Koralový sneh

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Koralový sneh

Príspevok od používateľa bradoo »

Mnohý z vás vedia ako si vyrobiť koralový sneh s mletého uhličitanu vápenatého. Problém takéhoto koralového snehu, je najmä čistota mletého vápenca a jeho jemnosť. Na koralový sneh sú najvhodnejšie čo najjemnejšie častice uhličitanu vápenatého. Preto si koralový sneh vyrábam zrážaním uhličitanu sodného s chloridom vápenatým. Výsledkom je uhličitan vápenatý a chlorid sodný. Roztok sa následne čistí od chloridu sodného. Takýto koralový sneh je čistejší ako vstupné suroviny bežne používané pri balingu.
Postup je následovný: Do 0,95l RO vody rozpustíme 100g chloridu vápenatého bezvodého (alebo 132g chloridu vápenatého dihydrátu) Do druhého 0,95l rozpustíme 37g hydroxidu sodného a po rozpustení pridáme do neho ešte 75g hydrogenuhličitanu sodného (jedlá sóda). Nemusíte sa obávať technického hydroxidu, používal som ho určitú dobu ako súčasť hydrogenuhličitanovo - hydroxidového balingu. Keďže ale hydroxid v kvalite P.A. stojí rovnako ako technický, používam už ten. Ten kto sa bojí hydroxidu, môže zmes sódy s hydroxidom nahradiť tak, že si dá do vyhriatej trúby upiecť 153g čistej sódy bikarbóny (asi 30 min na plno), prípadne použije 96.6g uhličitanu sodného bezvodého. Tu pozor na prašnosť upečenej sódy - vdýchnutie môže spôsobiť vážne problémy s pľúcami.
Zmes chloridu vápenatého prelejeme do asi 3 litrovej plastovej nádoby a počas šlahania ručným mixérom, prilievame tenkým prúdom druhú zložku. Zmes po krátkom čase zhustne na pudingovú konzistenciu, po chvíli znovu zredne, čím získame zmes uhličitanu vápenatého v roztoku NaCl. Zmes zlejeme do 2L PET fľaše a necháme niekoľko hodín usadiť. Potom pomaly zlejeme všetku číru vodu, dolejeme RO vodu, pretrepeme a znovu počkáme niekoľko hodín na usadenie. Tento postup opakujeme zhruba 5x. Pri štvrtom zlievaní môžeme skúsiť, či cítime v ústach chuť soli. Pri poslednom zliatí zlejeme čo najviac vody, aby nám vo fľaši ostalo menej ako pol litra suspenzie. Tú zlejeme do 0,5L fľašky a doplníme do plna.( vypláchneme 2 literku).
Vždy pred použitím pretrepeme, a dávka je tak 5-10ml na 100l. Koralový sneh účinne pomáha aj proti sinici.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Koralový sneh

Príspevok od používateľa Jajo »

No pekne si to rozpísal.
Ja som skúšal kedysi caco3, ktorý som miešal s rodi vodou a po usadení hrubších častíc som ho prelieval do nádoby a tak dávkoval. Ale pravdupovediac bolo to stále hrubé, príp. slabá koncentrácia.
Origo coral snow bol inde s kvalitou a cenovo to už veľký rozdiel nebol.
Toto je už trochu zložitejšie “kuchtenie” ja na to čas a ani chuť nemám, ale určite si pomohol veľa ľuďom. Klobúk dole za takéto návody.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Koralový sneh

Príspevok od používateľa matias83 »

bradoo, super návod. toto sú informácie ktoré treba vyvažovať zlatom!

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Markou
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 25 Mar 2018 09:18

Re: Koralový sneh

Príspevok od používateľa Markou »

Ahoj díky moc za návod!
Chápu dobře, že pokud použiji 96,6g uhličitanu sodného v technické kvalitě, je to jako náhražka smíchání směsi hydroxidu sodného s hydrogenuhličitanem sodným?
Markou
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 25 Mar 2018 09:18

Re: Koralový sneh

Príspevok od používateľa Markou »

Ahoj díky moc za návod!
Chápu dobře, že pokud použiji 96,6g uhličitanu sodného v technické kvalitě, je to jako náhražka smíchání směsi hydroxidu sodného s hydrogenuhličitanem sodným?
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Koralový sneh

Príspevok od používateľa bradoo »

Ano. Ale pozor aby to nebol nejaký hydrát. Tam by to množstvo nesedelo.Hmotnosť platí pre bezvodý uhličitan. Tá zmes hydroxid + jedlá sóda je lacnejšia a dostupnejšia. Pri tom technickom je otázna forma a množstvo znečistenia.
Markou
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 25 Mar 2018 09:18

Re: Koralový sneh

Príspevok od používateľa Markou »

Našel jsem takový, to je špatně? https://www.likochem.cz/soda-na-prani-u ... odny-1-kg/ moc díky...
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Koralový sneh

Príspevok od používateľa bradoo »

Na pranie sa používa prevažne dekahydrát. Ale to sa z popisu nedá zistiť. Bezvodý sa pri rozpúšťaní zahrieva, preto sa dáva hydrát. Čistota sa tiež z popisu nedá zistiť. Technický hydroxid mám odskúšaný aj bez čistenia ako baling, ale pri hentom neviem. Ja by som to neriskoval. Cena vyzerá dobre, ale ak je to dekahydrát, treba ho dať namiesto 100g až 260g. Tam už tá cena nie je taká super. Zmes 37gNaOH a 75g NaHCO3 stojí asi 0,26€ - čiže zhruba to isté.
Markou
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 25 Mar 2018 09:18

Re: Koralový sneh

Príspevok od používateľa Markou »

Moc diky!!
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: Koralový sneh

Príspevok od používateľa planescape »

Na co se ten korálový sníh používá?
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Koralový sneh

Príspevok od používateľa bradoo »

Keď dáš večer, na druhý deň je čírejšia voda. Ako nosič prvkov, koralového krmiva, alebo aminokyselín. Tiež pomáha s odstraňovaním sinice - naviaže na seba organický odpad, potom je časť neho vyšlahaná odpeňovačom.
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"