T_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj, chci se zeptat na provoz GFO. Mám fluidní filtr a používám Rowaphos.

Jde mi o stabilitu hodnoty PO4. Když dám novou náplň, hodnota je po týdnu cca 0,03 Měním po měsíci a na konci před výměnou už je samozřejmě Rowaphos vyčerpanější a hodnota je řekněme 0,1

Jak toto řešíte. Zvažoval jsem na začátku dát menší průtok a ten pak zvyšovat, nebo to kolísání v tomto rozsahu neřešíte?

Dík za info.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Milly »

Ja používam Rowaphos vo fluidnom filtry tak ako ty. Rowaphos mám rozdelený vo vreckách približne pol na pol. Jedno vrecko je biele a druhé čierne, to preto aby som ich nepoplietol. V jednom je nová náplň a v druhom staršia. Časom staršiu vymením a tak stále je tam nová a staršia nápln. To že používam sáčky je len preto, že sa mi stalo, že mi voľný Rowaphos ušiel do sumpu a to už nechcem za žiadnu cenu. Takto mi PO4 síce kolíše ale nie tak ako keď som menil náplň ako celok. Po výmene novej náplne naškrtím prietok tak na cca týždeň t.j. do nasledujúceho testu.
Ak má niekto lepší nápad rád sa poučím.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Zajímavý nápad. Používám fluidní filtr, který má středem trubku, dole a nahoře molitan a plastovou průchodku. To vše drží rowaphos uvnitř, nikam se mi nedostane.

Ale plnění je blbé, po lžičce aby se to nedostalo do té středové trubky, proplachovat také musím jinde.

Je mi není jasné, jak bych to tam dal v sáčku, nějak obtočit kolem té trubky? Bude v tom sáčku dost fluidovat? Možná by to chtělo fotku, jak to tam máš. Ale jinak dobrý nápad, také jsme zvažoval částečnou výměnu, ne vše naráz, ale to normálně nejde.

Pls - foto
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Milly »

Ten fluidný filter musí na priemer min cca 10cm. A horné viko sa nesmie doťahovať na závit inak je to celé zlé. Molitany tam nemám tým pádom sa nezapchávajú drobnými načistotami. Tie vrecká mi drží práve ten horný medzikruh kde nemám molitan.
Milly
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 347
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 22:25
Bydlisko: PD

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Milly »

A vrecká vždy pri výmene preperiem v RODI vode tým pádom sa obsah premieša. Plnenie ako píšeš je obtiažne, sypalo sa mi to kade tade aj keď som si dával pozor. A že Rowaphos dokáže narobiť zle čistiace čmuhy po kuch. linke a v keramickom dreze určite poznáš.
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Ja to plnim tak ze tu stredovu trubku zastuplujem korkovym stuplom na to upravenym a potom uz sa to tam sype lahko...
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Já zacpávám prstem, ten špunt je dobrá rada, pořídím si ho.

Fluidní filtr mám válec 8,5 cm, šroubovací, takže ty sáčky asi moc nepůjdou.

Řešil jsem, jak proprat Rowaphos - v sáčku a pak přendat do filtru - nic moc, takže to dělám přímo ve filtru , dám vodu, pak protřepu a opatrně odlívám.

Ale pořád tedy hledám odpověď, jak na kolísání, pokud dávku nějak nedělíte, ale měníte celou naráz. Jediné, co zde padlo, je snížit na začátku průtok a pak jej postupně zvedat, ale to zase může vést k tomu, že Rowaphos se tak nějak speče, když nebude průtok dostatečný.

Prosím, jak to máte ostatní?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Kacenka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 06 Feb 2016 19:13
Bydlisko: Praha-Záběhlice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Kacenka »

Já sice používám pouze v sáčku ale na místo rowaphos používám ecophos. Ten není tak brutálně jemný. Jsou to granule. Hned se to pozná při oplachu. Není s toho moc bordelu. Což o rowaphosu se zrovna říci nedá. Taky jsem ho kdysi používal. Ale právě tohle mě pěkně štvalo.
Red sea 350 + Red sea 170 sjednocená filtrace. Lps,sps a mořský koníci. Jo a nano MicroHabitat 15l.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Také jsem zkoušel, ale je o dost méně účinný. Nejlépe se pracuje s AL99, ale ten se má dávat jednou po třech jiných na bázi železa. Budu jej dávat příště do toho nového filtru, tak uvidím.

Sáčky jsem také cca rok používal, ale jak přibývalo ryb, už to nefungovalo. Při menší zátěži to funguje skvěle a super řešení, bez techniky. Účinnost ve fluidním filtru je ale mnohem větší a pro moji současnou zátěž už prostě sáčky nestačí.

Já jsem v podstatě spokojený, jen zjišťuji, jak řešíte/neřešíte kolísání mezi výměnou sorbentu, kdy obsah PO4 prostě logicky kolísá.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Kacenka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 06 Feb 2016 19:13
Bydlisko: Praha-Záběhlice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Kacenka »

No já už nějakopu dobu zápasím s vysokým PO3, leji tam bactobalance 1ml na 100l a jsem do 10mg/l což je dost. Ale Na P04 ecophos stačí cca +-/15ml na 100l v sáčku a jsem bez problémů do 0,02 i o dost méně. Měřeno tritonem. Hana hi-713 naměří v tomto případě skoro vždy 0,0. Překrmování nádrže rozumím, máme i koníky. Proto ten záhul na fitraci. Ty musíš vydatně krmit a ještě je přemlouvat aby mražené neskončilo na dně :D
Red sea 350 + Red sea 170 sjednocená filtrace. Lps,sps a mořský koníci. Jo a nano MicroHabitat 15l.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Nekrmím mraženým, dávám omega one. Pro korálnatce 2 x týdně Reef Roids, ten dokáže PO4 pěkně zvednout.

Zase s NO3 problém nemám, dávám také NP BB - nyní 1 ml večer před krmením - a hodnota se ustálila na cca +-5

Holt každá nádrž je jiná.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Denně koukám do akva, krmím, čistím, ale vůbec jsem nezpozoroval, že mi chybí rybka. Až dodatečně jsem si uvědomil, že jsem ji pár dnů neviděl. Jde o vřeténku mandarín.

Prohledal jsem nádrž, ale nikde jsem nic nenašel. Že by ji ostatní havěť v akva dokázala zlikvidovat? Naštěstí jsem to na parametrech vody nijak nepoznal, vše je OK.

Je mi to líto, velmi zajímavá rybka, měla jen 3 roky, mrzí mne to, určitě si ji zas časem pořídím.

A současné akva:
Prílohy
T_REEF_2020.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Spongebob »

krasný to máš!
Mandarin mi teď taky zmizel! Co jsem ho viděl naposled tak mi přišel že je hubenější...a pak už nic :(
Tak asi mu přestalo mraženy chutnat..předtím to bez problému žral. Ostatní ryby ok. Mám i Chromise velikosti S a taky v pohodě uplně. Tak nevím, ale ani mrtvolku jsem nenašel. Aspoň že už dáááávno vyžral ty ploštěnky :wink:
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak jen lehce vyšší PO4, ale jinak zmizelý mandarín nic nevyvolal. Doufám, že bude vše bez následků, zas to není nijak velká ryba.

A jako naschvál mi odešel odpěňovač - koukal jsem znovu, co vybrat, rozhodně jsem chtěl něco na 24V a řiditelné, tím vypadl z výběru NYOS. Nakonec jsem zase vzal stejný - Grotech PS 100. Je dost tichý, dá se pěkně seřídit, je menší, snad bude zase OK.

A než dojde - pohrávám si s myšlenkou, co by akva udělalo bez něj. Máte zde někdo akva 150l s LPS a trochou SPS bez odpěňovače? Docela by mne to zajímalo.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Spongebob »

říditelné je opravdu potřeba? Není "lepší" když je skimmer naplno?

A otázka "Máte zde někdo akva 150l s LPS a trochou SPS bez odpěňovače?" trošku jsi zapoměl na toho Hepatuse a Flavescentku apod co tam všechno máš.. to je docela důležitej aspekt co se odpěňovače týče řekl bych. Kdyžtak mě opravte.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"