planescape reef 400 + 350

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa planescape »

Takže další update z doby nedávné - korály stále odcházely, jak jsem psal, ještě rychleji než před tím. Sakra.
Tak jsem proměřil, vším co jsem měl, přiznám se, že i jedním starým salifertem na Mg. Klasika (Ca, KH, Mg) celkem ok, ale NO3 asi 10 a hlavně PO4 0.35. To jsem nikdy neměl. Takže houby KH ale s těma rybama jsem to přes léto přehnal.

O čtrnáct dní později NO3 spíš už 25 a PO4 stouplo na 0.4.
To jsem si už říkal, že jde do tuhého, a že musím začít s častějšíma výměnama vody - co 3 dny jsem vyměňoval 5% vody (objem nevyužité nádrže jen 25l).

Ještě jsem si pro jistotu udělal Triton ICP test, jestli tam není ještě něco, co by tam nemělo být - nějaký bordel z něčeho (nějaké kovy a tak).
Po čtrnácti dnech došel vysledek:

Triton_ICP_test_2020_09_21.png
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa planescape »

Pokračuje trápení.
ICP test naštěstí nic hrozného ve vodě neobjevil, ale potvrdily se ty fosfáty.
To bylo před měsícem. Od té doby dokonce ULR Hanna na fosfor bliká a ukazuje max 200 ppb, tzn. že mám víc než 0.613 fosforečnanů.
Narval jsem do akva už plno PhosExu, taky jsem zkusil EcoPhos a furt nic.

Našel jsem ještě rybkův článek, že tyto sorbenty mají mít nízký průtok, jen takové kapání. Já měl průtok samozřejmě docela velký. A taky psal, že voda pak z toho teče s nulovým množstvím fosfátů. Tak jsem stáhl průtok na kapání a druhý den změřil, co z toho teče za vodu. A ono světe div se - furt Hanna bliká 200.

Kurňa fix, co dělám špatně?
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa tomvec »

Změř tou Hannou RO vodu.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa Marian Gross »

planescape napísal: 08 Nov 2020 21:30 Našel jsem ještě rybkův článek, že tyto sorbenty mají mít nízký průtok, jen takové kapání. Já měl průtok samozřejmě docela velký. A taky psal, že voda pak z toho teče s nulovým množstvím fosfátů. Tak jsem stáhl průtok na kapání a druhý den změřil, co z toho teče za vodu.
Rybka z času načas vedel napísať všelijaké experimentálne názory, napriek jeho veľkým skúsenostiam.
Prietok na absorbenty by mal byť okolo 400l.hod.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa vlčák »

nic nedelas spatne. vymen sorbent a zmer to po treba 2 hodinach na vystupu a ta 0 tam nejspis bude. druhy den uz ne protoze sorbent bude nasycen a prestane fungovat. je to beh na dlouhou trat. budes to z toho dostavat mesice. pokud vydrzis. mesice jsi kameni nasycoval a ted je mic na opacne strane :-(
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa Spongebob »

nechám rady zkušenějším! jen napíšu mou zkušenost s vysokými fosfáty.
Po založení zatím ještě aktuální nádrže, což je tak před rokem.. jsem se po měsíci nebo dvěma vydal na testy vody jak si jako stojím. Paní v Brněnské prodejně se celkem zhrozila při pohledu na barvu roztoku PO. Dle přiložené měrky odstínů jsme vydedukovali 1 - 1,2 PO.. prostě uplný extrém (musela to zkusit i víckrát, nevěřila tomu). Co bylo teda divný, já na ty testy jel jen ze zvědavosti..písek i kameny byly čisté..měkkáče vytáhlé polypy, ryby bez problému.. Ano lps ani sps jsem neměl.
Takže při tak vysokém čísle (ikdyž se jednalo jen o kapací test, žádná Hanna) mi paní poradila dočasně dávkovat toto:
https://grotech-shop.de/RemoPhos-liquid_1
Protože z cca 1,0 bych to klasickýma sorbentama tahal šíleně dlouho...ono to bylo na 100% nekvalitními nebo zanesenými živáky a pískem, který jsem tady od jednoho člena koupil z druhé ruky.
Dávkování bylo 1ml na 100l mořské vody... takže jsem dávkoval ten 1ml denně. Dle popisu by měl umět odstranit při 1ml - 0,1mg PO.
Tenhle roztok fyzicky přetváří fosfáty na bílé částičky/drobečky, které musíš z nádrže mechanicky odebírat... Takže jsem obden měnil vatu. Aplikovat roztok, druhý den vyměnit vatu a pořád dokola...co 14dní jsem jezdil na testy a kontroloval co to s tím dělá. Prvně to letělo slušně, za nějaký dva tři týdny jsem byl na 0,2 a těch 0,2 už šlo pomalu.
No za další týden dva jsem byl opticky dle testu na 0. Vodičku jsem tedy vysadil, jel jen na klasickej Phosex a modlil e ať to neleze nahoru.
Za 14 dní jsem zase zajel na test a pořád 0. Pak jsem to za pár měsíců opět zkusil. Kameny už prostě dál nic nevypouštěly. Nyní z odstupem roku se drží PO cca 0,1-0,2 je na výměnách sorbentu a jsem asi spokojenej, hodnotím dle nádrže.
Toď byl můj boj s fosfáty :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa planescape »

Ahoj, diky moc za rady.
Jdu za prve vyzkouset tu Hannu na RO. Jak se v tom motam, tak me tohle uz ani nenapadlo.

Pak vyzkousim vymenit ten sorbent. Nemyslel bych si, ze se tak rychle zahlti. To tam mam toho PO4 uz asi na gramy.

Spongebobe, diky za zkusenost. Dobrý napad s tou vatou. Neco podobneho jsem taky uz zkusil - DispoPhos - ale zatim jen jednou 5ml, abych to zas nějak moc prudce neshodil dolu.
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa vlčák »

u jakehokoliv tekuteho srazedla fosforecnanu pocitej s dlouhodobymi velice negativnimi dopady na vse zive v akvariu.
dispophos jeste jakztakz za urcitzch podminek. vse ostatni co neni hnede ale pruhledne je nejspis chlorid lanthanu a to je cesta do pekla.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa Jarry »

Co to zkusit přírodní cestou? Hodně chaeta, 16h pořádnýho světla denně, dávkovat NO3 a musí to zmizet za pár dní. Jenom by to asi vyžadovalo denní měření, minimálně ze začátku...
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa planescape »

Kluci pomoc!!!

Chcípaj mi ryby.
Mají křeče, některé poletují zběsile u dna, jiné už dodělávaj. Nějaká otrava. Korály ok.
Co teď udělat pro záchranu???
Prílohy
DSC09372.JPG
DSC09371.JPG
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa planescape »

Asi se to děje zrovna teď, protže ještě před chvilou jsem viděl hepaťáka normálně plavat, ale teď už je někde zalezlý. 4 zebrassmy ještě ok. Jedna co byla ve filtru, taky v křečích.
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa Erik81 »

Otrava? Nemáš větší dávku aktivního uhlí, třeba reefcarbonu?
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa Jarry »

To mě mrzí :cry: Taky bych asi nasadil uhlí a připravil se na výměnu třetiny vody, mám trochu strach, jestli jsi se nezaměřil na PO4 a problém není celou dobu někde jinde. PO4 by rybám vadit nemělo, prošel bych veškerou techniku a rozvody, jestli se někde nemůže něco uvolňovat.
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa planescape »

:cry: :cry: :cry:
Prílohy
DSC09373.JPG
DSC09374.JPG
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: planescape reef 400

Príspevok od používateľa kominík »

nečekat na ro vodu ,napustit z vodovodu a provést rychlou výměnu aspoň 50 procent vody
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"