25.výročí založení mých akvárií

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa aquain »

Ta je jediná červená Magnifica z desítek sasanek co mám. Tohoto jedince (cca 40 cm) mám asi 9 let a nikdy se mi nerozdělila.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa aquain »

Už konec sasanek. Jaroslavovi se omlouvám za neomalené a amatérské vstupy do vlákna, ještě jednou blahopřeji k úžasným výročím ( jsem jen kousek za Vámi) a hlavně vydržať !!!!
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Abych členářům aspoň trošku přiblížil svojí skepsi k "možnostem přesné determinace" korálnatců (a u jiných skupin mořských oganismů to bude podobné, protože jejich "systém", související se stupněm poznávání reality, se také rychle mění) na naší amatérské úrovni, dovoluji si zacitovat část článku autora, který se zabývá změnami v systematice a taxonomii korálů v období těsně před rokem 2015 (část mé přednášky z roku 2017) a připravovanými změnami v bezprostředně následujícím období. Jake Adams: Stony coral taxonomy is getting all shook up&straightened out. ReefBuilders, 14.7.2015.
Píše zde například toto (poměrně volný překlad z angličtiny):
- Řada kotoučovitých korálů čeledi Fungidae a rodu Fungia dostala své vlastní rody. Například pro současný druh Fungia scutaria vzniknul nový rod Lobactis s jediným druhem Lobactis scutaria. Další druhy Fungia byly přeřazeny do rodu Pleuractis.
- Goniopora stutchburyi byla přeřazena do vlastního rodu Bernardpora.
- Připravují se změny v rodu Acropora, část druhů by mohla být oddělena do rodu Isopora.
- Rody Favia a Montastrea jsou nyní vyhrazeny pouze pro korály z Karibiku
- Pro Indo-Pacifické druhy Favia vzniká rod Dipsastraea a pro Monstastrea je to rod Phypsastrea.
- Pro druh Wellsophyllia radiata se potvrzuje její oddělení od rodu Trachyphyllia.
- Dva rody – Pectinia a Mycedium byly trvale přeřazeny do čeledi Merulinidae, což se promítá do péče o ně v akváriích.
- Druh Scolymia australis se trvale přeřazuje do nového rodu Homophyllia (H.australis). Z rodu Scolymia byla také vyjmuta a přeřazena Parascolymia vitiensis a celý rod Australomussa byla přeřazena do rodu Parascolymia.
- Rod Stylocoeniella byl zařazen do čeledi Pociloporidae.
- Rod Blastomusa je nyní v taxonomickém „vzduchoprázdnu“, protože není známo, s jakými koráli je příbuzný. Odborníci se domnívají, že má blízko k „bublinatým korálům“ Plerogyra, Physogyra a Nemenzophyllia.
- Rod Scolymia je nyní vyhrazen pouze pro karibský druh Scolymia lacera.
- Karibské Montastrea s malými polypy patří nyní do nového rodu Orbicella.
- Rod Montastrea je nyní vyhrazen pouze pro Montastrea cavernosa z Karibiku.
- Rod Favia je nyní vyhrazen pouze pro karibský Favia fragum.

Podobných úprav taxonů je každý rok provedeno několik desítek a mám obavu, že sledovat je dokáží pouze vědci - profesionálové, pracující v oboru.
Na co nejpřesnější určení druhu našich chovanců bychom ale v žádném případě rezignovat neměli, ale měli bychom dokázat připustit, že se můžeme v našem názoru mýlit. Já jsem si svých omezených možností v tomto směru plně vědom a tak si, stejně jako většina z nás, ulehčuji problém jak jen mohu. Přestože mám doma několik tlustých publikací uznávaných zoologů, nemám dost sil se přinutit zvládnout potřebnou terminologii k tomu, abych se mohl pokusit o určení druhů pomocí těchto obsáhlých klíčů. Jsem sice absolvent Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity, obor speciální biologie - entomologie (v roce 1968), ale o mořských organismech jsme se tam v té době učili velmi málo. V paměti mi z toho období utkvěla jedna lyricky laděná věta ze skript váženého pana profesora Bartoše "Krab trnitý - Maia squinado - též mořský pavouk zvaný, má krunýř kupředu zahrocený a trny posetý", což snad dostatečně dokumentuje, co jsem si z té doby zapamatoval :oops: .
Takže se také uchyluji k různým fotografickým publikacím anebo ke zdrojúm na internetu, například : https://www.meerwasser-lexikon.de/tiere ... nifica.htm anebo https://www.meerwasser-lexikon.de/tiere ... icolor.htm . V tomto "lexikonu" jsou samozřejmě také nějaké chyby, ale k orientaci to obvykle postačuje. Dalším krokem by mělo být potvrzení identifikace nalezením odpovídajích informací v literatuře nebo na netu.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 25.výročí založení mých akvárií

Príspevok od používateľa VINTR »

Dle obrázků se jedná o stále stejnou sasanku, qvadrikolorku. V průběhu času ztráta "dudlíku". Nevím co provokuje tento druh k jejich tvorbě (někdy se objeví i v současné době). Jsem amatérský akvarista a spíše než o druh mi šlo o to, že magnifica je mnohem většího vrůstu a do našich nádrží se nehodí, protože narůstá opravdu velikých rozměrů 50+ cm a špatně se drží na jednom místě........... I qvadrikolorka na obrázku dokáže narůst +30 cm, ale jen ojediněle, spíš 15 cm, možná proud v nádrži ji provokuje k dělení. Pokud se nepřikrmuje moc se nedělí.
Prílohy
cca rok 2016
cca rok 2016
rok 2020
rok 2020
IMG_20200731_091257.jpg (32.49 KiB) 833 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"