Fatcatova 600vka

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

matias83 napísal:a nezabudni vyuzit Hallov jav na odpade z RO ;) nech vies ze ti ide stale voda do odpadu aj ked by uz nemala :mrgreen:
rozmyslal som skor nad meranim prietoku :D problem je ze je to relativne daleko od miesta kde budem mat arduino a nechcem tahat kopec kablov. Bude to musiet byt bez.

Uz mi tam par dni plava 1x chrysiptera hemicyanea a aj parasema spolu s trochusom. Zatial sa teda skor hraju na schovavacku v kamenoch, az ma prekvapuje ako rychlo vedia skrz preplavat. Jedia po uvodnom otraseni bez problemov.

Amoniak vyrazne klesol, drzi sa 0-0,5mg/l, NO2 okolo 0.1, NO3 okolo 1. Urobil som pred prvym zabehovym zivotom 20% vymeny vody, zmeral nasledne a od vtedy hodnoty klesaju. Cakam este narast no3, ale pridavam to tam pomaly tak snad to bude ok.

Caulerpa prolifera v refugiu je uz 2nasobne taka ako ked som pridal. Ostatnym sa az tak vyrazne nedari, cakam kym mi dorazi nove svetlo snad to bude lepsie

odpenovac krasne odpenuje a generuje pekny cierny hnusny odpad :)

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

No dnes dorazili copepode trisbe z nemecka, boli vo 1l flaske s phytoplanktonom. Bolo vidno ze vela z nich sa hybe takze som vylial 1/3 do nadrze a 2/3 do refugia. 10minut vypnute cerpadla a na par hodin necham vypnuty odpenovac neh sa pekne ulozia uvidime. :) trosku mam obavy z toho phytoplanktonu naliateho ale tak snad ok.

medzi tym pribudli zabehavacie chromis viridis par trochusov a krabik Calcinus leavimanus.


Sent from my iPad using Tapatalk
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa matias83 »

fatcat napísal: 04 Okt 2018 09:29 hanbim sa priznat ale nemam manometer, uz som aj rozmyslal ze ho kupim ako modul k RO ale som si takmer isty ze ten tlak je nizsii aj ako by mal byt, takze toho ze by bol vysoky sa nebojim, skor naopak a ked som videl tie ceny za pomocne cerpadla pre RO.... ventil ma 9bar inak
Ja ked som robil pokus a meral kolko vody vyrobim bez cerpadla a kolko s nim tak mi vyslo nasledovne
bez cerpadla
100L - 6:23 min
s cerpadlom
100L - 5:23min
Je to cca, pretoze som stopoval vyrobu 0.5L vody... takze sekunda hore/dole moze vo vacsich objemoch spravit minutku hore/dole.

Tlak bez cerpadla mam na membrane 85PSI a cerpadlo tlaci az do 110PSI.
Pouzivam Vontron 75 GPD, kde je maximum cca 130PSI... Ja len, ze stoji za zvazenie to cerpadlo :)
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

dokupil som ten manometer a pohybujem sa pri 25psi.. takze asi nebudem mat inu moznost. Aku pumpu pouzivas?

Skor ako o mnozstvo vyroby mi ide o prevadzkovy hluk :D
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa matias83 »

pouzivam standardne dodavanu k osmoze od mangala.cz

ked to mozem porovnat, tak je to asi to najhlucnejsie co mam k moru doma :)
Nastastie zrovna tu vobec neriesim hluk, kedze je mimo akva. Teraz zarabam vodu tak ide "vkuse" (ked som doma), ale potom doplnovanie odparu nastavim na dennu dobu tak to bude v podstate nepocutelne :)
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

matias83 napísal:pouzivam standardne dodavanu k osmoze od mangala.cz

ked to mozem porovnat, tak je to asi to najhlucnejsie co mam k moru doma :)
Nastastie zrovna tu vobec neriesim hluk, kedze je mimo akva. Teraz zarabam vodu tak ide "vkuse" (ked som doma), ale potom doplnovanie odparu nastavim na dennu dobu tak to bude v podstate nepocutelne :)
dakujem za tip, http://www.mangala.cz/pomocne-cerpadlo ... p-318.html toto ma ocarilo a aj ta cena vyzera byt ok. reklamoval som el. magneticky ventil a vymenil za 24v a konecne aj funguje, zdroj som kupil tak aby utiahol aj pripadne cerpadlo, tak to rovno asi objednam


Sent from my iPad using Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Kup osmózu GPD 150 a pomůžeš si výrazněji. Na alíku stojí 4 kilča.
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

VINTR napísal:Kup osmózu GPD 150 a pomůžeš si výrazněji. Na alíku stojí 4 kilča.
Pozeral som to, mas s tym ro skusenosti, su ok? Mne moc nejde o rychlost napustania, to mi je vzasade jedno. Ide skor o ucinnost ktora je naprd pri takom nizkom tlaku co mam. To je jedno ci mam gdp 150 ci 50 nie?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Účinnost bude stále stejná +- (nepoznáš to), jen u GPD 50 si počkáš. A časem se účinnost snižuje..... Měl jsem GPD 75 a po pár letech jsem přešel na GPD 50 - vopruz, již nikdy více. Po cca 3 - 4 letech se zanesla a 5 litrů jsem dělala 6 hodin (normálně hoďku) . Po výměně za GPD 150 je to paráda... za půl hodky máš 10 litrů bez čerpadla :roll: . vzal jsem tuto a OK https://www.aliexpress.com/item/High-Qu ... autifyAB=0
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

ATO som dnes konecne mal cas dorobit, prerobil som drziaky na plavakove spinace z plexiskla. uchytku na poistny plavak tiez z plexi, budem musiet vymysliet ale lepsi mechanizmus na uchytenie, nieco co by sa dalo prisrobovat o sklo lebo mam obavy ze pri vypadku prudu a napusteni sumpu ten veliky plavak vytlaci hore aj cely drziak..

Obrázok

Chrysiptera hemicyanea mala 3ti den po prichode na boku tela pod chrbtovou plutvou bielu vypuklu gulicku. Na krupicu moc velke, pozoroval som tyzden nijak sa to nemnozilo, ostatne ryby ok. Zrala bez problemov ako by jej nic nebolo. Asi daky parazit tak rano som ju pre istotu vylovil (pasca z pet flase a jedla) a dostala 3,5min RO kupel, nejake 2-3 biele gulicky po nej zostali v kybli. Blizsie som to neskumal. Na veceru dostali artemiu s cesnakom rozpucenym a pekne zjedla ani nevyzera byt vystresovana.

potvora stale plava opacnou stranou ku sklu (otaca sa za kamenom) ale zda sa mi ze na mieste kde bola ta gulicka je mierna jamka, uvidime.





Sent from my iPad using Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Spongebob »

VINTR napísal: 12 Okt 2018 17:53 Účinnost bude stále stejná +- (nepoznáš to), jen u GPD 50 si počkáš. A časem se účinnost snižuje..... Měl jsem GPD 75 a po pár letech jsem přešel na GPD 50 - vopruz, již nikdy více. Po cca 3 - 4 letech se zanesla a 5 litrů jsem dělala 6 hodin (normálně hoďku) . Po výměně za GPD 150 je to paráda... za půl hodky máš 10 litrů bez čerpadla :roll: . vzal jsem tuto a OK https://www.aliexpress.com/item/High-Qu ... autifyAB=0
Mam 75ku.. kdyz bych koupil tuhle membranu 150 tak musim i novej obal ne?
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Spongebob napísal: Mam 75ku.. kdyz bych koupil tuhle membranu 150 tak musim i novej obal ne?
pozri v reviews na tom linku, typek posielal foto ze velkost sedi, tiez ma to napadlo. Mam v plane aj premerat akurat ten nizky tlak v mojom pripade je vacsia issue, trosku som to blizsie studoval a okrem vacsieho mnozstva odpadovej vody je udajne aj vyssie TDS (Total Dissolved Solids). keby sa to pohybuje v odporucanom rozsahu tak tam moc rozdiel nie je ale ja som prilis nizko :(


Sent from my iPad using Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Spangebob obal je stejný, jediné co je třeba je jiny restriktor 800 ml. Na výstupu je tvrdost 12 - 16 a permát je odhadem stejný na RO vodu jako u 50tky a 75tky. Já s tím splachuju, takže mi poměry voda a ro voda jsou jedno.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Spongebob »

fatcat napísal: 14 Okt 2018 15:54
Spongebob napísal: Mam 75ku.. kdyz bych koupil tuhle membranu 150 tak musim i novej obal ne?
pozri v reviews na tom linku, typek posielal foto ze velkost sedi, tiez ma to napadlo. Mam v plane aj premerat akurat ten nizky tlak v mojom pripade je vacsia issue, trosku som to blizsie studoval a okrem vacsieho mnozstva odpadovej vody je udajne aj vyssie TDS (Total Dissolved Solids). keby sa to pohybuje v odporucanom rozsahu tak tam moc rozdiel nie je ale ja som prilis nizko :(


Sent from my iPad using Tapatalk
No my mame prave nizky tlak.. 2bary.. tak bud pomocny cerpadlo a nebo ta vetsi osmoza..?
Premku dik za info.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Spongebob napísal:
fatcat napísal: 14 Okt 2018 15:54
Spongebob napísal: Mam 75ku.. kdyz bych koupil tuhle membranu 150 tak musim i novej obal ne?
pozri v reviews na tom linku, typek posielal foto ze velkost sedi, tiez ma to napadlo. Mam v plane aj premerat akurat ten nizky tlak v mojom pripade je vacsia issue, trosku som to blizsie studoval a okrem vacsieho mnozstva odpadovej vody je udajne aj vyssie TDS (Total Dissolved Solids). keby sa to pohybuje v odporucanom rozsahu tak tam moc rozdiel nie je ale ja som prilis nizko :(


Sent from my iPad using Tapatalk
No my mame prave nizky tlak.. 2bary.. tak bud pomocny cerpadlo a nebo ta vetsi osmoza..?
Premku dik za info.
optimum na prevadzku RO je vraj 4bary, resp 60psi. ked je menej je viac odpadovej vody, mensi prietok, vyrazne rychlejsie sa nici filter a zalezi od kvality vody aj viac elementov nechcenych prepusti. Otazne je o co ti ide :) Ak si mal moznost merat pred a po RO vodu konduktomerom a si spokojny s vysledkom - resp nemas problem v akva s vodou - je asi lacnejsie kupit 150gpd ako cerpadlo.


Sent from my iPad using Tapatalk
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"