49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
nanoreef
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 31 Dec 2018 21:49
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa nanoreef »

Peterpeto napísal: 22 Jan 2021 14:00 Dnes chcem objednať veci na filter:

Mam objednat SIPORAX klasický, alebo radsej MATRIX ktory treba umyt od prachu?
Podľa SAECHEM by mal mať 1l MATRIXU (700m2) plochu takmer 3 násobnú ako SIPORAX (270m2).

Pre MATRIX uvádva výrobca porovnanie s konkurenciou:
"Porovnanie s konkurenciou
A ako si na tom stojí Seach Matrix v porovnaní s konkurenciou? Ako už bolo uvedené, tak rozdiel o proti klasickým biomolitanům je tak enormný, že je takmer nemožné tieto produkty porovnávať, ale ako si stojí proti najväčším lídrom na trhu EHEIMU a Sera?
Výrobcom udávaná plocha pre osídlenie baktériami je v prípade EHEIM Substrat Pre450 m2,Sera Siporax270 m 2 zatiaľ čo Seach Matrix má plochu pre osídlenie 700 m 2
" pre 1 liter filt. materiálu

Ak vezmem MATRIX tak k tomu Seach PhosGuard nech je to za jedno postovne.
Tak mi napadlo pri tom Matrixe, či nebude obmedzený prietok vody, ak sa tam nahromadia nečistoty. Totiž Siporax sú také tie valčeky alebo trubky, možno preto má lepší prietok. Matrix sú kvázi šutríky. Ale to by sa musel vyjadriť niekto, kto to mal možnosť porovnať.
Go forward... advance... That's the key to success.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Ta vyssia hustota Matrixu po nasypani do filtra aj mna napadla.

Ak by bol pri rovnakom mnozstve vykonnejsi a prietok by bol ok, mal by filter ovela vacsiu plochu a vykon. Ako laik neviem posudit, ci by to nebolo uz na skodu.

Druha moznost je tam toho dat menej, napr polovicu, plocha pre bakterie by bola aj tak vacsia, prietok by bol mozno podobny ako pri Siporax a este by mi polovica zostala na dalsie vymeny. Cena je dost podobna.

Mam rad inovacie, ale nechcem aby som mal kvoli tomu tazky nabeh alebo riesil ine komplikacie ;) Ale vzdy sa musi niekto najst, kto to vyskusa ako prvy, aby objektivne zhodnotil ci to stoji za to ;)

Cielova skupina pre materialy s coraz vacsou plochou su mozno skor akvaristi s velkymi nadrzami, aby mal filter ak pouzivaju taketo materialy stale prijatelne rozmery.

Ak ma niekto prakticke skusenosti s Matrixom, dajte prosim info, ako sa tento material sprava v praxi.

Vedia mi zohnat aj tie gulicky OCEAN FREE bio guličky pre filtráciu 1l MEDIUM - 2550 m2/l. To stoji tiez do 20 eur. Tvar je pravidelna gula 7-9mm priemer. Parametrovo ovela lepsie ako Matrix a boli by zabezpecene aj pravidelne medzery (rozostup guliciek) pre prietok vody.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Milly »

Ahoj,
ja som v tom prípade, že som potreboval zvýšiť prietočnosť Matrixu používal mix tohoto : https://www.akvariumonline.sk/eheim-mec ... 51072.html
kubko82
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 03 Nov 2011 12:00
Bydlisko: Prievidza

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa kubko82 »

Myslim si ze v kazdom filtracnom mediu by mohli prebiehat 1.na povrchu pri silnom prudeni aerobna nitrifikacia 2.vo vnutri pri slabom prudeni anaerobna (bez pritomnosti kysliku) nitrifikacia.
Takto som to cital pri filtracii pre tercovce ale neviem ci to funguje aj v morskom akvariu.
Ja mam kombinaciu matrix aj siporax a zatial v pohode.
Reef 500 litrov.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Spongebob »

Taky jedu mix Siporaxu s Matrixem. Ale asi 1:3 Matrix, Siporax.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
nanoreef
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 31 Dec 2018 21:49
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa nanoreef »

Ta vyssia hustota Matrixu po nasypani do filtra aj mna napadla.

Ak by bol pri rovnakom mnozstve vykonnejsi a prietok by bol ok, mal by filter ovela vacsiu plochu a vykon. Ako laik neviem posudit, ci by to nebolo uz na skodu.
Tak som uvažoval, či nemá 1l Matrixu väčšiu plochu ako 1l Siporaxu práve kvôli tomu, že po nasypaní je naskladaný oveľa hustejšie ako Siporax. :? Ale podľa mňa je dobrý nápad to skombinovať, ak máš možnosť.
Go forward... advance... That's the key to success.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Uz som to spracoval.
3 mozne varianty zadneho filtra pre moje akvarko:

1. Bez modifikacie priecok, tak ako je s povodnym cerpadlom.
2. Modifikacia - 1 - dve priecky
3. Modifikacia - 2 - tri priecky s komorou pre okyslicovanie vody

Ak by ste prerabali ten filter, zvolili by ste MODIFIKACIU č.1 alebo č.2?
Ten ZEOLIT mam dobre za PHOSEXom?

Inak podobne ma rieseny s tou nezmyselnou prvou komorou filter aj Fluval Flex!
Prílohy
Takmer bez uprav - povodny stav
Takmer bez uprav - povodny stav
Modifikacia priecok - 1
Modifikacia priecok - 1
Modifikacia priecok - 2
Modifikacia priecok - 2
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Spongebob »

Určitě varianta č.1.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Lukáš »

Upchal by som to spodne nasavanie a pouzil variantu c. 2, ale bez tych sendvicovych vrstiev. Par granuliek zeolitu alebo phosexu tam sice neuskodi, ale v takomto malom systeme je ovela efektivnejsia pravidelna vymena vody. Molitan a podobne hluposti su tam zbytocne. Siporax alebo iny obdobny material by som v tych komorach umiestnil na plastovu mriezku s drziakom, aby ho bolo mozne obcas pretriast a uvolnit nahromadeny detritus (á la zeovit reaktor).
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Keby som upravoval filter, tak som chcel zvacsit tu prvu komoru aby sa tam v pohode zmestil odpenovac a ohrievac. Preto rozmer komory 12x9cm.

Ked je takto takto v komore odpenovac, zo spodu vacsina ma nasavanie vody, primiesava sa k vode vzduch a odtok z odpenovaca ma vacsina v urovni hladiny, alebo cez vytokovu ruru. Odpenovac taha zo spodu vodu a vracia po odpeneni spat do tej istej komory, alebo musi byt prva komora uzavreta dolu a z odpenovaca ide odtok priamo do druhej komory? Toto mi nie je jasne. Nevidel som to zatial nazivo a vo videach nie je jasne ci je komora dolu prechodna, uzavreta a pod. ;) Miesto vytoku vody vyrobcovia neuvadzaju ani v manualoch. Tunze 9001 pre zmenu taha vodu z hladiny a odkial ide von tiez nikde nepisu. Chcem to uz nachystat tak, aby bolo mozne casom doplnit bez problemov odpenovac.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Spongebob »

Udělej to tak aby ti do té první padl ten 9001. Voda z něj pak jde dolů a pak dírou do druhé komory jako máš na obrázcích.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Spongebob napísal: 24 Jan 2021 19:48 Udělej to tak aby ti do té první padl ten 9001. Voda z něj pak jde dolů a pak dírou do druhé komory jako máš na obrázcích.
Dakujem za info ohladom toho Tunze.
Nikde som sa nedocital kadial z neho tecie voda von ;).

Chcem aby tam voslo viacero typov.
Aj Blau Scuma 0635 Nano skim sa mi vcelku pozdaval.

Zatial tam odpenovac davat urcite nebudem, nakolko tam nebude potrebny a je pre mna prioritou co najnizsia hlucnost filtracie!
Radsej tam obcas vymenim absorbenty ako mam stelovat a pocuvat odpenovac. Ale zase vyliat nadobku je rychlejsie :).
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Lukáš napísal: 24 Jan 2021 12:46 Upchal by som to spodne nasavanie a pouzil variantu c. 2, ale bez tych sendvicovych vrstiev. Par granuliek zeolitu alebo phosexu tam sice neuskodi, ale v takomto malom systeme je ovela efektivnejsia pravidelna vymena vody. Molitan a podobne hluposti su tam zbytocne. Siporax alebo iny obdobny material by som v tych komorach umiestnil na plastovu mriezku s drziakom, aby ho bolo mozne obcas pretriast a uvolnit nahromadeny detritus (á la zeovit reaktor).
Ten molitan 5cm hrubky tam chcem iba kvoli zachyteniu drobnych zrniek filtracnych materialov, kore vyjdu von z vrecka. Nech to neprechadza do dalsich zon filtra, k cerpadlu, pripadne az do nadrze.
Peterpeto
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 15 Nov 2020 23:41
Bydlisko: Trnava

49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa Peterpeto »

Technika v akva, rozpis pravidelnej údržby a rozpocet koľko stáli veci pre prvotné spustenie nádrže

Toto všetko budem pisovať do úvodného príspevku na 1. stránke tejto témy, tak ako to majú ostatní užívatelia.
viewtopic.php?f=64&t=14256

Dnes som skúšal, či pôjdu vyrezať tie priečky žiletkou, nakoľko skalpel je hrubý a olamovacím nožom sa tam dobre nedostanem a nechcem poškriabať sklá. Žiletkou mi to pôjde. Zmestí sa našťastie medzi sklá a pôjde pekne prerezať lepidlo. Som to skúšal len tak narýchlo, tak som hneď načal dva prsty ;)

Akurát čím očistiť zostatok lepidla z komory filtra aby sklá po vybraní priečok zostalI čisté?

Dnes som pozrel na ebay, zajednal snímače hladiny, teploty a náhodou som natrafil na nové svetlo čo som písal.
Zjednal som ešte nižšiu cenu, tak za 109 eur budem mať to u nás nepredávané Fluval svetlo. Z toho poštovné je ako sa na nemcov patrí veľké 19,9 eur! Cena svetla 90 eur je fajn.
Ten Blau by som časom aj tak vymenil, keď k nemu prirátam poštovné 5 eur, spínacie hodiny 8 eur, vyšlo by 33,99+5+8 = 46,99 EUR. To je skoro polovica čo ten FLUVAL.

Fluval Sea Marine Spectrum Bluetooth 3.0 LED 20 Watt
Tu mi vyhovuje ten variabilný držiak výškovo a hĺkovo nastaviteľný, zapustené LED nebudú pri pohľade z boku rušivé, Bluetooth s kompletným nastavením priebehu svetla počas dňa, má široké spektrum vlnových dĺžok osadených LED.
Snáď nebudem banovať :)

Na ceste sú aj ostatné veci. Do víkendu chcem všetko pripraviť (prerobiť filter, osadiť nové čerpadlo, filt materiály navážiť do vreciek), otestovať osmózu a spraviť prvotné prečisťenie,... Budúci týžden už budem mať komplet všetko a na víkend 5-6.2. chcem naplánovať živú vodu, kamene a napustenie nádrže.
ZVsamuel
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 14 Okt 2018 13:55
Bydlisko: Zvolen

Re: 49L NANO s prepadom a zadným filtrom

Príspevok od používateľa ZVsamuel »

Ahoj
Ak si pozries moje vlakno riesil som podobny problem. Menil som celne sklo na SUMPE. :-)
Isiel som na to presne ako ty. Obrezat a potom uz len oskrabkat ziletkou, odmastnit a Ja som lepil.
Je to prplacka ale to zvladnes.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"