Shrnutí doplňování Ca, Mg

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

Ahoj všichni. Vím, že to bude asi blbý dotaz a že to tady už bylo v několika vláknech popsané, ale já jsem z toho pořád ještě trochu zmatený. :roll:
Pro doplňování Ca a Mg zatim používám Bio calcium a Bio magnesium od TM. Kde s dávkováním není nějaký velký problém. Ale ted bych chtěl přejít na levnější Chlorid vápenatý a síran hořečnatý. A tady je kámen urázu, co se týče dávek chloridu do vody RO v odparu a dávkování pomocí odparu do filtru. A následné použití siranu. Byl bych rád, třeba za nějaky obecný postup. Jo a potom ještě jsem tady četl, že se musí po použítí toho chloridu používat sul bez "soli"? Děkuji moc.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa vik_33 »

ideálně když použiješ některou z kalkulaček co jsou na netu ( např. zde a zde, nebo tady,případně tady, nebo tady anebo program Aqua Calculator
Těch kalkulaček je na netu více, stačí jen trochu hledat :wink:
A povídání o Ballingově metodě je třeba tady
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

kačer napísal:Ahoj všichni. Vím, že to bude asi blbý dotaz a že to tady už bylo v několika vláknech popsané, ale já jsem z toho pořád ještě trochu zmatený. :roll:
Pro doplňování Ca a Mg zatim používám Bio calcium a Bio magnesium od TM. Kde s dávkováním není nějaký velký problém. Ale ted bych chtěl přejít na levnější Chlorid vápenatý a síran hořečnatý. A tady je kámen urázu, co se týče dávek chloridu do vody RO v odparu a dávkování pomocí odparu do filtru. A následné použití siranu. Byl bych rád, třeba za nějaky obecný postup. Jo a potom ještě jsem tady četl, že se musí po použítí toho chloridu používat sul bez "soli"? Děkuji moc.
Pokud ti to vyhovuje - tak to těma modrýma odměrkama můžeš dávkovat stejně jako ty originál prášky, jen pozor chenikálie mají vyšší koncentraci a kup si taky hydrogenuhličitan sodný ten přítomen TM - bio kalcium ve velkém množství a v reefu ubývá nejrychleji.
Pokud chceš něco lepšího doporučuji balling + stopové prvky nepř. Fauna marin -ty přidáš do základních roztoků. Ideální je dávkování upravit podle výsledku testu Kh, Ca a Mg.
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

Ok. díky panové.:-) Jinak teda můžu normálně ten CaCl2 a MgCl2 dávkovat do první komory ve filtru jako ty BIO? Jinak sodu mám a pravidělně podle potřeby přidávám.;-)
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

Na 100 % pokud, tropic marine Calcicum = Hydrogenuhličitan sodný jedlá soda + chlorid vápenatý + stop. prvky :?:
Nic jiného se nedá vymyslet pokud ano, rád se podívám na originál složení :D .
JA
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 04 Okt 2007 10:36

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa JA »

No o na 100% to zase az tak nieje kedze ti to znizi Ph a po kazdom pridani trosicku narusi ionovu rovnovahu...... TM pripravky to ako tak maju v rovnovahe aj ked si za to musi pekne doplatit
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa vik_33 »

To co je absolutně nejdůležitější je dodržet poměry dávkování ( podle kalkulaček ), protože jinak si to časem rozhážeš úplně a místo mořského akvária budeš mít doma sklěněnou bedýnku s čímsi, co nemá s mořskou vodou moc společného .... Debaty o chloridech a síranech jsou tu v několika vláknech, takže si o tom můžeš počíst. Názory nejsou zas tak jednotné ... V každém případě CaCl2, MgCl2 (+MgSO4) , NaCl-free sůl a jedlá soda (NaHCO3) je to, co by Tě mělo zajímat při doplňování prvků a jak už jsem psal dříve - poměr těchto chemikálií Ti prozradí každá "balling kalkulačka"
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

JA napísal:No o na 100% to zase az tak nieje kedze ti to znizi Ph a po kazdom pridani trosicku narusi ionovu rovnovahu...... TM pripravky to ako tak maju v rovnovahe aj ked si za to musi pekne doplatit
To je pravda - kačer chtěl zaměnit produkty tropic marine za něco shodného a levnějšího pokud chce něco lepšího než dávkovat TM dle návodu určitě Balling + testy :) .
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

Je to tak, potřeboval bych přejít na něco levnějšího, ale podobně efektivního. :-) Já jsem se spíš v těch různých vlaknech (viz. např. balling) ztratil, co se týče asi tech základních věci. :roll: Tzn. bych byl rád za nějaký kratičký, ale stručný posup jak a co kam dávkovat. Výpočty dávek spočítam pomocí kalkulačky, to je mi jasné.:-)

např. nějaké moje dotazy:
1) nějak jsem nepobral do dávkování s odparem. je to tedy tak že určité množství CaCl2 dám do nadrže pro vodu z RO na doplnění opadru a tím pádem se mi bude pravidle při doplnovaní odparu doplnovat i vapník? Hořčík ten se dáva potom normálně ve vypočítaném množstí do 1 komory, ne?
2) když bych tedy začal používat chloridy + sodu, tím padem i sul bez "soli", jak to bude probíhat při výmeně vody? To už mi tím pádem normální moř. sůl bude k ničemu. Nebo tu sůl bez "soli" používam jen při doplňovaní Ca a Mg a při výměně vody dávám normální sůl?
3) když se to tedy potom všechno sečte (CaCl2, MgCl2, MgSO4, sul bez soli, soda) neni nakonec levnější používat ten Ca a Mg od TM? :-) Vim, že doplnovaní od TM neni tak dobré a proptacované jako balling, ale co se týče ceny ...?!?

Vím, ze tyto otázky jsou asi opravdu na hranici hlouposti, ale lepší se ptát, než mít jak říká Vik: "sklěněnou bedýnku s čímsi, co nemá s mořskou vodou moc společného".

Předem děkuji za reakce a rady.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Lukáš »

Repetitio est mater studiorum, aneb tento obrazok tu uz je v niekolkych kopiach. Jednoduchsie to ale fakt nejde vysvetlit.
0303balling.jpg
0303balling.jpg (37.13 KiB) 4643 zobrazení
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Martin »

Vím, ze tyto otázky jsou asi opravdu na hranici hlouposti, ale lepší se ptát, než mít jak říká Vik: "sklěněnou bedýnku s čímsi, co nemá s mořskou vodou moc společného".

Předem děkuji za reakce a rady.[/quote]

Tak to by se měl omluvit asi někdo jiný (TM :?: ) - jaký návod takový dotaz.
Pokud nebudeš znát skutečné hodnoty min Ca a Kh tak na balling zapomeň - protože se ti opravdu stane to čeho se obáváš tj rozhodíš iontovou rovnováhu(předávkuješ reef) .

Na druhou stranu pokud se ti osvědčilo to paušální dávkování Bio Calcia 1 lžička na 100l vody/týden nebo stejné množství jedlé sody + přiměřeně chlorid vápenatý nic nepokazí :D .
Pokud zjistíš že je to málo budeš muset koupit kvalitní Testy min. KH a Ca
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Peter »

[Na druhou stranu pokud se ti osvědčilo to paušální dávkování Bio Calcia 1 lžička na 100l vody/týden nebo stejné množství jedlé sody + přiměřeně chlorid vápenatý nic nepokazí :D

Urcite nic nepokazi ved Bio Calcium nie je nic ine nez CaCl2 zmiesane s NaHCO3 a dobre zaplatena zmes TM :D plus nalepka Bio zvysuje cenu vyrobku...Takze pokoj, Ballinga uz robi len o tom nevie.. :D
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Steedy »

Finta je v tom ze v Biocalciu je i obsazena jedla soda/soda bicarbona ktera zvysuje Kh a ne jen to co je napsano vyse.. Takze s tim Calciem taky opatrne.!!
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa kačer »

Testy na KH mám od Saliferta. Na Ca a Mg od JBL, ale už mi dochází, takže asi pak koupim taky od Saliferta.
Často ted měřim abych si udělal nějaký základní přehled kolik akva spotřebuje. Co se týče dávkování Ca, Mg a soda, vše přidávám opravdu s mírou.
Akorát se mi moc nedaří udržovat hořčík. Mám ho pořád cca na 1000 a to přidávám obden lžičku magnesia. Nevim, čím to je, že se mi hořčíku spotřebovává tolik a vápník se krasně drží a když spadne třeba na 400, tak dve lžičky calcia co týden krásně stačí na udžení cca 440.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Shrnutí doplňování Ca, Mg

Príspevok od používateľa Peter »

Steedy napísal:Finta je v tom ze v Biocalciu je i obsazena jedla soda/soda bicarbona ktera zvysuje Kh a ne jen to co je napsano vyse.. Takze s tim Calciem taky opatrne.!!
NaHCO3 = jedla soda= soda bicarbona :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."