1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
kotala
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 08 Máj 2011 20:40
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa kotala »

Po drobné odmlce zase zpět..
Jednání na všech stranách v plném proudu.. čerpadlo Jebao DCP 10000 taky OK :-) a ted resim Reverzni osmozu.. Trochu sem načetl pozjišťoval. Jelikož budu mít RO detachovanou mimo akvárko, musím sbírat vodu samostatně a jednou za čas doplnit nádrž pro automatické doplňování pod akvárkem... Jak toto máte vyřešeno?

1) Koupit nějakou základní 6-ti stupňovou osmozu bez nádrže, nádrž si udělat nějakou větší vedle, do ní dát plovákový spínač?

2) koupit All-inOne s nádrží a tím pádem vždy (častěji) dopustit jen obsah nádrže? V tomto případě, bych musel myslet hodně dopředu při čištění akva, kvůli výměně vody.

Nebo nad tím přemýšlím špatně?
Díky za tipy

Jinak se předem omlouvám za měsíc odjíždím na 2 měsíce mimo EU, tak se projekt asi nachvíli pozastaví, ale po návratu budu pokračovat, přeci jen už mám nakoupené hafo věcí :).
https://www.vhs-prevod.cz
https://www.oceanlife.cz On-line přenos 1000l reefu 24/7
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Jarry »

Já mám barel / sud, odkud jsem schopen čerpat vodu do akvária. Řeším to tak, že nádrž používám na doplňování odparu a když chci měnit vodu, tak v té samé nádrži rozmíchám sůl, přečerpám do akvária a zase dopustím RODI vodu na doplňování odparu :) U menšího akvária (300l) mám 30l barel, ten napustím u RO a k akváriu odnesu, u velkého akvária (1200l), které je (zatím) sladkovodní, ale vodu také upravuji, mám 220l sud, do kterého napouštím vodu přímo z RO - a z něj mám nataženou hadici do filtrace akvária.
Takže bych asi postupoval stejně, uvažoval bych o nádrži 100-200l, která se dá využít jako zásobník na doplňování odparu i jako nádrž na míchání vody, pokud nechceš doma skladovat barely :)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa VINTR »

Dělat vodu v odparce je celkem nepraktické. Ideálně mít dvě nádoby pod akvárkem.....
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Jarry »

Proč nepraktické? Voda je stále temperovaná, nasypu sůl, za 30 minut to můžu navalit do akvária, napustím barel RODI vodou, strčím zpět do skříně a je to. V menším kanystru mám stále zásobu cca 10l RODI vody, tím před mícháním se solí doplním, co případně chybí do 30l, které měním a je to. Netvrdím, že je to nejlepší možné řešení, ale osobně už zabírám akvárii (a věcmi kolem) tolik místa v baráku, že jsem u 300l zvolil toto řešení a zatím jsem na něm nenarazil na problém. A u 1000l akvária se bavíme klidně o 100l nádržích (i když na odpar by stačila menší), což už zabere místa dost.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa VINTR »

Trefit se tak, aby mi nezbyla namíchaná voda :wink: . A příp dodělávat drobet vody.... S dvou mi nádobami jsi na tom líp
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa Jarry »

To trefuju tak +-0,5l. Schovám si vždycky trochu vypuštěné vody, kdyby po napuštění něco chybělo. Chtěl jsem původně druhý barel na míchání, ale pak jsem to zkusil takto a taky to jde :)
acmetelka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 06 Dec 2016 13:12
Bydlisko: Jirny, Praha-východ

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa acmetelka »

Ja teda mam taky pod akva vedle filtru dalsi 200l slepenou nadrz, z ni doplnuju odpar a pri vymene ji necham natect plnou RO. V predvecer nasolim, rozmicham, vecer odsaju bordel z akva do odpadu, ten namichany objem, precerpam nasolenou, vymyju tu nadrz RO vodou od zbytku slane a dal do ni zase delam na odpar. Zadny problem.

Odesláno z mého COL-L29 pomocí Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
kotala
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 08 Máj 2011 20:40
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa kotala »

Zdarec.. tak moje cesty po světě se odložily :D a mám nějaké novinky ohledně tvorby 1000L

1) Akvárium vč. filtračního akva domluvené u pana Vávry z Chotutic (bude mi ho lepit na místě, po domluvě 140x80x90 - DxŠxV) (musel sem aspoň trochu odskočit z plánovaných 100cm na výšku :-(
2) Stojan pod akva taky nakreslen a již ve výrobě
3) Koupil sem nakonec silnější čerpadlo Jebao 13000 :-)

A vyvstávají další dotazy:

1) Jakými testery měříte vodu? Existuje něco jako "plný automat", že to má prostě čidlo, display a tam všechny možné i nemožné hodnoty? (asi to bude ale ranec), a nebo nějak pravidelně ručně nějakýma skumavkama? (díky já nikdy hodnoty v ničem neměřil :D olíznul sem vodu a když byla dobrá a chutnala (sladkovodní) tak je dobrá i pro ryby a světe div se, každou chvíli se mi v akvárku třou Terčovci :D .

2) Taková blbost, ale.. jaký spínač a čerpadýlka na automatické doplňování.. ideálně levná varianta. Líbí se mi automaticky spínaná zásuvka podle nějakých čidel a do zásuvky už si dám cokoliv, ale nic takového sem nenašel, musel bych si to složit z nějakých věcí z Ali. Když mi někdo pomůže a pošle přímo odkazy na Ali věci, budu strašně rád.

3) A dnes poslední věci - UPS, jak máte řešeno? Mě napadla nějaká UPSka co se standardně dává k PC, nějakou silnější 1500W apod. ale všechny (co sem se zatím koukal) mají PC trojkolík výstup, musel bych si překuchat nějakou prodlužku na trojkolík dráty, ale to se mi nezdá úplně "košér".. :-)

Díky a moři zdar
https://www.vhs-prevod.cz
https://www.oceanlife.cz On-line přenos 1000l reefu 24/7
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa tomvec »

Teoreticky k těm otázkám:

1) jeden prsten vládne všem, ale není jedna sonda, která změří všechny veličiny. Možná bude měřící stanice, která změří vše, cena bude jak za celou biochemickou laboratoř. V reálu stačí měřit jednou týdně, někdo měří i méně často. Na PO4 Hanna checker, na ostatní běžné věci "zkumavky" (např. Salifert testy), jednou za čas ICP test. Záleží na náročnosti korálů.

2) jsou hotová řešení, cena proti ostatnímu vybavení bagatelní, např. doplňování odparu od Tunze, Blau atd.

3) bacha na levné UPS, pokud nemá na výstupu dostatečně kvalitní sinus, čerpadla se nemusí roztočit. UPS také není stavěná na dlouhodobé zásobování energií, ta slouží k udržení počítačů, serverů a pod do doby, než se regulérně vypnou. Borci to tady řeší trakčními bateriemi a měniči. Nebo použít všechny čerpadla, filtry a jinou životně důležitou techniku na 12/24V a krmit to ze záložních baterií.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa VINTR »

1) Testy salifert, různé soupravy od hany a jiné. Za mě jsou to vyhozené peníze. Kompletní řídící systémy stojí ranec, co znám je od Apexu a jsou k tomu různé doplňky (https://www.morskeakvarium.eu/Ridici-kontrolni-systemy/). Pak je starý, ale pořád funkční IKS aquastá, hůře se na to shání doplňky, ale jeden "prsten" řídí vše, doplňování odparu,světla, zásuvky, chlazení, případně balinga nebo Ca reaktror, oronizér (redox) i řízení čerpadel je tam toho mnoho k řízení a nastavení........... viewtopic.php?f=20&t=13367&p=141444&hilit=IKS#p141444. Měl by to umět i ten apex.
Časem zjistíš, že nejdůležitější je jen Refraktometr!!!!!!!! a abych se přiznal naposledy jsem ho měl v ruce začátkem ledna 2020 a to provádím výměnu vody 2x za týden po 30 l.
2) Pokud nějaké autonaty, tak si vyber už to řešení, které umí vše (apex, IKS aqustár), protože aby jsi pak neměl tunze na čerpadla, druhé tunze na doplňování odparu, pak nějaký automaty na balingy, nebo na Ca reaktor atd...... je toho pak kopec na h...... Vše dohromady to dokáže (apex a IKS). Já používám IKS aqustar https://www.iks-aqua.com/html/engl/aquastar.php a jsem sním spokojen. je tedy oproti apexu zkostnatělí, ale i tak vše umí a cena byla rozhodujícím faktorem (v základu jsem ho sehnal za 2000 KČS :wink: ). Pro mě jasná volba.
3) UPS pokud budeš řešit 24v čerpadly, doporučuji vyhnout se převádění napětí a rovnou zálohovat jen na baterii. A třeba dát silnější (prostě ten systém překuchat na delší provoz nebo těch článků zapojit více) https://www.google.cz/search?q=Baterie+ ... 80&bih=891
Používateľov profilový obrázok
kotala
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 08 Máj 2011 20:40
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa kotala »

Tentokrát žádnéj dotaz.. jen pro info :-)
...zase o kousek dál.. zapojoval jsem osmózu :D pro mnohé banalita, pro mě výzva :D

Kdyz mi osmoza přišla se špatnýma redukcema, hned doposlali další, ty už jsou OK jen sem zjistil, že mám krátkou hadici na odpad.. Jako správný akvarista sem to vyřešil 😎 akvarijní spojkou. Ale ve zkratce, ze začátku to nechtělo tesnit u vstupu z řádu.. Pak se nespinalo vypínání.. Sud co sem koupil jako čistý byl vevnitř zalepený a snad od jaru nebo co a závěrem při vrtání jedné jediné dírky do plastového sudu na plovakovy spínač mi odešla Aku vrtačka
osmoza05.jpg
osmoza02.jpg
osmoza01.jpg
https://www.vhs-prevod.cz
https://www.oceanlife.cz On-line přenos 1000l reefu 24/7
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa VINTR »

Místo spojky bych vytáhl červenou hadičku z restriktoru a do ní strčil (zasunul) bílou a máš to na klid (nic na tom není).
Používateľov profilový obrázok
kotala
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 08 Máj 2011 20:40
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa kotala »

Tak chlapi.. stojan už je na místě a začne se stavět sklo do cca týdne :-)..

Mám nyní několik dotazů:
Podle čeho určit/vybrat sílu/velikost WaveMakerů? Mám v merku Jebao, ale netuším jak moc musím to moře "vlnit/proudit". Např. SOW-15 má průtok 15000/hod a SOW-4 do 4000/l. Velikost akva 140x80x90 s tím, že reef bude na boční a zadní stěně téměř až do vrchu a v popředí nějaký menší obíhací ostrůvek.

UV Lampu nebo Ozonizátor:
- názory se liší někde píšou to jinde zase tohle, někde že má např. UVčko běžet jen chvíli. A pak je tu případná velikost/výkon ? Ve sladké vodě mám na 720L 9W UVčko a běží furt.

Budu využívat Balingovu metodu automatickým dávkovačem Ca a dalších prvků. Je potřeba CalciumReaktor?

A asi nejdůležitější dotaz a prosba o pomoc...Je vhodné vzít "filtrační médium - molitan" a strčit ho k někomu do akvária (např. karantény apod.) aby se mi na něm udělal "život" a pak tento molitan strčit k sobě při startu nádrže? Pokud ano, a byl by někdo tak hodný a udělal to pro mě, budu velmi rád (Praha a okolí).
- jasně asi si můžu zavléct nějaký "bordel"?
- ale start by měl být "přesnější" méně sinic/řasy?

Díky moc všem.
https://www.vhs-prevod.cz
https://www.oceanlife.cz On-line přenos 1000l reefu 24/7
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa VINTR »

Jsem zvědav co kdo poradí. Tak nějak mi přijde již z dotazu, že jsi mimo. Inspiruj se u někoho.
Používateľov profilový obrázok
kotala
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 08 Máj 2011 20:40
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: 1000L Připravuji, Studuji, Teoretizuji, Hledám

Príspevok od používateľa kotala »

V čem přesně mimo.. ??
u toho Calcium reaktoru možná ano.. ale v zásadě jsem pochopil ze Ca reaktor přidává do vody Ca, které tam budu přidávat jinak - takže jej nepotřebuji.

UV vs. Ozonátor - oboje sterilizuje, ničí bakterie, ale ničí i dulezite bakterie.. :-/, beru to tak, že je to jedno (jen jiný způsob ničení virů)

WaveMaker - nemám představu kolik může být síla vody 4000l/hod, proto se ptám

A to filtrační médium sem fakticky četl na vilkovo.cz

Díky dík
https://www.vhs-prevod.cz
https://www.oceanlife.cz On-line přenos 1000l reefu 24/7
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"