Nové akva - Reefer 170

Postup krok za krokom ako správne začať vaše vysnívané morské akvárium s najväčšou šancov na úspech.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj,
již delší dobu čtu toto fórum a přijde mi hodně zajímavé, kvalitní a aktuální. Jsem moc rád za toto fórum, že je možnost se někam obrátit, někde se dočíst zkušenosti jiných, super.

Rozhodl jsem se založit mořské akva, konkrétně chci Red Sea Reefer 170, obsah je cca 130l a 35 sump. Zatím moc zkušeností s akvaristikou nemám, mám cca přes rok Malawi 300l, ale tam je to v pohodě.

V akva plánuji LPS a cca 3-5 malých rybek. Svítit chci Hydra 26HD. Dlouho jsem řešil odpěňovač, chtěl jsem něco hodně tiché - nakonec jsem se rozhodl pro Grotech PS 100 24V. Nemáte ho někdo? Je opravdu tichý? Ještě jsem zvažoval Nyos Quantum 120, ale tam je dost vysoko cena.

Filtrace asi zatím jen nějaká média v sáčku do sumpu, bude tam od výrobce filtrační ponožka - snad to zatím bude stačit.

PS: uvítám nějaké zkušenosti s vybraným odpěňovačem, je to dobrá volba?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

To jsem si opravdu vybral odpěňovač značky (Grotech PS 100 24V), kterou nikdo nepoužívá? A nejsou tedy zkušenosti?

V pátek pro vše jedu, když tak dejte vědět, pokud ho někdo máte. Uvítám i případné připomínky k sestavě, co se Vám nezdá.

Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
alka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 06 Máj 2012 11:47
Bydlisko: JABLONEC

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa alka »

zdravím, mam 130 a spokojenost naprosto bezhlučny.

mam 500l a jedu na poloviční vykon
jedině co je špatně šroub pro přidělání vzduchovače je z plastu a krátky tak si dej pozor at ho nestrhneš mne se to podařilo
at se daří Libor
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj,
tak akva už cca 2 měsíce nějak běží, ale pořád řeším nějaké problémy. A už to přestávám zvládat, potřeboval bych trochu pomoc (rozmístění a upevnění korálů, kontrola, konkrétní rady, ...).

Jsem od Boskovic, není zde někdo z okolí, kdo by mi pomohl? V případě potřeby zajistím dopravu.

Pokud je někdo tak ochotný věnovat mi pár hodin, pošlete mi kontakt do SZ, ozvu se.

Moc děkuji za nabídku pomoci od někoho zkušeného, kdo mi pomůže v začátcích.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa VINTR »

Moc jsi toho nenapsal..... Jen, že máš 130 l nádrž a korálly? Trošku to popiš... Máš začátek dva měsíce na zajetí nic moc, v čem máš problém..... neuvádíš co a jak měříš jaké korály jsi tam drbl....... co je ve filtraci atd....

Obecně je základ, držet správnou hustotu, a v začátcích si hlídat No3, jak ti klesne můžeš dát korály....., ale nemáš popsanou filtraci......... Základ je si myslím kvalitní a výkonný odpěňovač.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

Nechtěl jsem se zde rozepisovat, spíše jsem to chtěl řešit s někým osobně.

Ale jde o následující, jak píšeš nádrž cca 150 litrů, ze živých kamenů jsem tam poskládal útes. Ten je asi celkem OK, ale bylo to moje první dílko, takže bych uvítal připomínky, možná i malou předělávku, pokud by to bylo vhodné či nutné.

Ale největší problém mám s korály. Mám jich tam cca 40 ks, vše se rozmístilo. Ale poté mi to nějaké zvířátko stále shazuje (něco cca 2 cm, lupe a akva, na strašce to nevypadá, takže asi krevetka, má to klepítka, naštěstí je zatím nežere). Už jsem z toho docela otrávený, takže jsem je postupně nechal dole na písku. Takže dneska jich mám necelou polovinu dole.

A nyní bych uvítal osobní pomoc někoho, kdo mi je tam dokáže zpět vhodně rozmístit - popřípadě některé i přilepit na místa, kde se mi líbí, ale moc tam nemají na čem držet. Kdo pro to má cit, umí to z pohledu estetického, ale samozřejmě i z pohledu potřeb korálů. Bohužel moje manuální zručnost je zde na nule, kolikrát se snažím korál vrátit na místo, kde byl, ale trvá mi to dlouho, někdy se mi to vůbec nepodaří, co mám povídat, jsem na to nešika, tak jsem chtěl požádat o pomoc.

No a potom i trochu poradit, obecně se na akva mrknout a říct, tohle bych udělal jinak, ...

Takže tak.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa axelson »

Servus.
celkom dost koralov na 2 mesiace stare akva. Hod aj fotku ako akva vypada aspo pozrieme aj utes. Skor si myslim ze ti ich zhadzuje nejaky krab nez krevetka. Samozrejme casom sa naucis aj lepit ja som mal tiez zo zaciatku problemy casom ziskas cvik. Druha vec musi sa to pacit hlavne tebe a nie ostatnym. Kazdemu sa paci nie co ine. Samozrejme osobna navsteva je fajn na rady o tom nepochynujem. Cim to prosim Ta lepis? A ake druhy koralov si kupil. Akva mas este cerstve a v zabehu aby ti nepokapali.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

před popadáním
AKVA.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa VINTR »

Pěkný, kdo ti to dělal? Vidím, že nemáš žádné rybky (což je dobře), ale i na dva měsíce starou nádrž, dle mě celkem rychlovka..... Osobně bych nic nelepil... Najdi kraba co ti to shazuje a chyť (jsou na to pastičky, baterku do ruky a krásné noční zážitky s lovem). Korály polož pak zpět kde se ti to líbí (zhruba jak ti to tam někdo naskládal), časem nejspíš přirostou samy. Spíš by mě zajímalo co máš ve filtru jak odstraňuješ odpadní látky a jak případně doplňuješ prvky, případně jak krmíš korály (byl bych opatrný.....) prostě technika pod akva. Neservisuje ti náhodou někdo? třeba ti poradí líp a i dojede...... Vidím tam korály co jsem nikdy neměl a některé mám i sám problém udržet, takže nevím jestli bych tě někam posunul, či poradil...... osobně bych měl strach ty korály dávat do nádrže 2 měsíce staré, ale třeba je to OK nevím......, jestli to máš se servisem, ať se postará.......
Naposledy upravil/-a VINTR v 27 Aug 2016 21:50, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa MRysan »

pěkné to je, kdo prodává tyhle fragy acanaster?
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa shotik »

nechal bych to tak. vzal bych lepidlo a frk na utes. nic sloziteho

je to pekny
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

nechal jsem si poradit a osadit celou nádrž - takže všechny korály mají jít k sobě a údajně s časem něco přes měsíc od založení nemá být problém (kameny jsou živáky, to samé písek, skoro všechna voda ze zajetého akva od SPS, parametry v době osázení prý OK). Měřím salinitu, NO3, jinak zatím nic. Servis na to nemám, byla to jen dodávka korálů.

Filtrace - klasická ponožka, v sáčku něco na PO4, odpěňovač Grotech PS 100 24V. Vše žene čerpadlo Jebao DC 4000, ale je na nejmenší výkon, takže odhaduji něco pod 2 000l/h reálný výkon (papírově na tento výkon necelé 3 000).
Údajně to stačí, chtěl jsem přidat Seachem Matrix, ale prý ne. Nic nekrmím a ani neplánuji. Vodu měním týdně 5l, takže za měsíc cca 15%. Sůl Res Sea Pro, snad už to nějaké prvky pro růst korálů má v sobě.

Ryby plánuji - cca 5-6 ks, klauníky, Gramma Loreto, sapínek - ještě to ladím, ale až za nějaký čas, až se vše trochu zaběhne, vyřeším problémy.

No nejraději bych také nic nelepil, ale mám strach o korálovce, pokud pořád padají na jiné či do písku, pořád si tam máchám ruku a patlám je při vracení - asi to není to nejlepší pro ně. Právě proto jsem doufal, že někdo zkušený to třeba umí lépe umístit a k lepení bude jen třeba pár kousků.

Ten krab nebo co to je jde po změnách, kde s korálem pohnu, tam pak večer je a snaží se ho shodit, jindy jich najdu ráno v písku více.
Včera jsme ho našel na tom stromečku, spíše jen zahlédl, hned zmizel. Odhaduji velikost na 2 cm a má to klepetka a dělá to pěkné rány, jako když by louskal kameny.
Snad ho opravdu nějak chytím, když se odvažuje čím dál víc ven z kamenů. Není šance, že by bez krmení v akva sám pošel?

Ještě bych měl dotaz na čištění kamenů - když vezmu kartáček, tak z nich jde něco jako prach. Jak to čistit, všude se nedostanu, nerad bych korálovce shazoval i já, co třeba hadičku od vývodu čerpadla a proudem je trochu oplachovat? Nebo jak to jinak čistíte?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa axelson »

Utes je celkom fajn. Zaujimava skladba koralov. Pozeral som ze tam mas 2 catalaphylie a pekne otvorene. Ake mas prudenie som si nevsimol prudovky. Ako napisal VINTR lepit ich nemusis ak drzia odlov kraba a hotovo. Len bacha na zoace na hlavnom utese vedia sa tiez dobre rychlo mnozit.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa P_P »

ještě tedy dotaz na lepidlo, koupil jsem šedý dvousložkový tmel. Zkusil jsem jeden korál, promnul hmotu a zkusil nalepit na skelet korálu dole. Pak natlačit do kamenů, bohužel tmel na mokrém korálu nedržel a na kamenech už vůbec.

Snad prý existuje hustý průhledný gel. Můžete mi nějaké opravdu kvalitní lepidlo doporučit, nebo to jen neumím. Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Nové akva - Reefer 170

Príspevok od používateľa axelson »

ten 2 zlozkovy ba mal byt taky teply (vtedy je dobre rozmiesany) ak ho hnietis.Skus ho chvilu podrzat a pockat kym stuhne trochu. Alebo obyc. sekundak ale gelovy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Návod - ako začať Morské akvárium"