Fe ani I neřeším, jediné, co opravdu hlídám, je K, protože ten chaeto jako řasa spotřebovává taky a u předchozí nádrže jsem se dostal tak nízko (275mg/l), že už to vadilo SPS. Po srovnání se zase časem srovnali i SPS. Tady ho musím doplňovat také.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

11 měsíců, za měsíc udělám vetší sérii fotek :) Včera jsem se pustil do dlouho odkládaného zásahu do nádrže, zredukoval jsem plátovku a Pocilloporu, musel jsem přesunout pár Acropor, které zastínila super rychle rostoucí Echinopora lamellosa, také pár LPS, co už byly ve stínu, nakonec z toho byly skoro 3h práce, ale bylo to spojené i s výměnou vody. Co je důležité - všechno přežilo a snad zase nebudu muset pár měsíců zasahovat. Blíží se počasí, kdy konečně zase budu mít na akvárko trochu čas, tak snad konečně dojde na dokončení světel a instalaci dalších proudových čerpadel. Ale všechno vypadá dobře, některé LPS se až teď rozjíždějí, myslím, že do opravdu zarostlého akvária mám ještě tak 2-3 roky, ale už se na to dá docela koukat. Stále nechávám místo na cca 5 SPS, chtěl bych sehnat nějaké zajímavé kousky, ale zatím nic nakupovat nehodlám :) Ryby stále všechny a zdravé, drží se i Salarias, o kterého jsem měl strach, že jakmile dojde řasa, tak bude strádat, ale naučil se krásně na mražené, takže vypadá, že se mu daří dobře.
IMG_20220907_130540.jpg
IMG_20220907_130100.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Včera jsem trochu zariskoval a nechal jsem si přivézt od Pepina Xanthichthys auromarginatus🙂 Měl jsem ho na původním seznamu, ale dlouho nebyly, pak jsem nevěděl, jak budu zvládat živiny, ale vypadá to, že jednu velkou rybu ještě akvárko utáhne. Už krásně plave, bodloci si jí nevšímají, tak snad bude vše ok.
Foto mobilovka z gauče :)
IMG_20220925_085334.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Máme rok od napuštění :) Foto bude doufám v neděli, dneska přijede návštěva, takže fotit nemůžu, ale akvárko dostalo dárek v podobě elektrárny a zároveň zálohy elektriky :D
IMG_20221007_093100.jpg
hates
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Nov 2020 15:08

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa hates »

To mě zajímá. Nakonec bych to chtěl nějak udělat pouze na akva. Celej barák smysl nemá protože nemám tak velkou střechu abych to tam naskládal a vyplatilo se to. Jak to budeš mít zapojené a kolik plánuješ panelu ? Chtěl bych to napojit pouze nějak na akva a do baráku na to kašlat. Pokud by bylo elektřiny málo, tak bych to dotáhl z klasických zásuvek. Baterie bych dával LiFePo
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa bradoo »

Možno by nebolo zlé založiť samostatné vlákno na túto tému. V morskej akvaristike je fotovoltaika výhodna pre stály odber a dc čerpadla. Mám menšiu elektráreň iba na akvarium a je to zároveň aj výborná záloha výpadku siete.
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Smityl »

Taky mám sice jen 1kw ale přes léto super teď už je to slabota :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Jarry »

Tohle bude 9,9kWp, panely už jsou na střeše, 22ks 450Wp. Baterie 11,6kWh. Máme celý dům jen na elektřinu, kdybych mohl jednoduše udělat 15kWp, tak to udělám :) Akvárium byla velká motivace do toho jít, on je to i díky tomu, že svítím přes den, ideální spotřebič na sluneční energii. Ale je pravda, že by se dalo použít pár panelů asi i bez střídače jen na akvárium - kdyby se tomu přizpůsobily zdroje, určitě by takové řešení mohlo pohánět i světlo.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Milly »

Ahoj.
Lenže na fotovoltike napätie kolíše v závislosti od osvitu. Použiť napriamo vykom z panela a neničiť spotrebiče DC prúdom napájané - vermi, to si neviem predstaviť.
Druhá vec je, že DC prúd sa podstatne horšie zháša pri vypínaní.
Ideš do toho investovať tak za mňa choď do legálneho Ongridu so všetkým čo tomu patrí.
Ja mám vykon na paneloch cca 4kw, reguláciu prebytkov Wattrouter cz, batériu BMZ 8,86kW a legál 4Q elektromer od r.2016 a neľutujem.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Milly »

IMG_20220830_192207994.jpg
Prílohy
IMG_20220830_192228510.jpg
IMG_20220830_192437294.jpg
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: 320cm / 1152l v obýváku

Príspevok od používateľa Milly »

Rád zodpoviem na prípadné otázky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"