Red Sea max S400

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Matvej86
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 07 Sep 2021 09:53
Bydlisko: Bratislava

Red Sea max S400

Príspevok od používateľa Matvej86 »

Ahojte, ako začiatočník s morskou akvaristikou by som potreboval poradiť s pár drobnosťami. Do akvária by som chcel dať ryby, mäkké korále, krevetky a slimákov. Samozrejme všetko vhodné pre začiatočníkov.

Kúpil som použitý set v rakúsku za 1500e. Bol do poslednej chvíle napustený. Pani mi pridala živé skaly z akva a trochu 'živého' piesku plus kvapalné prvky (Mg, Ca. .) a filtračný materiál. Celé som to zapojil, pridal ešte cca 28kg živých kameňov a spustil to. Do ponožiek som dal 2násobné množstvo granúl na odbúranie Po4. Každý deň pridávam nitrifikačné baktérie. Akvárium sa zatiaľ 3. týždeň zabieha.

Akva rozmer- 104x64x64cm
Svetlo- 2xReefLED 90 (modrá 80w, biela 10w, mesiac 3w)
- bude toto svetlo dostatočné? Stačia len tieto 3 farby?

Odpar- 22L nádrž, vydrží to cca týždeň. Teplota stabilná na 26°C. Je toto množstvo odparu ok? Premýšlam nad prekrytím akvária, aby nebol taký vysoký odpar.

Čerpadlá- Za zadnou stenou akvária sú cirkulačné čerpadlá 2x 2150L/h (zapnuté). V akváriu je ešte dodatočné prúdové čerpadlo Tunze 6015, 1800L/h. Návratové čerpadlo s výkonom 7000L/h. Môj predpoklad je, že tých cirkulačných čerpadiel je tam až moc. Nechal by som tam jedno prúdové čerpalo, ale s vyšším výkonom a možnosťou regulácie výkonu. Len neviem čo to urobí s priestorom, čo je za akváriom (foto).

Odpeňovač- RSK-600, 1500L/h pre vodu a 750L/h vzduch.
Bude dostatočne výkonný pre reef akvárium? Neplánujem prerybňovať.

Filtračný Sump- objem 50 L, podľa hladiny. Z prepadovej komory to ide cez ponožky, skimmer a návratová komora so zeolitom a keramikou. Sem by som ešte chcel pridať jednu komoru na refugium (plocha 13x22cm) len neviem či to nebude moc malé. Ideálne by som tam vložil väčší Sump, len som obmedzený rámom. Rozmery foto nákres. Čo by ste mi poradili? Ak by som tam chcel pridať reaktor, tak ten by mal mať vlastné čerpadlo, ktoré dotlačí vodu do reaktora?

UV- chcem pridať na návratovú trubku UV svetlo. Podľa čoho sa riadiť s výkonom
Schéma+rozmery
Schéma+rozmery
20211117_121648.jpg
20211028_210535.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Red Sea max S400

Príspevok od používateľa Jarry »

Mě to přijde super, jen toho proudu určitě nebude moc, na můj vkus spíše málo. V 300l nádrži mám 2x 9500l/h, ale je pravda, že aktuálně jsou tam jen SPS, pro měkké takový proud potřeba není, ale určitě bych proud nepodceňoval, návratové čerpadlo se do toho většinou spíše nepočítá :) Přidávat nitrifikační bakterie k takovému množství živých kamenům pokládám za naprosto zbytečné. Na UV lampu bych se skoro i vyprdnul, zbytečná práce a náklady. Sypal bych tam denně trochu krmení a měřil NO3, jakmile nějakou dobu (alespoň týden) poroste, dával bych život, u takhle založené nádrže většinou není moc potřeba na nic čekat, ale opatrnost je na místě.
Používateľov profilový obrázok
Matvej86
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 07 Sep 2021 09:53
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea max S400

Príspevok od používateľa Matvej86 »

Včera som doobjednal prúdové čerpadlo na doplnenie a ďalšie testovacie sady.
Momentálne mám rozbujnené hnedé sinice a zelenú vláknitú riasu. A dnes sa mi zdá, že sinice sú na ústupe. Preto by som chcel ešte počkať s osadzovaním života. Skôr by som to videl na dákych riasožravých slimákov a doplnenie refugia do sumpu.
Začali mi z kameňov vychádzať fialový Bristleworm ( Eunice sp. ???). Niekto ich považuje za súčasť upratovacej čaty.
Aké máte skúsenosti s týmito červami?
Okrem nich tam mám slimáka, asi Cerithium caerulum. Ten býva cez deň zahrabaný v piesku. A dákeho 1 bežného rournatca (ich schránkami sú posiate kamene).

Včerajšie hodnoty testov:
PO4- 0.08 (Hannah)
NO3- 10 mg/L (sera)
PH- 8 (sera)
KH- 8 dkh (sera)
NO2, NH3, NH4 - 0 (sera)
Neviem na koľko sú presné testy od fi. Sera.
Ak mám sinice a riasy, tak sú hodnoty PO4 a NO3 vyššie ako namerané.
Používateľov profilový obrázok
Matvej86
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 07 Sep 2021 09:53
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea max S400

Príspevok od používateľa Matvej86 »

Tak som už do akvária pridal 4x Tectus fenestratus, 1x Diadema sp., 2x Lysmata amboinensis, 1x Zoanthus sp., 1x Euphylia divisa, 1x Clavularia (aspon si myslim).

Rozmýšlam nad doplnením osádky nasledovným:
Korale
Sinularia dura - 1ks
Sinularia macropoda - 1ks
Sacrophyton sp. - 1ks
Pachyclavularia violacea - 1ks
Montipora sp - 1ks
Entacmea quadricolor - 1ks
Ricordea florida - 1ks
Zoa- 3ks

Ryby
Zebrasoma scopas - 1ks
Pseudochromis fridmani - 2ks
Gobiodon citrinus - 2ks
Amphirion ocellaris - 2ks

Môže byť takéto zloženie? Budem rád za každú radu.
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Red Sea max S400

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ty Fridmanky bych dvě nedával..
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea max S400

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ty Fridmanky bych dvě nedával...
Suhlasim, lepsie vyniknu v malom hareme.
Používateľov profilový obrázok
Matvej86
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 07 Sep 2021 09:53
Bydlisko: Bratislava

Re: Red Sea max S400

Príspevok od používateľa Matvej86 »

Ďakujem za postrehy.
Ešte sa chcem opýtať, budem objednávať 1/2 koralov z nemecka a druhu polku aj s rybami od pepina.
Ako postupovať pri vkladaní jednotlivých živočíchov do akvária?
Ja by som najprv zaklimatizoval sasanku E. quadricolor, nakoľko táto jediná sa vie pohybovať. Pod zaklimatizovaním si predstavujem, že ju z prepravného sáčku/ boxu prelejem do kýbla, kde budem v intervaloch pridávať vodu z akvária až kým nebude pôvodný objem vody cca 1/4. Potomto by som ju chcel preniesť do akva. Len by ma zaujímalo ako manipulovať s žahavcami? S gumenou rukavicou chytím telo/nohu a vložím do akva, po zatiahnutí polypov?
Rovnakým postupom ostatné korále.
Až potom by som dával ryby. Ryby by podstúpili rovnakú aklimatizáciu. Je nutné pri novej nádrži karanténovať? Môžem tam dať v jeden deň všetkých 6?
kubko82
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 03 Nov 2011 12:00
Bydlisko: Prievidza

Re: Red Sea max S400

Príspevok od používateľa kubko82 »

Drvivú väčšinu koralov z tvojho zoznamu zoženieš aj tu v okruhu 100 km niektoré aj darom alebo za menšiu úhradu. Sasanka sa niekedy predáva aj s kameňom a na manipuláciu s nou stačia rukavice. Treba dat pozor na prudove čerpadlá, lebo napr moja sa nechala volne unášať prúdom až kým neskončila v čerpadle.Nastastie to prežila.Aklimatizáciu stačí v sáčku v ktorom príde priamo v akva. Dá sa donho spraviť diery nožom a voda sa postupne bude zmiesavat.
Reef 500 litrov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"