300l v pracovně

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

U v podstatě stejného Truncatuse uvádějí 500l, našel bych min. 5 podobných webů, kde budou psát u obou 300l. Strigosus se svými 15cm patří mezi nejmenší bodloky, proto jsem si ho také vybral. Troufám si odhadnout, že stejně špatně by podle lexikonu, co jsi posílal, dopadlo 95% lidí zde na fóru, např. u Hepatuse uvádějí 2000l a těch tu bude plavat spousta v mnohem menších nádržích. Nechci se tím nijak vymlouvat, jak jsem psal, vím, že je to na hraně a doufám, že se dočká většího prostoru (akvárium mám, jen ho předělat), ale ani bych to neviděl jako nějakou tragédii.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Po delším období klidu jsem dneska ráno našel akvárium v celkem divokém stavu, odpěňovač jel tak, že byl vypěněný celý filtr, v akváriu bílý zákal. Nejdříve jsem měl podezření na nějaký bakteriální problém, ale zahlédl jsem vylezlé hadice, tak mám spíše dojem, že proběhlo divoké množení, co se mi nedávno stalo vedle v malém akváriu. V akváriu se vše tváří normálně a zákal rychle mizí, odpěňovač už také tolik neblbne, tak snad je vše ok.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Zákal je pryč, odpěňovač už se taky uklidnil, dokonce už zase pomalu zvedám výkon na původní hodnotu - ráno jsem ho musel stáhnout na minimum a stejně lezla pěna ven, pro jistotu jsem nasadil nové aktivní uhlí, ale musely to být ty hadice, bakteriální zákal by asi tak rychle nezmizel, navíc ještě nedávno jsem vodu trochu zakalenou měl a odpěňovač byl v pohodě, tohle byl opravdu extrém. No hlavní je, že se ničemu nic nestalo :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Jedna večerní, zatím vše šlape bez problémů, až je mi to podezřelé...
DSC_6470s.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

4 měsíce, akváriu se celkem daří, občas proběhne nějaká drobná změna, ale jinak už se snažím spíše nezasahovat. Trochu se udělala řasa na písku poté, co jsem začal krmit Fauna Marin Min S (aminokyseliny + živiny pro SPS), ale už zase mizí, tak to nechávám být. Živáky se za poslední měsíc vybarvily krásně do fialova, Acropory se také vybarvují a obrůstají kameny, zatím to tedy není zádný překotný růst, ale jsou tam krátce. Dvě Acropory se mi moc nezdály, tak jsem je na čas vrátil do malého, kde se celkem rychle sebraly, ještě jim chvilku dám a zkusím je sem vrátit. Kupodivu se nějak nedaří Seriatoporám a Stylophoře, ale ty jsem tam dával hned na začátku + jsem je pořád někam stěhoval, zkusil udělat čerstvý frag Seriatopory, tak uvidím.
Jinak to teď asi nechám běžet, jak to je, mám kromě těch Acropor v malém připravené ještě nějaké LPS + budu potřebovat tak 5-6 nových Acropor na zaplnění útesu, ale zkusím s tím nějaký čas počkat :) A rozmnožili se mi Trochus Histrio, už mají kolem 1cm, takže je identifikace jednoznačná.
2020-04-24s.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Minulý týden se objevily první náznaky problémů, začala mě školit Strawberry Shortcake Acropora. Pravděpodobně jsem to zavinil já (kdo jiný vlastně :)), začal jsem ladit proud a nedošlo mi, že jsem jedno čerpadlo namířil skoro přímo na ní a je od ní asi 30cm. Do rána byly špičky spodních větví cca do 1-2cm svlečené :( Čerpadlo jsem hned otočil, teď po týdnu si myslím, že už to nepokračuje a sice ne jako dřív, ale už má zase vytažené polypy, snad se sebere. Když bude nejhůř, půjde na léčbu do 112l, to je kouzelné akvárium - nešla mi tu dřív ještě jedna Acropora a když už začínala vypadat zle, přesunul jsem jí do nana a tam byla do týdne v plné kondici :) Držím tam také záložní fragy od všech náročnějších Acropor (včetně toho Shortcake), abych případně o nic nepřišel, vím, že jsem sem dal Acropory hodně brzy - ale ostatní jsou ok (je tam cekem 15 Acropor), po měsíci zase vidím docela slušné přírůstky.
Také jsem se ještě na 100% nezbavil sinice, ale stále se to zlepšuje, už je to jen pár flíčků na písku. Zásadně jsem ubral na tekutém s amino kyselinami a vrátil jsem se k původnímu pravidelnému krmení korálů mraženým, přijde mi, že po tom prosperují lépe.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Strawberry shortcake je 5.den ve 112l a začíná vypadat lépe. Barva se ještě nevrátila, ale už se "hojí" holá místa a obrůstá lepidlo. Tady jsem nechal základnu, co obrostlo kámen, cca 3-4cm v průměru a také to zarůstá, takže je možné, že nakonec budu mít 3 kolonie, jen si holt počkám :) Využil jsem zásahu do akvária a konečně jsem snad vyladil proud. Také jsem začal pomalu zvedat intenzitu světla, ale chtělo by to změřit PAR. Teď to mám nastavené W na litry a na plochu +-stejně, jako svítím do 112l, aktuálně jedu na 60% maxima modrých - spektrum dle Radion G4 Pro, program AB+ (modré a fialové na 100%, R+G na 48%, těch mám poloviční počet oproti Radionu, bílé 24%), je to poctivých 120W s 90° optikou a v nejefektivnějším pásmu proud vs svítivost LED. 20cm pod hladinou, kde jsou Acropory, by měl být PAR kolem 300, ale to je hodně hrubý odhad. Pomalu bych to chtěl zvednout na 70% a podle reakce korálů uvidím, jestli potom budu zvedat ještě víc. Ostatní Acropory ok, zatím spíše obrůstají kameny, snad brzy vyrazí i nahoru. Hodně roste Montipora digitata, to je snad 5cm za poslední měsíc dle fotek, co jsem dělal :) Spotřeba KH 0,45 DKH denně, na to, že je to skoro prázdný, mi to přijde až dost. No a už pomalu začínám plánovat předělání obývákové nádrže (320x60x60), ještě letos chci objednat LED čipy na světlo (350ks) a koncem příštího roku bych to chtěl napouštět. Je to ještě daleko, ale ono to uteče...
MartyFish
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 08 Máj 2020 12:58
Bydlisko: Praha

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa MartyFish »

Moc pěkný to máš..
Prosím tě co jsou ty 3-4 korály v pravo? Frogspawn, hammer a torch? Popřípadě, kde jsi je sehnal..Díky
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Díky, no ještě to bude chtít hodně času, než to bude pěkný :)
Korály jak píšeš, Euphyllia paradivisa (Frogspawn), potom 2 různé varianty Euphyllia paraancora (Hammer) a úplně vpravo je E. glabrescens (Torch). Sehnal jsem je různě od akvaristů, tu Glabrescens mám od Ždimiho - zdimireef.cz - ale je lepší mu napsat na fb přes messengera, shop nemá vetšinou aktualizovaný. Sbírám Euphyllie rok a půl, taky bych ještě pár modelů doplnil :) Ty paradivisy a paraancory se většinou dají sehnat dobře, poměrně rychle se množí a snadno fragují, když budeš sledovat skupiny na fb, tak tam občas někdo nabízí za rozumné ceny. V obchodech bývají Euphyllie poměrně drahé. Mám tu paradivisu a obě paraancory ještě v jednom akváriu, ale zatím to není na fragování, to tak za 3-4 měsíce.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

6 měsíců, pořád trochu sinice na písku po zkoušení krmení amino kyselinami (asi bylo na nádrž moc brzy, ve druhé, již starší nádrži, jsem nic podobného nezaznamenal), ale SPS se pomalu probouzejí k růstu. Teď přes léto to nechávám jen na základní údržbě, jen jsem konečně zapojil posílání alespoň teploty na telefon a instalaci ventilátorů na chlazení, na podzim ještě chci doplnit cca 8 Acropor + LPS, co mám menší fragy vedle, ty tam dám asi dřív, v malém už mi začínají překážet.
DSC_6635s.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Dlouho jsem nic nenapsal, přes léto vždycky běží akvária na nejnutnější údržbě, což má většinou dobrý vliv na jejich kondici :). Zřejmě kombinací moc časného překrmování nádrže, do toho ještě zkoušení krmení aminokyselinami, jsem někdy v červnu způsobil docela slušnou explozi sinice. Nejprve to vypadalo nevinně a přišlo mi, že mizí, ale potom se docela rozjela. Nebyla to úplná tragédie, ani to neodnesl žádný korál, ale nevypadalo to hezky, dělala se na písku, později i na útesu. Zásadně jsem ubral na krmení, krmím teď prakticky jen ryby (3x denně lehce) + 1-2x týdně LPS. Někdy v červenci jsem na pomoc pořídil 2 kusy Conomurex luhuanus a cca 3x týdně jsem ofukoval útes, abych uvolnil nečistoty a sinici. Teď je v akváriu posledních pár fleků na písku, ale pomalu to mizí, teď už snad doopravdy. Konečně také začaly růst Acropory, alespoň většina, pořád je tam pár kusů, co se jim nechce moc vyrazit, ale jinak vypadají v pořádku, chce to čas. Ještě budu někdy na podzim doplňovat útes, ale počkám, až bude sinice bezpečně pryč. Ryby jsou všechny ok, ve filtru stále jen chaeto a odpěňovač, na chaeto svítím jen 8h denně, roste pomaleji, ale pořád docela rychle. Spotřeba KH teď roste rychleji, aktuálně 0,7 dKH denně, na těch pár fragů mi to přijde docela dost, ale je to vidět i na růstu. Foto bude hned jak zmizí zbytek sinice, snad do 2 týdnů :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Šel jsem kolem s foťákem v ruce, tak jedna aktuální bez přípravy a úklidu :) Ještě je vidět pár fličků sinice, ale jsou to opravdu už jen zbytky oproti tomu, jak to vypadalo začátkem července.
DSC_7596s.jpg
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa matias83 »

Super :)

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Večerní video, tento týden jsem doplnil útes o 7 Acropor a Forest Fire Montiporu, ještě mám ve fragovně připravených pár LPS, ale teď už to chci nechávat růst - 2-3 Acropory bych ještě asi někam dal, ale to už jenom kdybych narazil na něco zajímavého. Jinak se teď daří, po zmizení sinice jsem trochu přidal na světle, ještě zkusím časem přidat víc, ale s růstem jsem teď celkem spokojen, jak se kolonie zvětšují, tak se postupně vybarvují, tak za rok už by to mohlo vypadat dobře. Začal jsem zase opatrně krmit Min S, zatím jednou týdně, NO3 se pohybuje na hranici měřitelnosti Salifert testem, PO4 Hannou 0,03, asi je to tak ok. Spotřeba KH stále roste, nedávno překročila 1° dKH denně, ale to zatím nic není...
https://youtu.be/Qv2tAkDq8sU
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"