LPS 180L - bez odpěňovače

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Barlog
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 12:49

LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa Barlog »

Ahoj všem nadšencům pro tento koníček.
Zatím jsem ve fázi čtení, přemýšlení co a jak ale mám v plánu přestavět mé sladkovodní na reef. Jelikož se mi moře hrozně líbí a vše okolo toho, tak bych si chtěl zkusit při nízkych nákladech s dostupnou technikou co mám, případně potřebnou techniku dokoupit.

Nyní mám akvárium 90x45x45, bez krytu
Nad ním svítí Chihiros Vivid 2 ( https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... m-stribrna )

Filtaci bych použil kanystrovou Aquanova NCF 1500
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... r-ncf-1500

filtry mám 2 kusy, jeden by měl i sání z hladiny.
Médium by bylo Sera siporax, Aktivní ulí, zeolit.
Zeolit s uhlím by mohl být v menším filtru s nižším průtokem vody (400l/h)

Nyní jsem zvyklí filtr čistit jedou za měsíc, akvárium udržuji 1-2x týdně výměna vody 50%. Což bych u moře snížil asi na 10%.

Co jsem snad tedy správně pochopil, je, že abych udržel nízkou hladinu N a Po4, je potřeba mít rovnováhu mezi uhlíkem, dusíkem a fosforem aby bakterie správně pracovaly a odbourávaly nežádoucí látky. Takže je potřeba dávkovat uhlík pro bakterie buď peletama nebo vodičkama (případně VOC). Líbil by se mi hybrid KZ, že bych dávkoval ze začátku základní přípravky KZ, Zeostart, ZeoBak, ZeoFood. S malým filtrem se zeolitem by se dalo zatřepat, aby se uvolnily živiny ze zeolitu, toť jen má skromná domněnka :) .

Akvárium by bylo bez odpěňovače, případně bych dokoupil závěsný - externí. Sump nechci. Třeba časem, ale až ve větším akváriu.

Útes bych chtěl hlavně ze živých kamenů, ze začátku měkké, postupně bych zkoušel LPS.

Tak bych vás poprosil na zodpovězení několika otázek:
S tímto světlem asi nemá nikdo zkušenost, má to RGB chipy, dá se to nastavit dle libosti, tak to zkusím a uvidím.
Jak dodávat do vody uhlík v nádrži bez odpěňovače?
Můžu použít Zeovit sytém bez odpěňovače?
Líbíla by se mi zebrasoma flavescens a k tomu párek klaunů a případně ještě pár menších ryb. Je to reálné v takovém systému?
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa VINTR »

Světlo příliš bílé, bude chybět modrá. Zeolit nevím, uvolňuje živiny? Odpěňovač je základ u přeletěl 2x tak. Praktický ta teorie kolikrát nefunguje. Složení ryb v kombinaci s korálnatci v této nádrži není nereálné.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa bradoo »

Zeovit bez odpeňovača nie. Je to bakteriálny systém - namnožiť baktérie a odstrániť odpeňovačom.
Barlog
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 12:49

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa Barlog »

Děkuji za odpověď, myslel jsem si že bez odpenovace to nebude jen tak. Světlo se dá nastavit více do modra, má to 3 kanály. Modrá, červená a zelená. Ale záleželo kolik by to dávalo Pár s potlacenou červenou a zelenou. Nyní naplno svítí opravdu hodně, dle výrobce přes 300 PAR v hloubce 50cm.
Takže buď se do toho pustím s kanystraky a tímto světlem,
Nebo bych k tomu prikoupil nějaké modré světlo, buď 2x t5 nebo nějaké modré bodovky. A koupil bych alespoň ten závěsný skimmer od bubble magus.
Anebo bych světlo prodal, udělal prepad a dal standardní odpenovac a vše jak má být. Jenže tak jsem to nechtěl.
Tak se budu muset nějak rozhodnout.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa Jarry »

Poslední varianta bude ta správná. Počítej s tím, že u moře je poměr modré:bílé bývá 3-10:1, což to světlo asi nemá. Nesnažil bych se to ošidit bodovkami apod., to raději světlo prodej a kup čínu za pár korun určenou pro reef, jede na tom spousta lidí.

Nešidil bych ani ten odpěňovač, když bude v akváriu dostatek korálů a nebude přerybněné, tak možná zjistíš, že kromě něj pro udržení nízké hodnoty N a P nic dalšího nepotřebuješ (vodičky s bakteriemi, uhlík apod.).
Aqua Novy bych se každopádně zbavil tak jako tak, to je instantní vytápěč, kdysi jsem tu hrůzu také měl doma :)

Nemáš místo vedle akvária? Mám v jednom reefu, také předělávka sladkovodního, filtr vedle akvária. Nepotřebuje to vrtaný přepad, ale hladiny musí být ve stejné úrovni.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa švíco »

Není jediný důvod, aby nádrž nefungovala s kanystrovími filtry... ALE není kanystr jako kanystr.
Z dlouhodobého hlediska můžu doporučit filtry Eheim eXperience.
Odpěňovač tunze 9012 DC nebo slabší 9004 DC (podle ryb).
Na to světlo co máš se vyprdni a kup něco s větším podílem modré. Klidně nějaký Mars apod.
Je to skoro zadarmo... :) (PS: já třeba ve svých světlech nemám jedinou "bílou" ledku...)

Netřeba tam lejt vodičky a jiné nesmysly... když budeš mít cit pro biologickou rovnováhu, vystačíš si s výměnou vody a sorbentů. (žádná věda).

Pro představu mrkni na fotku mé nádrže, která má 230l a běží na dvou kanystrech a odpěňovači tunze 9004 DC.

švíco
Prílohy
2.jpg
Naposledy upravil/-a švíco v 17 Júl 2020 07:33, upravené celkom 2 krát.
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa tomvec »

Reef se dá provozovat bez sumpu. Ale pokud máš "filtraci" založenou na přidávání bakterií, nejde to bez odpěňovače. Nevím, jak dobrý je ten Bubble Magus, mám osobní zkušenosti s Tunze, 9004 je dobrý tak do 100 litrů, teď mám 9012 na 250 litrů a zvládl by i 350 litrů.

Zeovit systém je založený na kompletním používání všech komponent, včetně jejich zeolitu. A ten nebude mít v kanystu správnou funkčnost.

Jsou i jiné "bakteriální" systémy, jel jsem na RedSea NO3:PO4-X (nopox) plus bakterie Microbe-Lift Special Blend, nedávno jsem přešel na Tropic Marin NP-Bacto-Balance s bakteriemi Tropic Marin Nitribiotic a je to mnohem účinnější.

Kanystr jsem zrušil, občas tam dám závěsný fluidní filtr s uhlím nebo sorbenty, pokud se mi něco nezdá. Ale akvárium mám dlouho zaběhnuté a mám v něm dost kamenů. Jinak teda mix měkké, LPS a minimum SPS.

K tomu světlu, pokud tam nebudeš chtít Acropory a náročné australské korálnatce, bude stačit výkon cca 0,5W na litr objemu. A to by to světlo mohlo dát i po omezení červené a zelené. Ta červená že začátku bude stejně jen podporovat růst řas. Nevím jak moc do modra se to světlo dá nastavit, ale nemusíš to akvárium mít úplně modré. V moři je to modré až ve větších hloubkách. Jak tu bylo psáno že korálům bude chybět modrá, nejsem toho názoru. Bílé LED jsou konstrukčně modré doplněné luminoforem, který emituje ostatní části spektra. Když se podíváš na spektrum modré a bílé LED, tak oblast modré mají prakticky shodnou (netvrdím že je to u všech výrobců stejné, ale dost jsem to studoval u čínských LED chipů a tam to sedělo). Koneckonců u zářivek modrá vs. bílá je to stejné.
Naposledy upravil/-a tomvec v 17 Júl 2020 07:36, upravené celkom 1 krát.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa švíco »

PS: pokud tě to zaujme, tak mrkni na moje vlákno, tam najdeš vše na jedné hromadě....
http://reef.sk/viewtopic.php?t=2395
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Barlog
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 12:49

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa Barlog »

Švíco děkuji, Vaše vlákno mám přečtené celé a několikrát jsem se vracel abych si zase početl. Máš to velice pěkné.
Taky si nemyslím že s tím světlem to bude tak horké, že je nutně potřeba tolika modré jak píše Tomvec. A světlo se dá prodat případně i později a šel bych zpět do T5, u těch se mi u sladkovodního akvária nejlépe líbilo podání barev a rostliny měly skvělý potenciál.

Zkusím to nyní jen na těch kanystrech s pouze siporaxem a uhlím. Uhlík a bakterie bych přidával nějakou komerční cestou nebo VOC.

To Jarry: Mám vedle akvária piáno a je cca ve stejné výšce jako hladina akvária. Tam by mohl být malá sump se skimrem. Ale dokážu si přesně představit pohled manželky a další pochody, když bych jí to tam na piáno nainstaloval :D Navíc by se zvýšila hlučnost a to nechci.

Děkuji všem za rady, budu dál studovat. Odkládat prachy a těšit se na přestavbu
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa tomvec »

Jediná nevýhoda u T5 je spotřeba a životnost trubic. I když i LED se časem může vypálit. Zase T5 jednoduše vyměníš. Já mám teď T5 a mám pocit, že se to korálům líbí víc, než když jsem svítil AI Prime HD.

T5 nemám naladěné moc do modra, mám kombinaci

Osram FQ 24W/67 HO Blue
ATI Purple Plus
ATI Coral Plus
Osram FQ 24W/67 HO Blue

Ten Osram má spektrum prakticky totožné s ATI Blue Plus, kdysi jsem ve výprodeji koupil krabici, 69,- Kč za kus.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa švíco »

Pro zajímavost... nyní ve svém čerstvém 270l akváriu svítím dvěma moduly LED světel o celkovém příkonu 66 W...
Měkkým korálům to naprosto stačí a pocitově světlo nechybí... samozřejmě jsou tam tmavší místa v rozích, ale s tím jsem počítal a přijdou tam např. discosomy...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa kačer »

K těm T5, viděl jsem teď na youtube test Bulk Reef Supply právě na životnost T5 a i na nejlepší složení trubic, aby to vyhovovalo jak korálům tak i se líbilo lidskému oku. :-)

T5 podle toho testu vydrží v pohodě 15-18 měsíců ... já měnil co 9, takže by to měla být celkem velká úspora.

https://www.youtube.com/watch?v=Y3F-vpHsiH0
Barlog
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 12:49

Re: LPS 180L - bez odpěňovače

Príspevok od používateľa Barlog »

Díky všem za rady, celý víkend jsem o tom přemýšlel a rozhodl jsem se, že si toto akvárium nechám pro sladkou vodu. Moře bych chtěl postavit v novém akváriu, rozměr bude 130x55x50, už i kvůli rybám, budu si tak moci dovolit i větší ryby. V akváriu bude přepad, sump, opěňovač, prostě standard. Světlo T5.
Tím bych toto vlákno uzavřel a jakmile začnu se stavbou, založím si nové vlákno.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"