Diagnóza

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

kubko82
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 03 Nov 2011 12:00
Bydlisko: Prievidza

Re: Diagnóza

Príspevok od používateľa kubko82 »

Ja tomu rozumiem. Len mi je ľúto ked hynu zivocichy ktorym som nedokázal pomôcť. A o tri mesiace sa to moze zopakovať znova? Dakujem. Neprosim.
Reef 500 litrov.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Diagnóza

Príspevok od používateľa VINTR »

Může a nemusí. Na to se těžko odpovídá! V tvém případě objem máš, mi přijde takové, že se s tím seznamuješ. Podle mě, možná se pletu, také nemám vše a dělám to jen v rámci svých možností... Dodržovat základní věci. Zvolit si sůl, jakoukoli a té se držet. Udržovat základní hodnoty v nádrži a to dle mě jsou Hustota (1,025), teplota cca 25°C. K tomuto zvolit vhodnou filtraci. Filtrace: Dostatečně silný odpěňovač (500 l nádrž = minimálně 30W čerpadlo v odpěňovači, bez debaty) a k tomu nějaký prostor na bakterky. Ani jedno nemáš. Pokud nebudeš používat externí filtraci (já jedu DSB), někdo jede peletky, v tvým případě by to byl taky vopruz - nereálné , že ti nezbývá než udělat akvárium samotné jako filtraci. Kvalitní živý kameny osadit měkkými korály, který bujně zarostou útes spousty úkrytů při stavbě vybudovat. Postě jak jsem ti již jednou uvedl. podívej se na švícovu nádrž. Zde na reef.sk..... K tomuto je dobré mít v nádrži odpovídající vítr, já mám v 650litrech 4x RW8, jako dobrý, ale nemám moc rezervu. Jak to naroste, zaroste, je to pak málo. Samozřejmě k tomu patří i světlo, který dobře prosvítí útes, jako ten život z toho roste a pak daleko více prosperuje celá nádrž, než při slabém osvětlení. Samozřejmě i spektrum - modré (royal blue) je základ, který i z podprůměrně barevného korálu udělá výstavní kousek, i se časem přibarví sám.... Pak skladba ryb, všiml jsi si, že některé to nedostaly (jsou odolné), takovýchto je většina...., ale jsou i takový, který trpí a i někteří zkušení je nedokáží dlouho udržet, tem se vyhni. K těm co ti přežily, jsou bezproblémový zebry (bodlok žlutý a jeho modifikace, pomci, králičkovci, klauni, sapíni, nějaká vhodná klipečka atd.)

Je to jen můj názor, pořádek si v tom musíš hlavně udělat ty a chce to čas, když se podíváš na nádrže zdejších uživatelů, nebo na fujbuku, tak to jsou letité nádrže a prošly si taky hodně zvraty!!!! mrtvolek by jsi se nedopočítal. Samozřejmě jsou i tací co se do toho stavu dopracují během jednoho dvou let. Snad ti to pomůže.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Diagnóza

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ak je to Brooklynella, tak 6-8 tyzdnov urcite nebude stacit. Po takejto genocide bude v nadrzi prilis velky pool patogenov na to, aby stihli postupne vyhynut.

Ryby bude potrebne odlovit, preliecit, odkarantenovat. Kolko ma byt nadrz bez ryb je otazne, po 3 mesiacoch sa 2x stalo, ze choroba opat prepukla a nemohla byt z novych ryb, kedze tie boli preliecene a odkarantenovane podla protokolu.

Pretoze to robim tym nezvladnutelnym sposobom, ako to pomenoval VINTR a niektori dalsi, tak si dovolim tvrdit, ze sa da dosiahnut nadrz a ryby bez jednobunkovych ektoparazitov, len to je trochu pracnejsie a treba mechanicky dodrziavat pravidla. Nebudem sa ale opakovat, uz to tu bolo viac x pisane.

Druha moznost je risknut to neskor s tym, ze tam nebudes pridavat nijake pomacentridy, lebo tie su na to obvykle najnachylnejsie a spustia celu spiralu. Celkovo v nadrzi minimum ryb. Mnozstvo koralov a kvalitna voda. UV nepomoze vobec, ozon iba ciastocne. Takze pol roka sa pekne venuj koralovej zahradke a ked Ti koraly zacnu liezt z vody, potom je ten spravny okamih na opatovny pokus o postupne zarybnenie. Problem je tom, ze ku kontaminacii nadrze uz doslo a na rozdiel od Cryptocarion irritans, tento patogen nema presne definovanu inkubacnu dobu, resp. dokaze do istej miery prezivat aj mimo hostitela (C. irritans v stadiu cysty preziva cca do 120 dni, vacsina sa ale z cysty uvolni do 14 dni a volne stadium ak nenajde rybu, tak po par desiatkach hodin hynie).
kubko82
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 03 Nov 2011 12:00
Bydlisko: Prievidza

Re: Diagnóza

Príspevok od používateľa kubko82 »

Dakujem velmi pekne za odpovede. Tak budem trpezlivy a povenujem sa koralom a nadrzi ako takej.
Reef 500 litrov.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Diagnóza

Príspevok od používateľa VINTR »

petr06 napísal: 16 Nov 2020 20:49 Jediný VINTR pochopil. o čem to vše je.
Petr06, dík.
Luláši, můžeš mi napísat, ktorý z obchdoníků zde na morave, v česku aj u bdaťou na slovensku to robí? Myslím tu protokolárnů karanténu......

Nemyslím to rýpavě, opravdu ne.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Diagnóza

Príspevok od používateľa Lukáš »

Neviem o nikom. Ak by to robili, tak tie ryby by stali min. 2x tolko. Vacsinou sa pouziva ozon, pripadne nizka koncentracia medi alebo nejaky vstupny kupel u vybranych druhov, niektori zrejme nepouzivaju nic. "Protokolarna" karantena trva min. 2 tyzdne a je pracna. Pri takomto karantenovani celeho importu by sa minuli hektolitre vody. Takze ocakavat toto od obchodnikov je naivne. Pritom Cryptocaryon je relativne ten mensi problem - v nadrzi bez koralov sa da celkom dobre kontrolovat - udrziavat ryby bez vonkajsich priznakov infekcie. Ak dojde k odpaleniu celeho importu, byva pricina vacsinou ina.

Pri par rybach v malej karantennej nadrzi sa to da bez problemov - ak je hlavna nadrz cista, voda sa berie odtial a doplna sa cerstvou vodou, takze sucasne je vyriesena aj vymena vody.

Teraz som viac ako rok ziadnu rybu nekupoval, tak mozno sa veci medzitym uz maju inak :roll:
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"