KARANTENA - ako by mala vyzerat

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa VINTR »

Jarry ano, to je zcela jasné... Karanténa má své opdstatnění, ale to cvičení co popisuješ je samo osobě pro ryby smrtelné a když toto přežijí, tak už "přežijí" vše. Jen jsem chtěl vyzdvihnout to, že krupice u 90-95% mořských ryb je nic neříkající parazit, který není třeba řešit, např. karanténou. Ryby s ní zatočí samy...... Je ovšem skupina bodloků (né všichni) možná i jiných ryb se zvýšenou citlivostí (snad klipky - nemám zkušenost, protože se do reef nádrže nehodí), a ty jsou na krupici citlivé a je zde vysoká úmrtnost a proto zde je karanténa důležitá, ovšem kdo ji dělá v domácím chovu, proto je důležitá především u obchodníka...... jak tomu dosáhnout je těžké :lol: . Musíme jim holt věřit, že to dělají :lol: :lol: :lol: :lol: .
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa Jarry »

Jasně porád se bavíme o A. achilles, leucosternon, japonicus, možná pár dalších, kvůli jiným rybám bych nad něčím takovým asi ani neuvažoval. Co se obchodníků a řádného karanténování ryb týká (minimálně tady v ČR), jsem spíše skeptický, ale nerad bych někomu křivdil. Nakupoval jsem zatím ryby v německých obchodech, které uvádějí, že všechny ryby jsou karanténované a rozkrmené, uvést samozřejmě mohou cokoliv, ale je pravda, že všechny ryby žraly od prvního dne v akváriu a krupici jsem zatím řešit nemusel vůbec.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa VINTR »

Jarry napísal: 25 Mar 2020 11:55 Jasně porád se bavíme o A. achilles, leucosternon, japonicus, možná pár dalších...
Ano, zde si myslím, že podstatnou roli úspěšného chovu hraje kvalitní ryba (100% bez krupice).
Používateľov profilový obrázok
jjencek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 05 Mar 2017 09:24
Bydlisko: Praha

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa jjencek »

Pro obchody dělat "pravou" karanténu" je skoro nemožné. Jen kvůly krupici by musely mít nádrže alespon 28 dní, do kterých nepřidají žadnou novou rybu. Dále by se nesměli ničeho jiného dotýkat. Měřili by koncentraci medicíny 2 x denně.

Typický kvalitní obchod dá nové ryby do nádrží a možná přidá měd, aby hlávní paraziti odpadali. Potom je pozorují pár týdnů a rozkrmí je. Jestli se objevý nové problémy, tak je řeší.

Já jsem měl ryby dva roky bez přídání nové ryby. Jednoho dne mi selhalo topítko a ryby se podchladili. Pár dní potom se obsypali krupicí.

Jsem toho názoru, že 99% ryb má krupici a jsou fajn dokud jejich imunita není kompromisovaná.
items
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 16 Dec 2013 18:53
Bydlisko: Košice

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa items »

Mňa by zajímalo či niekto pri karanténe používa alebo má skúenosti s liečivami napríklad serra costapur, seachem cupramine, alebo čo používate napríklad na krupicu keď karanténujete ? Možno by vedeli poradiť aj predajcovia čo používajú alebo ako postupujú.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa VINTR »

Za mě se "karanténa" neprovádí. Pojem karanténa bude celkem obecný....... Krupice není nic závažného, až na některé druhy ryb, proto je (za mě a dle mého názoru) nejlépe rybu (zjistím jak je náročná) umístit do hlavní nádrže a v 90% je ok. Pokud mám ožnost umístit citlivější ryby do oddělené nádrže tím lépe, nechám ji tam nějaký čas na aklimatizaci a pokud se mi neprojeví příznak, tak ji vpustím do hlavní nádrže. Podmínky chovu a socializace některých ryb pro jejich udržení je velice důležitá...........
kubko82
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 03 Nov 2011 12:00
Bydlisko: Prievidza

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa kubko82 »

Taky moj napad. Umiestnit citlivu rybu zvlast do nadrze.A postupne napr. 5% denne menit vodu za vodu z hlavnej nadrze aby sa postupne prisposobivala patogenom z hlavnej nadrze. Az kym by neplavala vo vode z hlavej nadrze. To by trvalo napr. 10-15 dni. Pomohlo by to?
Naposledy upravil/-a kubko82 v 01 Apr 2020 16:18, upravené celkom 1 krát.
Reef 500 litrov.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa VINTR »

kubko82 napísal: 01 Apr 2020 12:04 Taky moj napad. Umiestnit citlivu rybu zvlast do nadeze. A postupne napr. 5% menit vodu za vodu z hlavnej nadrze aby sa posrupne prisposobivala patogenom z hlavnej nadrze. Az kym by neplavala vo vode z hlavej nadrze. Pomohlo by to?
O vodě to není, nesmysl. Přechod ryby do nového prostředí pozvolný cca do 10 ti min..... a to je až moc já byl vždy rychlejší......
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"