biotopny reef

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

biotopny reef

Príspevok od používateľa dement »

Obcas pobrowsujem po webe a hladam nejake pekne reefy s popisom ( udrzba, technika, osadenstvo ) a pri tejto cinnosti som narazil na jednu zaujimavu vec. Vacsina reefov ( nevynimajuc moj ) je osadena nielenze bez prisluchajucej vertikalnej zonacie v ramci reef-u ale dokonca aj bez rozdielu v osadedni zivocichmi z roznych oceanov (indicky, karibik ...)
Stretol sa niekto z vas s biootpnym reefom? Neviem, ci je tento nazov vystizny, ale v sladkovodnej akvaristike sa takto oznacuju akvaria, kde sa autor snazi dat dokopy len zivocichy a rastliny, ktore realne ziju v prirode v ramci jednej lokality ( napr. Amazonia, pripadne este specifickejsia oblast Amazonky ).
Pokusal sa uz niekto o nieco podobne? Ma to nejaky vyznam vo vztahu k ekologii reefu?
Martin
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Tusim, ze Lukas sa pokusa o Cervene more, ci uspesne, neviem.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: biotopny reef

Príspevok od používateľa Lukáš »

dement napísal:Ma to nejaky vyznam vo vztahu k ekologii reefu?
Ak by to vyznam nemalo, zonacia by nebola potrebna a zivocichy by rastli kdekolvek, kde by sa im podarilo prichytit. Ale kedze naroky na svetlo, prudenie, ziviny, teplotu,.... sa lisia + funguje konkurencny boj, nie je mozne aby lubovolne 2 druhy rastli dlhodobo vedla seba. Preto sa vytvaraju charakteristicke spolocenstva alebo v pripade extremnych podmienok aj monospecificke porasty.
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Lukas, zonacii reefu rozumiem - aspon si to myslim. Skor som mal na mysli ( ale asi som sa nepresne vyjadril ) ci vytvaranie "biotopnych" reefovych nadrzi moze nejako prispiet k ekologii skutocneho reefu, jeho ochrane, spatnemu osidlovaniu, ziskaniu informacii pozorovanim, ktore by bolo v prirode na ozajstnom reefe nakladne ako z hladiska casu, tak z hladiska financii.

Ale zda sa, ze som sa odviazal a zacal riesit tak komplexny problem, ze ani sam neviem, kam by sa mala debata uberat. Globalne problemy sveta asi bude lepsie prenechat statom a vladam. Asi uz nebudem tolko pit :)
Martin
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Jaaaj, tak takto si to Ty myslel. :lol: Potom ta asi sklamem. Este tak pozorovanie v laboratornych podmienkach moze pomoct k znalostiam hlavne z oblasti fyziologie koralov a ich reakcii na izolovane faktory, ale fungovanie spolocenstiev sa da najlepsie odpozorovat priamo v prirode.
Biotopne AQ su len pre pychu chovatela a z dovodu, ze ide o prirodzenu kombinaciu druhov s podobnymi narokmi a teda potencialne jednoduchsi chov. Nieco sa samozrejme odpozorovat a naucit da, ale globalne problemy to asi naozaj nevyriesi.
Snad az budeme plne sebestacni vo vnutrozemskej produkcii koralov. Ale ich zber pre akvaristicky priemysel aj tak nie je pre nich hlavnou hrozbou, takze skor len pre vlastny pocit cisteho svedomia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"