Údržba chlazení

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Údržba chlazení

Príspevok od používateľa VINTR »

Potřeboval bych zjistit, jak udržovat chlazení vody, klasická kostka. Obecně vyčištění chladiče od prachu je mi jasné, ale dělají se tam i jiné údžby?
items
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 16 Dec 2013 18:53
Bydlisko: Košice

Re: Údržba chlazení

Príspevok od používateľa items »

poslal som ti sz
jluk
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 17 Máj 2008 09:34
Bydlisko: Praha-Východ

Re: Údržba chlazení

Príspevok od používateľa jluk »

Možná by se to hodilo napsat “nahlas” :wink:
items
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 16 Dec 2013 18:53
Bydlisko: Košice

Re: Údržba chlazení

Príspevok od používateľa items »

Tak skopirovana konverzacia :

-Nazdar ak mas chladic teco a jemu podobne tak tam vela nenarobis. Okrem vycistenia zrazniku sa tam vela toho robit neda.( ako si spominal vysavacom alebo kompresorom vyukat prach bordel von a vycistit filter pod vodou) Vymennik na strane vody vies vycistit jedine tak ze cez neho nechas prehanat osmoticku vodu.
Ak mas pocit ze chladi slabsie tak treba najist majstra urobit to neni problem dat tam novu davku chladiva u vyrobcu teco to je R134a davku (mnozstvo) mas uvedene dole kde vyberas filter je to rovnake chladivo ako ide do auta. akurat treba navarit servisny ventilcek ked ze to je hermeticky uzavrte od vyrobcu.

Inac sa tam nic ine robit pokial viem neda :)

Akurat to idem spravit na svojom lebo mi nijako slabsie chladi. Priprav sa ze to bude o cosi drahsie lebo chladivo islo hore. Robim s klimami keby nieco tak kludne napis.
Vela zdaru snad som pomohol.

-Díky za popis, mám Aqua Medic Titan 500. S tou kapalinou mám neznámou..... zatím jede jak má, uchladí..... Když mi to přestane chladit, tak mi budeš muset poradit kam dolejt ....... Jestli jsem to pochopil, tak stejně tam není servisní ventilek na dolití kapaliny, musel by se tam v navařit......

Takže údržba jen čistit od prachu (deky na chladiči), ten zásobník na kondenzát (vodu) jsem nenašel

dík Přemek

-S aquamedicom skusenost nemam ale skusim zistit. Kondenzat sa tam netvori preto ze strana vyparniku-chladica je na strane vody tam kde mas napojenu vodu z akvarka. Ak tak skus odpojit tie hadice a mrknut cez tie pripojky dnu ak sa bude dat ak nie tak napoj niake male cerpadlo daj ho do vedra nalej vodu cistu alebo osmoticku a nechaj bezat dva tri dni cez chladic. Ono aspon v tom mojom sa tam nazhromazdili male korocce jak vo filtracke a takto ich to pekne rozleptalo a vysiel ten sajrajt vonku.
Inac ako si piasal vyfukat od deky kludne aj ventilator.

No kvapalinu-chladivo nedolejes to ti musi spravit nijaky chladiar majster co ma na to vybavenie a aj to chladivo. Skusim zistit ake a kolko aby si vedel keby daco popripade skus pohladat niekde na obale alebo ked ho rozoberes nijaky stitok malo by tam byt oznacenie R a nijake cisla a pismeno mozno na konci a potm mnozstvo bud v gramoch alebo kilogramoch.

-Chladicí kapalina je tam stejná R134A, Vyčistil jsem to, bordel tam moc nebyl, zas tak moc to nefrčí - jen pár týdnů v létě.... jen kal kde teče voda (sedá to tam). Poprosím tě neodhadneš jak dlouho vydrží ta ckapalina v tom uzavřeným okruhu, jak poznám že jí je tam málo a je třeba dolít.. (odhaduji, že bude blbě chladit), ale i tak se ptám. A normálně servisák na klimatizaci mi tam tu vodu doleje a naletuje ventilek. Po této úpravě to zvládnu dolejt i sám nebo je to pod tlakem a bez pumpičky to tam nenatlačím a zase servis.
items
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 16 Dec 2013 18:53
Bydlisko: Košice

Re: Údržba chlazení

Príspevok od používateľa items »

Do tvojho konkretne ide 200g R134a

http://shop.textalk.se/shop/21536/art44 ... 128041.pdf

Na poslednej strane je tabulka "Quantity of coolant" su mnozstva.

Ak by mal niekto radu 4000 je tam uz chladivo R407c 1200g ak som dobre pochopil
chiller03.jpg
Tazko povedat s kade ale skor tam cez ten dolny by som to plnil ja.

Pre chladice teco tabulka a postup ( postup aj na aqua medic bude rovnaky co sa tyka navarenia ventilceku )

https://www.tecous.com/files/TECO_Coola ... ctions.pdf

TR30 --> 430g of R22
TR60 --> 585g of R22

Pre tieto dva chladice sa uz chladivo R22 nepredava je zakazane EU ( hoci niekto moze mat doma). Da sa nahradit R407c a pojde to.

Skus ked ho budes mat rozobraty sa popozerat ci niekde nie su mastne miesta popripade na oleji nalepeny prach ak nie su tak ti nikde nic neuniklo. ( aspon by nemalo ) :) Popripade odfot ho tako rozobraty a skusim ti to zakruzkovat. Ale tam kde je taka to trubka zalomena - zalisovana tam by sa to malo plnit aj pri aquamedicu.

Tak nech sluzi a prezije dalsiu sezonu snad som pomohol :)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Údržba chlazení

Príspevok od používateľa VINTR »

Už jsem vyčistil a zkontroloval, složil. Mastnotu jsem nikde neměl a vypadalo to celkem čistě. Nejhorší práce byla to vyndat ze skřínky odpojit hadice. To ostatní byla brnkačka.Takže fotky až příští rok. S tou kapalinou dík, pokud bude ztrácet výkon, již vím co mám chtít...... Odzkoušel jsem a chladíme z 26,5C na 25 za necelý 3 hoďky, při mým objemu a výkonu chladiče jsem spokojen, V létě to držím na 27C.

Každopádně dík za návod na údržbu.
items
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 16 Dec 2013 18:53
Bydlisko: Košice

Re: Údržba chlazení

Príspevok od používateľa items »

No tak potom super som rad:) A nemas za co rado sa stalo. Ono to zanesenie vo vymeniku dokaze niekedy divy. Aky to mas objem vlastne .
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Údržba chlazení

Príspevok od používateľa VINTR »

300 litrů a chladič je podle dokladů tak na 250 - 500, zřejmě to miň 190w, ale utáhne to... loni neměl problém.
items
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 16 Dec 2013 18:53
Bydlisko: Košice

Re: Údržba chlazení

Príspevok od používateľa items »

No mne ta tr20 ka chladila 100l cca pol hodku clovek by povedal ze tie chladice na ten udavany vykon budu stacit ale nevime si predstavit ako by to chladillo tych udavanych max 2000l asi by to islo nonstop alebo ani neuchladilo skor len udrziavalo :/
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Údržba chlazení

Príspevok od používateľa VINTR »

Snad se mi povede přestavba na 600 litů, no uvidíme jak si s tím poradí :mrgreen:. Naštěstí nemám v létě přetopeno. Jak píšeš záleží jestli chceš udržovačku nebo snížení.... a hrozně bude záležet na umístění nádrže....
items
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 16 Dec 2013 18:53
Bydlisko: Košice

Re: Údržba chlazení

Príspevok od používateľa items »

To mas pravdu tych 100l som chladil v byte a chladic bol v izbe a kuril sam sebe teraz som vyviedol rury na balkon nech to fuka do okolia ale nadrz je este len vo vystavbe som zvedavy ako si poradi s novym objemom pre istotu som este dal do izby aj nastenu klimu ako zalohu ked ze byvam pod strechov a uz teraz tu je horuco.

Pripajam odkaz ze chladic sa da urobit aj z vydajniku na vodu ak by niekto chcel vysiel na cca 50eur ( tie vydajniky co su hore tie americke barely na vodu ) http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=20&t=7668 100l to chladilo o nieco dlhsie.
Spirala co ide do vody sa da dnes uz zohnat aj na internete priamo titanova ja som este pouzil medenu ale natiahnutu do samozmrstujucej buzirky na elektrovodice a zatavil ju :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"