Vodní chlazení světel

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa honcka »

Potřebuju odvést teplo ze světel na svým akváriu, bohužel jsem podcenil odvětrávání (není na to dimenzovaný) mám jednu led rampu (pacific sun Metis 165cm), která s aktuálním nastavením žere 250W a 2 T5 54W, odvětrávání, co tam mám nezabírá (bylo spíš kvůli vlhkosti) - teplota vzduchu v prostoru nad akváriem je 42 stupňů, teplota na led rampě 62 stupňů, a víc děr tam udělat nemůžu (kdybych zabral další skřín ženě, tak by mě sežrala). Napadlo mě, jak odvést teplo, přilepit teplovodivým lepidlem 2 tyhle 200mm bloky https://www.ebay.com/itm/Aluminum-Alloy ... 3012966516 na hlavní rampu (je plechová), po 1ks na hliníkové reflektory těch T5 a vyvést to za okno, kde by byl radiátor s nějakým IP68 ventilátorem. Je to úplná blbost, nebo by to mohlo pomoci? Radiátor bych vzal asi nějakej z auta.
Používateľov profilový obrázok
Kacenka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 06 Feb 2016 19:13
Bydlisko: Praha-Záběhlice

Re: Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa Kacenka »

Nemyslím si že to bude mít nějaký efekt. Budeš chladit pouze obal toho světla. Chladič čipu není v kontaktu s timto plechem. Asi spíš přemýšlet jak ventilátorem s toho prostoru ten teplý vzduch odsat . A ještě bude možná zapotřebí výkonnější ventilátory na led čip. Mam pandoru menší 90cm a teplota max do 46C při 75% zátěži. Ale světlo je na volno v žádné skříní není umístěno.
Red sea 350 + Red sea 170 sjednocená filtrace. Lps,sps a mořský koníci. Jo a nano MicroHabitat 15l.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa Jarry »

Souhlasím, řešení je technicky velice jednoduché, ale možná se ti nebude líbit - je potřeba zajistit proudění vzduchu, já bych dal do dvířek nad akváriem 2 ventilátory, každý na jednu stranu akvária. Jedním bych foukal vzduch z místnosti do skříňky, druhým ven. Když koupíš tiché 120mm ventilátory, bude stačit připojit je na 12V zdroj a nechal bych je běžet nonstop. Přes ně by bylo možné dát nějakou pěknou mřížku, aby to pohledově nevypadalo špatně. Jestli je ta police vpravo nad akváriem otevřená, možná by šlo nějak vymyslet ventilátory tak, aby nemusely být v čelních dvířkách, pokud funguje ten odtah a je dost silný, tak by možná stačilo přivádět ventilátorem vzduch do skříňky atd. Důležité je, aby vzduch kolem světel opravdu proudil.
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa honcka »

Kacenka napísal: 07 Máj 2020 06:23 Nemyslím si že to bude mít nějaký efekt. Budeš chladit pouze obal toho světla. Chladič čipu není v kontaktu s timto plechem. Asi spíš přemýšlet jak ventilátorem s toho prostoru ten teplý vzduch odsat . A ještě bude možná zapotřebí výkonnější ventilátory na led čip. Mam pandoru menší 90cm a teplota max do 46C při 75% zátěži. Ale světlo je na volno v žádné skříní není umístěno.
Možná bych to světlo úplně překopal a místo pasivů tam dal ty vodní bloky
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa honcka »

Jarry napísal: 07 Máj 2020 07:59 Souhlasím, řešení je technicky velice jednoduché, ale možná se ti nebude líbit - je potřeba zajistit proudění vzduchu, já bych dal do dvířek nad akváriem 2 ventilátory, každý na jednu stranu akvária. Jedním bych foukal vzduch z místnosti do skříňky, druhým ven. Když koupíš tiché 120mm ventilátory, bude stačit připojit je na 12V zdroj a nechal bych je běžet nonstop. Přes ně by bylo možné dát nějakou pěknou mřížku, aby to pohledově nevypadalo špatně. Jestli je ta police vpravo nad akváriem otevřená, možná by šlo nějak vymyslet ventilátory tak, aby nemusely být v čelních dvířkách, pokud funguje ten odtah a je dost silný, tak by možná stačilo přivádět ventilátorem vzduch do skříňky atd. Důležité je, aby vzduch kolem světel opravdu proudil.
to nevyjde, to by mě žena zabila, protože, aby to vypadalo dobře to imho v tomhle případě udělat nejde
Obrázok
napadlo mě ještě tu skříň projet vevnitř vrtačkou, do toho pustit z každýho boku 2 120mm ventilátory a ono by si to cestu těmi odtvory našlo ven
Používateľov profilový obrázok
Kacenka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 06 Feb 2016 19:13
Bydlisko: Praha-Záběhlice

Re: Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa Kacenka »

No nějak to odvetrani budeš muset řešit stejne. Ta teplota co se ti tam nad akvariem akumuluje ti bude v létě pekne ohrivat celé akvarko. Teda jestliže nemáte stále celou místnost klimatizovanou.
Red sea 350 + Red sea 170 sjednocená filtrace. Lps,sps a mořský koníci. Jo a nano MicroHabitat 15l.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa aquain »

Krásná práce. Akvárium nádherně usazený. Ten útes je o proti tomu nic moc
pazzzy
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 241
Dátum registrácie: 12 Dec 2014 08:02
Bydlisko: Kožušany / Olomouc

Re: Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa pazzzy »

Mam ten samy problem...mam tam dva noctua vetraky a po zvetseni akva se to zahriva uz ted...asi budu muset taky vrtat odvetravaci diry, ale nevim zda to doma zvladnou... :roll: :| :arrow:
Prílohy
FA2CCF27-C0D5-4ADE-9573-ED3307A54836.jpeg
Dr.Chila
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 28 Aug 2014 19:02
Bydlisko: Světlá nad Sázavou
Kontaktovať používateľa:

Re: Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa Dr.Chila »

honcka napísal: 07 Máj 2020 10:23
Jarry napísal: 07 Máj 2020 07:59 Souhlasím, řešení je technicky velice jednoduché, ale možná se ti nebude líbit - je potřeba zajistit proudění vzduchu, já bych dal do dvířek nad akváriem 2 ventilátory, každý na jednu stranu akvária. Jedním bych foukal vzduch z místnosti do skříňky, druhým ven. Když koupíš tiché 120mm ventilátory, bude stačit připojit je na 12V zdroj a nechal bych je běžet nonstop. Přes ně by bylo možné dát nějakou pěknou mřížku, aby to pohledově nevypadalo špatně. Jestli je ta police vpravo nad akváriem otevřená, možná by šlo nějak vymyslet ventilátory tak, aby nemusely být v čelních dvířkách, pokud funguje ten odtah a je dost silný, tak by možná stačilo přivádět ventilátorem vzduch do skříňky atd. Důležité je, aby vzduch kolem světel opravdu proudil.
to nevyjde, to by mě žena zabila, protože, aby to vypadalo dobře to imho v tomhle případě udělat nejde
Obrázok
napadlo mě ještě tu skříň projet vevnitř vrtačkou, do toho pustit z každýho boku 2 120mm ventilátory a ono by si to cestu těmi odtvory našlo ven
Osobně bych navrtal diry do te police z prave strany zeshora nikdo neuvidi ze tam je dira a dat tam pořádný větráky :D popřípadě natáhnout tu hliníkovou trubku na jednu stranu
A hnat tam ventilátorem vzduch a druhou zas ven.
Nebo navrtat diry do tech dvířek a dat tam ty průduchy stejné barvy jak se dávají na dveře ci skříňky na odvětrávání a za to uz zas ty větráky
Dr.Chila
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 28 Aug 2014 19:02
Bydlisko: Světlá nad Sázavou
Kontaktovať používateľa:

Re: Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa Dr.Chila »

honcka napísal: 07 Máj 2020 10:23
Jarry napísal: 07 Máj 2020 07:59 Souhlasím, řešení je technicky velice jednoduché, ale možná se ti nebude líbit - je potřeba zajistit proudění vzduchu, já bych dal do dvířek nad akváriem 2 ventilátory, každý na jednu stranu akvária. Jedním bych foukal vzduch z místnosti do skříňky, druhým ven. Když koupíš tiché 120mm ventilátory, bude stačit připojit je na 12V zdroj a nechal bych je běžet nonstop. Přes ně by bylo možné dát nějakou pěknou mřížku, aby to pohledově nevypadalo špatně. Jestli je ta police vpravo nad akváriem otevřená, možná by šlo nějak vymyslet ventilátory tak, aby nemusely být v čelních dvířkách, pokud funguje ten odtah a je dost silný, tak by možná stačilo přivádět ventilátorem vzduch do skříňky atd. Důležité je, aby vzduch kolem světel opravdu proudil.
to nevyjde, to by mě žena zabila, protože, aby to vypadalo dobře to imho v tomhle případě udělat nejde
Obrázok
napadlo mě ještě tu skříň projet vevnitř vrtačkou, do toho pustit z každýho boku 2 120mm ventilátory a ono by si to cestu těmi odtvory našlo ven
Osobně bych navrtal diry do te police z prave strany zeshora nikdo neuvidi ze tam je dira a dat tam pořádný větráky :D popřípadě natáhnout tu hliníkovou trubku na jednu stranu
A hnat tam ventilátorem vzduch a druhou zas ven.
Nebo navrtat diry do tech dvířek a dat tam ty průduchy stejné barvy jak se dávají na dveře ci skříňky na odvětrávání a za to uz zas ty větráky
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa Lukáš »

Pravdepodobne skoro polovica tepla pojde z tych T5. Takze zhasnut, nechat bezat len s LED a znovu premerat. Ak sa to potvrdi, tak T5 vyhodis von a cast problemu je vyriesena.
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: Vodní chlazení světel

Príspevok od používateľa honcka »

Nakonec jsem to vyřešil, že jsem osadil 6ks 140mm ventilátorů, který mi to ženou z té skříňky napravo a vyfukujou do té knihovny, jediný - je, že mám zezadu zaprášený knížky
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"