Kompletní RedSea program

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Bohuš »

Jestli tomu rozumím správně, tak u míchání prvků podle balling metody, budu dávkovat například 10ml-Ca 10ml-Mg 10ml-KH za den a prvky by měly být v ideálním poměru abych nerozhodil rovnováhu???

Dívám se, že třeba u RS je Ca 550g/l - balling Ca 55,5g/l , To by mělo logicky znamenat, že u RS podle jejich návodu na míchání prášků v RO vodě, budu dávkovat od každého prvku například 1ml/den a bude opět ideální poměr prvků a nerozhodím si iontovou rovnováhu???
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa vik_33 »

Aby v tom byl ještě o trochu větší chaos, tak připomínám jednu maličkost - používané chemikálie mohou obsahovat určitý počet molekul vody. Odtud pochází doplňky názvů jako např. bezvodý, dihydrát nebo třeba hexahydrát - nebudu vyjmenovávat vše. Logicky potom bezvodá chemikálie obsahuje při stejné hmotnosti větší množství požadovaného prvku, než např. hexahydrát. Proč není všechna chemie "bezvodá" nebudu vysvětlovat - chemici vědí, ostatním stačí že to tak prostě je.
A k tomu zahřívání - pokud se zahřeje soda ( ta "naše" tj. hydrogenuhličitan sodný=jedlá soda=soda bicarbona ), změní se na uličitan sodný ( soda=soda na praní ) a ten v moři opravdu nepotřebujeme, protože korálnatcům je k ničemu ... takže se zahříváním vody na rozpouštění chemie opatrně. Kdo neví co dělá, ať to raději nedělá ... a dělá to otrocky podle návodu a nevymýšlí si "zlepšováky" :roll:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
lbuk
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 08 Nov 2013 19:28
Bydlisko: Svijany

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa lbuk »

Dovolím si poznámku k pečení jedlé sody: dávkování hydrogenuhličitanu sodného (jedlé sody) snižuje pH, což není, pokud se zároveň nedávkuje např. vápenná voda, žádoucí. Naopak dávkování uhličitanu sodného hodnotu pH mírně zvyšuje. Více např. na http://www.reefkeeping.com/issues/2006-02/rhf/ nebo na http://www.advancedaquarist.com/2004/4/chemistry.
Osobně již několik let jedlou sodu "peču" a daří se mi pH držet v rozmezí 8,1(ráno) až 8,4 (večer) i v 60l nano nádrži bez odpěňovače a s krycím sklem. SPS a LPS koráli z dávkované chemie vše ukládájí do skeletu v množství 2,5g CaCO3 denně a z malých fragů jsou po 1,5 roce pěkné kolonie. Dávkuji automaticky na střídačku každých 30 minut roztoky CaCl2 a Na2CO3. Jednou za den ručně stříkačkou roztok MgCl2 a MgSO4.
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Kompletní RedSea programt

Príspevok od používateľa voloda »

Všetky roztoky pre more miešame pri izbovej teplote. Sorry zabúdam dopisovať triviálne pravidlá. Zahrievať odporúčam akurát tak varené víno na sporáku počas meditácie-pozorovania akva :D .Pre nechemikov len papagájovať osvedčené postupy, experimentovať môżete pri sexe, tým nič nepokazíte :D :D :D Samozrejme sa Vám trochu zahreje pri miešaní roztok CaCl2 a to tak má byť :D . Nájdete tu na fóre presné koncentrácie roztokov, ktoré sú dané rozpustnosťou jednotlivých zlúčenín a samozrejme rozlišujeme či je zlúčenina bezvodná alebo napr. dihidrát, hexahydrát, heptahydrát atď. ,,,. Rovnaké dávkovanie je malá poistka proti rozhádzaniu iontovej rovnováhy.
Naposledy upravil/-a voloda v 16 Nov 2015 23:56, upravené celkom 1 krát.
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Bohuš »

děkuji za informace. :)
Já právě moc nechápu jak je to s magnesiem... . Protože, když mi klesne KH, tak přidám dávku, po několika dnech změřím a vidím že se KH zvedlo. Stejně tak je to s vápníkem. Ale když potřebuji přidat Mg, tak přidám dávku, ale když jej po pár dnech změřím, tak je pořád na stejné hodnotě.
Nevím jestli se magnesium třeba někde neukládá, nebo nedělá nějakou sloučeninu s jiným prvkem... .
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa vik_33 »

lbuk napísal:... dávkování hydrogenuhličitanu sodného (jedlé sody) snižuje pH ...
:!: :!: :!: je to přesně naopak :!: :!: :!:
Jen trochu logiky - např. při překyselení žaludku /nízké ph/ se užívá jedlá soda /zvýšení ph/ - že by to v mořské vodě bylo naopak :?: :roll:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa voloda »

Už som to pre niekoho písal SZ, tak krátko, áno môže sa vyzrážať do neupotrebiteľnej podoby preto sa stabilizuje v pomere 9 : 1 MgCl2 : MgSO4 . :D Platí ešte keď dvíham KH zákonite mi bude klesať Ca a Mg .
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa kominík »

osobně dávám 384 g chloridu a 48 g síranu a doliju do litru vody ro -poměr 8 : 1 funguji tak už xxx let :mrgreen:
Bohuš
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 02 Feb 2014 16:35
Bydlisko: Uherský Brod

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Bohuš »

Tak jsme si myslel, že když budu používat tyto RS prášky, tak to bude jednodušší a bezpečnější, než čistá chemie :D . A ono je to možná naopak, protože kdo ví co a v jakém poměru tam je namícháno... .
Už jsem rozhodnut, že nakoupím chemikálie a budu dělat ballinga podle osvědčených postupů a receptur :D
lbuk
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 08 Nov 2013 19:28
Bydlisko: Svijany

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa lbuk »

vik_33 napísal:
lbuk napísal:... dávkování hydrogenuhličitanu sodného (jedlé sody) snižuje pH ...
:!: :!: :!: je to přesně naopak :!: :!: :!:
Jen trochu logiky - např. při překyselení žaludku /nízké ph/ se užívá jedlá soda /zvýšení ph/ - že by to v mořské vodě bylo naopak :?: :roll:
Ano, v mořské vodě o pH 8,3 je to naopak. V žaludku je díky kyselině chlorovodíkové kyselé prostředí, hydrogenuhličitan sodný kyselinu neutralizuje a pH se zvyšuje. V mořské vodě o pH 8,3 přidání hydrogenuhličitanu posune uhličitanovou rovnováhu a pH nepatrně klesne. V odkazovaném článku Randy Holmes-Farley (chemik, autor většiny zásadních článku na US webech o chemismu mořské vodu) uvádí až o 0,04.
Upřesňuji svoje tvrzení: dávkování hydrogenuhličitanu sodného do vody o pH 8,3 toto pH nepatrně snižuje, naopak dávkování uhličitanu sodného pH zvyšuje o 0,15 až 0,35 - což je obvykle žádoucí, většina nádrží v uzavřených místnostech (vyšší koncentrace CO2 ve vzduchu než venku) trpí nížším pH než optimálních 8,3. Dalším řešením nízkého pH je dávkování vápenné vody, odstranění CO2 ze vzduchu nasávaného do odpěňovače (CO2 SCRUBBER), více na http://www.advancedaquarist.com/2002/6/chemistry
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Mender »

Vím že to patří jinam, ale když už se to tu načalo - Používá někdo ten CO2 Scrubber? Má někdo zkušenost s Two little fishies CDX?
http://www.morskeakvarium.eu/uprava-mor ... hparam=cdx
lbuk
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 08 Nov 2013 19:28
Bydlisko: Svijany

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa lbuk »

Cenově vychází mnohem lépe např. produkt http://www.esnakesub.cz/sofnolime-cd-gr ... cular.html. Pro velkou nádrž jsem o jeho použití uvažoval, pak jsem ale k dávkování Na2CO3 ( místo NaHCO3 ) začal dalším peristaltickým čerpadlem přidávat vápennou vodu a tlačím venkovní vzduch do opěňovače. Tím se mi daří držet pH od 8,2 do 8,4 i u zcela zakryté nádrže, což je v mém starším kammeném domě naprostá nutnost pro udržení rozumné vlhkosti vzduchu a zabránění růstu plísní.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Mender »

Koupil jsem Foundation C v prasku a kdyz ho chci rozmichat v konentraci dle navodu tj. 600g na litr, tak mi zusrava stale pomerne silna vrstva usazeniny na dne nadoby a to uz to macim druhy den. S A a B jsem nikdy takovy problem nemel.

Jake mate zkusenosti a co s tim?
Rostikator
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 02 Jan 2014 09:11
Bydlisko: Praha 4

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa Rostikator »

v SW Aqua Calculator od poslední verze možnost vybrat i kompletni RS program na vypočítání dávkování.
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: Kompletní RedSea program

Príspevok od používateľa ellbunda »

Já ředím v jednom litru 250g (zvětšil jsem jenom dávkování). Vodu ohřeju na cca. 30 stupňů. Při míchání Ca a Mg se uvolňuje teplo, takže se to ještě ohřeje. Když míchám KH, tak to ohřeju na cca. 50 stupňů.
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."