1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa maros002 »

Pokud jedeš balinga, tak nepotřebuješ ca reaktor. Jsou to 2 rozdílné věci. Baling jsou roztoky, které se dávkují čerpadly nebo ručně. Při ca reaktoru se rozpouští korálovka nebo něco takového v reaktoru za pomocí co2. Je potřeba si o tom něco dohledat a přečíst. Je tu toho spousta. Hlavně je potřeba si srovnat v hlavě, co chceš mít v akva. Pro tebe zřejmě možná bude lepší začít s měkkými korály, a až se trochu zorientuješ, tak se posunout dál. Neber to prosím špatně.
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa VINTR »

Protože máš 1000 + litrů, kdo ti opravdu dokáže poradit (nejlépe někoho komu to funguje a nemá podobné). Osobně se na to moc necítím..... Ale jen takové postřehy. S těmi čerpadly to chápu (určitě RW15). Mám 2x RW8 na 650 litrů, myslí si že se to dá. Hodně jsem četl že jsou závadová u mě již několik let OK. Počítej s tím, že je potřeba je čistit (namočit do octa) bez gumek, jimnak brutálně ztrácí na výkonu (30-40%). Tunze prý toto nedělá :roll: .
To "mimo" jsem myslel, zapomeň na sladkovodní akvaristku. Nějaké přelívání vody osazování bakteriema filtrační molitan. na molitan vaty a jiné sra...čky v tvém případě a objemu zapomeň. Základ je žívé kameny (opravdu živé z dovozu). Filtračka kvalitní (tím myslím výkonný) odpěňovač, nějaké refůgium, DSB atd.... A je třeba si uvědomit, že celé je třeba aby to fungovalo celé. Pokud totho docílíš nepoužívají se ani žádné sorbční materiály a žiješ na výměnách vody. Důležité je zvolit si i osádku (korálovou i rybí). A právě ten Ca reaktror je blbuvzdorný....... vše ostatní kapání přidávání balingování, tritonování je nebezpečné a v tvém obj. i drahé.
Používateľov profilový obrázok
kotala
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 08 Máj 2011 20:40
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa kotala »

to Maros002: jasně díky, právě se mi začalo motat typy a možnosti filtrace a různých "přístrojů" jako Ca reator, Peletkový filtr, Fluidní filtr, Zeolit filtr, Denitrifikační filtr atd... ale postupně o tom čtu tak různě po webech, takže ono mi to nakonec zapadne :-) a bude dávat smysl.. :-) Chci pochopit problematiku - funkčnost, ne to jen od někoho okopírovat.

to VINTR: rozumím, na sladkou vodu se snažím zapomenout, ale nejde to tak úplně :D člověk si říká.. a co kdyby to šlo třeba takhle :D. Živé kameny ano, jsem si vědom. To s tím molitanem sem právě četl tady: http://www.vikovo.cz/navody.php?nabeh_systemu (ideální start nové nádrže), ale také tam je použít 80% "živé vody" :D kdo mi doveze 800L svojí vody? :)

Zatím to mám sestavené takto:
Odpěňovač - Vertex Alfa 200
Fluidní filtr - Zatím čtu o náplních (zeolit + něco, nebo sem viděl a nějaké multi "Clear FX apod.?)
Klimatizace - Teco TK500 (je určená na menší akva, ale u mě by to mělo stačit, uvidíme)
Dávkovač - Grotech Tec 4NG
UV Lampa nebo Ozonátor

Chtěl bych začít se základem, viděl sem funkční nádrže jen s minimem nejrůznějších serepetiček/filtrů.
Tak jak sem mořskou akvaristiku pochopil já (velice zjednodušeně): Prostě dostat z vody všechny možné škodlivé látky (NH, NO, KH, FE, PO atd.), vytvořit co nejlepší "samochodný" biotop (dobré bakterie ve filtračních médiích) a doplňovat potřebné látky pro růst korálů :-)

Jinak díky za každou odpověď co mi dáte, vždycky mě to posune o kousek dál. Vím co hledat a nepatlám se od ničeho k ničemu. :-)
https://www.vhs-prevod.cz
https://www.oceanlife.cz On-line přenos 1000l reefu 24/7
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa maros002 »

Zkus třeba kontaktovat nějakého mořáka, v Praze jich je určitě dost :wink:
Maroš 480 ka
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Jarry »

Jak tu padlo - proudová čerpadla, Ca reaktor / dávkování roztoků, to vše se odvíjí od toho, co chceš v akváriu mít. Pokud plánuješ převahu SPS korálů, na 1000l bych šel do Ca reaktoru. U toho proudění je to také dle osádky, asi bude problém s tou výškou akvária, to podle mě určitě nepokryješ 2mi proudovými čerpadly. Osobně bych začal s 2x Maxspect Gyre 350 a experimentoval s jejich umístěním a polohou (horizontálně / vertikálně) + bych počítal s tím, že časem možná bude potřeba doplnit je ještě nějakým čerpadlem, pokud v akváriu budou SPS.

Pokud chceš jednoduchou filtraci, funguje odpěňovač + chaetomorpha. Podívej se např. na filtraci doporučovanou Tritonem - https://www.triton.de/en/triton-method-slide Jedu tuto metodu (jen filtraci), jednou za 2 týdny vyhodím z filtru 10l řasy a kromě odpěňovače a návratového čerpadla nic jiného ve filtru není (žádné fluidní filtry, média pro bakterie apod.). Někomu chaeto neroste, podle mě je důležité mít hlavně silné světlo se správným spektrem, potom je to plevel.

Ono časem zjistíš, že funkčních metod je spousta a vybereš si to, co se ti nejvíc líbí. Ze začátku je to velká spousta informací, časem se v tom začneš orientovat, asi bych si to nekomplikoval hned na začátku nějakými náročnými obyvateli a šel do měkkých korálů, osahal si, jak se to všechno chová a po pár měsících můžeš začít osádku pomalu obměňovat. Pro měkké nebudeš muset řešit Ballinga / Ca reaktor, určitš bych takto začal. Jen si dej pozor na invazivní druhy, ať si s nimi nezaplevelíš útes, špatně se to potom odstraňuje :)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa VINTR »

Jarry,nějak tak..... je k tomu je třeba i správné světlo v nádrži 100% patří do základu. Bude muset prosvítit 100 cm :!: . Pokud to správně osídlí nasvítí tak ta hlavní nádrž bude časem hlavní biotop, sump bude jen na odpěňovač, Ca reaktor, případně řasu atd..... žádné média (purign, kemira uhlí atd tam není třeba). Samozřejmě pokud seženeš živou vodu můžeš přidat, nic tím nepokazíš. Základ je živé kameny (rozumě u tebe to může být ranec). Počítej s nežádoucími pasažéry, kraby začínaje a ploštěnky konče. Skladba živočichů tomu pomůže......
Používateľov profilový obrázok
kotala
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 08 Máj 2011 20:40
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa kotala »

.. tak kolegové :-) už se to posouvá :-)...

Jinak natáčel jsem TimeLaps jak se to stavělo na místě, stěhovalo v prostoru, stavěl útes a další.. takže až to zpracuju snad někdy, zveřejním :-)
received_368531420790358.jpeg
IMG_20200524_085005.jpg
small.jpg
https://www.vhs-prevod.cz
https://www.oceanlife.cz On-line přenos 1000l reefu 24/7
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa kominík »

vypadá to skvěle postavené :wink:
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa maros002 »

Taky bych chtěl jednou mít takovou vanu :mrgreen:
Maroš 480 ka
frantod
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 332
Dátum registrácie: 01 Apr 2012 11:03
Bydlisko: Žilina Bitarová

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa frantod »

dobrý začiatok, držím palce ...


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Jarry »

Parádní útes :)
Používateľov profilový obrázok
Kacenka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 06 Feb 2016 19:13
Bydlisko: Praha-Záběhlice

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Kacenka »

Na údržbu to bude chtít neopren :D
Red sea 350 + Red sea 170 sjednocená filtrace. Lps,sps a mořský koníci. Jo a nano MicroHabitat 15l.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Spongebob »

jo jako vypada to super... to už je pořádná nádrž :) Koukám, to jsou ty PopBloom led světla? Jestli ano tak na tu velikost nádrže teda solidní osvícení.
Jsem zvědav na napuštění atd.. držím palce :wink:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa bradoo »

Krásny objem, ale tak s útesom do výšky by som nešiel. SPS sú najkrajšie pri pohľade trochu zvrchu. 3x100w v LED je málo, budeš musieť dokúpiť, ak sa neuspokojíš s mäkkými koralmi. Na SPS aspoň 5ks dokúpiť, alebo pridať T5. Ináč to bude samý tieň. Pri prechode z T5 alebo HQI na LED sa doporučuje o 20% menší príkon v LED. A osem vrčiacich čiernych krabíc s mrakom káblov je dizajnovo určite horšie ako 1 kompaktné svetlo... Ak sa chceš hrať s LED-kami a nechceš silou mocou HQI , tak ATI robí pekný hybrid T5/led s programovaním. Mimochodom ani koraly moc nemajú radi, keď neustále meníš spektrum na LED .
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa vlčák »

take si myslim ze tech svetel je zalostne malo. pouze na nejmene narocne mekke lze asi tolerovat. jinak krasna kostka,ta hloubka do prostoru je fakt super
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"