Návrh filtrácie

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Peter Štafen
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Feb 2015 21:39
Bydlisko: Šamorín

Návrh filtrácie

Príspevok od používateľa Peter Štafen »

Ahoj,
Prosím niekoho skúsenejšieho ako som ja o pomoc pri návrhu filtrácie pre malé akvárium. Informácie k návrhu som čerpal tu na fóre, ale aj tak by som rád vedel Váš názor, radu ako to spraviť v rámci možnosti čo najfunkčnejšie.
Jednalo by sa o akvárium s rozmerom 70x40x50 cm (D,V,H) rozdelené na samotné akvárium 70x40x35 cm + filtrácia za zadnou stenou s troma komorami s rozmerom 70x40x15 cm. Čisté objemy vody sú zhruba 85L akvárium + 30L filtrácia. V akváriu budú živé kamene tvoriace dva malé útesy medzi ktorými by bola vačšia medzera. Koráli makké ako Zoanthus, Pachyclavularia, Xenia a pod. Zo života by som tam chcel zopár malých útesových rybiek, ako vhodné sa mi javia párik klaunov a k nim gabiadon, ale to je ešte ďaleká budúcnosť. Obrázok návrhu mám ale neviem ho sem vložiť :(
Filtrácia: smer prúdenia vody.
1.komora Prepad do komory, s odpeňovačom Tunze 9002 + hrubý biomolitan ako oddelenie prestupu do druhej komory.
2.komora Koralová drť frakcia 7- 10mm objem cca 6L, hrubý biomolitan objem cca 2,5L a nad tým absorbenty Phos, Silik, Zeolit.
3. komora Ohrievač 75W + výtlačné čerpadlo Eheim compact 600
V akváriu bude ešte jeden externý filter eheim v ktorom bude len hrubý boimolitan a bude vodu nasávať z akvária a bude fungovať len ako zberač hrubého odpadu.
Ďakujem za každú radu.
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Návrh filtrácie

Príspevok od používateľa Madox »

Vsetky molitany vyhod, netreba ti ziaden, maximalne na mikrobubliny z odpenovaca. Drzi len bordel... Drt sice neviem naco, ale ak kvoli bakterkam tak radsej zeolit. Len ho musis dat do niecoho aby sa dal raz mozno aj vybrat, aby sa nezanasal. ATO do poslednej komory k cerpadlu.
Peter Štafen
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Feb 2015 21:39
Bydlisko: Šamorín

Re: Návrh filtrácie

Príspevok od používateľa Peter Štafen »

Tak v podstate treba zmeniť celú koncepciu filtra :D , pretože pri tomto objeme akvária toho zeolitu by malo byť cca 400g a Eco Phos Fe 50ml na 100L, ak by to toho malo biť viacej opravte ma. A teraz taká úvaha, viem že kanistrové filtre sa nedoporučujú, ale keby spravím filtráciu nasledovne. V akváriu odpeňovač, a externý filter by nasával vodu cez hladinový zberač. Vo filtri by bol jeden molitan ktorý by zastupoval filtračnú pančuchu. výstup z filtra by bol rozdelený do dvoch pomocných valcov v ktorých by boli náplne Zeolitu, Eco Phos Fe, a sorbentu Si. vo valcoch by bola rýchlosť prietoku polovičná, odtiaľ by voda šla do akvária. Pýtam sa preto lebo v tom filtri ktorý som mal pôvodne navrhnutý by v podstate neostalo nič okrem odpeňovača a pár malých vreciek so sorbentami.
Peter Štafen
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Feb 2015 21:39
Bydlisko: Šamorín

Re: Návrh filtrácie

Príspevok od používateľa Peter Štafen »

Tak popracoval som na tom a finálna verzia bude ako mi bolo poradené a filter by mal vyzerať nasledovne.
1.komora prepad s odpeňovačom tentokrát Tunze 9004 ma kompaktnejšie rozmery pri podobnom výkone.
2.komora ohrev a v hornej časti zavesené vrecká s Phos a Silik. dúfam že na dne tejto komory sa bude ukladať všetok bordel ktorý pôjde jednoducho odsať, keďže prietok vody bude pomalý a cez horný okraj bude pretekať už čistá voda do tretej komory
3. komora v hornej časti zavesené vrecka so zeolitom a so siporaxoma aby ich voda jemne obtekala a na dne komory bude výtlačné čerpadlo Eheim compact 600,
Uvažujem že by som ešte zvačšil objem akvária na cca 100L + 30L filtrácia a samozrejme 10% výmena vody.
V takomto objeme vody by to mala byť snáď postačujúca filtrácia pre makké koraly a tak max 4 ks malých rybiek.
Ak by mal niekto ešte nejaký návrh budem rád.
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: Návrh filtrácie

Príspevok od používateľa jskubak »

V prvom rade by som popremyslal nad vacsim akvariom nad 200 l, usetris si tak vela problemov.
Tvoj povodny navrh filtracie je celkom v pohode len biomolitan by som dal pred vytlacne cerpadlo, aby sa doň nedostavali tuhe castice, slimaky... Biomolitan ma zmysel az za koralovkov pred nov velmi nie
Prajem vela uspechov s akva
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Návrh filtrácie

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ahoj Peter,
Máš už nejaké skúsenosti s Morskou akvaristikou?
Ak nie tak Ti s úprimne a priateľsky radím s takýmto objemom ani nezačinať.
Bude to len trápenie. Žiadne dva útesy tam nezmestíš, o nejakom zdravom prúdení ani nehovoriac. A o udržateľnosti systému tiež ani nehovoriac.
Ak sa dá tak naozaj je 200 l minimum len pre AQ bez filtrácie. Potom budeš mať akvárko naozaj na dlhšie, ako len na pár mesiacov.
Držím palce.
Majo
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Návrh filtrácie

Príspevok od používateľa triscene »

Mozem len potvrdiť Marianove slova, pri 112tke som sa natrapil viac ako pri 500vke :)
Peter Štafen
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Feb 2015 21:39
Bydlisko: Šamorín

Re: Návrh filtrácie

Príspevok od používateľa Peter Štafen »

Ďakujem Vám za rady cením si to.
Budem musieť ešte nad tým tuho pouvažovať, viem ten objem je malý, ale som dosť obmedzený aj priestorovo a aj ďalšia veličina ako manželka je nezanedbateľná :D . Skúsim nájsť ešte potrebné centimetre na objem aby to vyhovovalo aspoň nutnému minimu. Čo sa akvária týka tak pod pojmom dva útesy bolo myslené dve menšie hromady živých kameňov s pár živými koralmi práve pre to aby voda mohla voľne obtekať. Asi ako najschodnejšie riešenie to vidím tak že akvárium by nemalo filtráciu za zadnou stenou a ten priestor by som využil ako akvárium a filtrácia by šla dole do skrinky kde by nebola na očiach, veď platí čo ako nevidí srdce nebolí :D Budem ešte o všetkom uvažovať.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"