SODA

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Príspevok od používateľa Luděk »

To Ondrej :
tak jsem bohužel nepochopil, co jsi tím chybným sdělením chtěl říct. Bral jsem to tak,že když si to přečte někdo bez potřebných vědomostí ,tak může udělat dost škody,protože si myslí ,že snižuje PH a ono je to naopak. Takové informace by se měly ještě v příspěvku uvest na pravou míru. Ale to je jen můj názor. :( (Jinak malawi je super - tam si té sody užiješ dost).
550l reef mix
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Lukáš napísal:No a potom verit takej kalkulacke :D .
Kazdopadne je to divne napisane. Uz na strednej (zakladnej?) skole nutia ziakov pamatat si, ze zmiesanim silnej zasady (v tomto pripade NaOH) a slabej kyseliny (H2CO3) bude vysledna sol (NaHCO3 alebo Na2CO3) v roztoku davat zasaditu reakciu (zvysenie pH).
Ano je tomu tak, lenze do toho vstupuju dalsie faktory ktore vychadzaju z toho receptu, ze spolu s roztokom sody sa pridava roztok CaCl2, obsah CO2 vo vode atd. atd. Sam som na zaciatku rozbehu aq pri dorovnavani KH, Ca a Mg zaznamenal pokles Ph z 8.5 na 8 po pridani roztoku sody (jednalo sa o radovo 100ky gramov) kde som prave ocakaval jeho narast, nie som chemik takze preco sa tak stalo si vysvetlit neviem ale kalkulacka na to upozornuje. Ja som vtedy v akvariu nemal nic takze mi bolo jedno ze ci to tam pridam naraz alebo nie. V kazdom pripade je uplne jedno ktorym smerom sa bude Ph menit, podstatne je ze prudka zmena o >+/-0.2 stupna moze ublizit organizmom v akvariu....
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Pavel K.
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Dec 2007 10:06
Bydlisko: Č.Budějovice

Príspevok od používateľa Pavel K. »

Ondrej Tlach napísal: .... Sam som na zaciatku rozbehu aq pri dorovnavani KH, Ca a Mg zaznamenal pokles Ph z 8.5 na 8 po pridani roztoku sody (jednalo sa o radovo 100ky gramov) kde som prave ocakaval jeho narast,....
Existují dvě sody - hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda, soda bicarbona, NaHCO3), která má slabě kyselou reakci kolem pH 6 a "normální" soda (Na2CO3, na praní), která má silně zásaditou reakci nad pH 9. Pro pH ca.8 se pužívá směs obou v poměru ca. 5:1 (jestli si to dobře pamatuji). Tolik teorie. Pokud by chtěl někdo experimentovat, da se "normální" soda vyrobit z jedlé sody zahříváním (např. v troubě) - zná to každá kuchařka (jedlá soda je hlavní součást kypřícího prášku do pečiva).
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Podtrženo sečteno
Jedlou sodu NaHCO3 (soda bicarbona) lze na zvíšení KH použít, ale jen krátkodobě. Potom rozhodí iontovou rovnováhu a je to průšvih. Kdy se však stane to nevím.
Tak že sodu nepoužívat, aby se tomu předešlo a upravovat vodu komerčnímy přípravky. Což možná bude mít stejný efekt. Jak se ale zjistí, že už je iontová rovnováha v háji???? :shock:
Znamená to tedy, že ať chceme, nebo ne, po čase nás to všechny donutí k Ballingovi metodě.

To Peter:Vím že se tu o tom píš, bohužel všude možně, vždycky nějaká část tak jako o Ca, Mg, vodě z RO..... a spoustě dalších otázkách, které se prolínají.
Založil jsem právě proto tohle táma zde, aby každý, kdo řeší nějaký problém, jednodušeji našl návod. Samozřejmě je potřba pročítat přispěvky, ale kdo má tušit, že například v tématu Sariatopora histrix se dočtu o nekróze, což bych uřčitě hledal v chorobách. Zvíšil by se asi počet příspěvků, ale možná by byla snažší orientace. Kdož ví

Pročítal jsem různá temata o KH ....., bohužel pořád mám nejasno, jak dlouho můžu sodu používat, a jak zjistím, že už je potřeba použít sůl bez soli. Stačí pravidelná výměna vody a rovnováho bude v pořádku?
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Zdenek,
k rozhodeniu rovnovahy urcite dojde, naozaj vyvstava otazka kedy.
Mam znameho ktory pouziva rovnaky RECEPT na doplnovanie prvkov ako ja. Jeho akvarium 220gal fungovalo 8 rokov, prezilo 4800km stahovanie bez jedinej straty a na novom mieste je uz dalsie 4 roky.
Prvky doplnuje podla receptu, vodu vymiena 15% kazde 3 tyzdne a sol pouziva Reef Crystals co urcite nieje sol bez NaCl. Akvarium evidentne prosperuje, ako makke koraly tak sps a clams, prirastky su velke a farebnost uzasna. Takze je kludne mozne ze to bude fungovat "niekolko" rokov.
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Děkuji. Zkusím to a jak sleduji, určitě nebudu sám.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Zdenek napísal:Podtrženo sečteno
Jedlou sodu NaHCO3 (soda bicarbona) lze na zvíšení KH použít, ale jen krátkodobě. Potom rozhodí iontovou rovnováhu a je to průšvih. Kdy se však stane to nevím.
Tak že sodu nepoužívat, aby se tomu předešlo a upravovat vodu komerčnímy přípravky. Což možná bude mít stejný efekt. Jak se ale zjistí, že už je iontová rovnováha v háji???? :shock:
Znamená to tedy, že ať chceme, nebo ne, po čase nás to všechny donutí k Ballingovi metodě.

To Peter:Vím že se tu o tom píš, bohužel všude možně, vždycky nějaká část tak jako o Ca, Mg, vodě z RO..... a spoustě dalších otázkách, které se prolínají.
Založil jsem právě proto tohle táma zde, aby každý, kdo řeší nějaký problém, jednodušeji našl návod. Samozřejmě je potřba pročítat přispěvky, ale kdo má tušit, že například v tématu Sariatopora histrix se dočtu o nekróze, což bych uřčitě hledal v chorobách. Zvíšil by se asi počet příspěvků, ale možná by byla snažší orientace. Kdož ví

Pročítal jsem různá temata o KH ....., bohužel pořád mám nejasno, jak dlouho můžu sodu používat, a jak zjistím, že už je potřeba použít sůl bez soli. Stačí pravidelná výměna vody a rovnováho bude v pořádku?
Komerční přípravky s označením KH+ obsahují pouze sodu bicarbonu, nic víc. Levná chemikálie v drahé barevné krabičce. Ale o tom ten byznys je :lol: Princip Ballingovy metody je na desítkách webů popsán tak podrobně, že už to lépe snad ani nejde. Jen to chce tajně si půjčit první učebnici chemie ze základky, nalistovat kapitolu o solích, jejich vzniku a sážecích reakcích a přečíst si to :lol: [/b]
Zdenda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 08 Mar 2006 14:19
Bydlisko: Zábřeh na Moravě

Príspevok od používateľa Zdenda »

Já si myslím, že většinu z nás stejně čeká Balling
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Pavel K. napísal:
Ondrej Tlach napísal: .... Sam som na zaciatku rozbehu aq pri dorovnavani KH, Ca a Mg zaznamenal pokles Ph z 8.5 na 8 po pridani roztoku sody (jednalo sa o radovo 100ky gramov) kde som prave ocakaval jeho narast,....
Existují dvě sody - hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda, soda bicarbona, NaHCO3), která má slabě kyselou reakci kolem pH 6 a "normální" soda (Na2CO3, na praní), která má silně zásaditou reakci nad pH 9. Pro pH ca.8 se pužívá směs obou v poměru ca. 5:1 (jestli si to dobře pamatuji). Tolik teorie. Pokud by chtěl někdo experimentovat, da se "normální" soda vyrobit z jedlé sody zahříváním (např. v troubě) - zná to každá kuchařka (jedlá soda je hlavní součást kypřícího prášku do pečiva).
A ty rozumy máš odkud? Dařbujanova moudra nech v archivu literatury o mořské akvaristice; odhady pH roztoků solí si vyhledej v matematicko-fyzikálně-chemických tabulkách; a hlavně zde netahej zavádějící informace. Hydrogenuhličitan sodný má pH hodně nad 7 (pokud víš, co pH vlastně je), přidání uhličitanu sodného do této směsi tak akorát vysráží vápník a hořčík v mořské vodě; a to zhruba tolik vápníku jako přidáš sody, pane alchymisto :roll:
Omlouvám se, že už to píšu takto ostře, ale asi tu překopíruju desítky nářků v mi doručených soukromých zprávách, jak podobní spekulanti nasypali do akva na základě "odborných postřehů a rad" kdeco a pak se nestačili divit.
Pavel K.
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Dec 2007 10:06
Bydlisko: Č.Budějovice

Príspevok od používateľa Pavel K. »

rybka napísal: A ty rozumy máš odkud? Dařbujanova moudra nech v archivu literatury o mořské akvaristice; odhady pH roztoků solí si vyhledej v matematicko-fyzikálně-chemických tabulkách; a hlavně zde netahej zavádějící informace. Hydrogenuhličitan sodný má pH hodně nad 7 (pokud víš, co pH vlastně je), přidání uhličitanu sodného do této směsi tak akorát vysráží vápník a hořčík v mořské vodě; a to zhruba tolik vápníku jako přidáš sody, pane alchymisto.
Omlouvám se, že už to píšu takto ostře, ale asi tu překopíruju desítky nářků v mi doručených soukromých zprávách, jak podobní spekulanti nasypali do akva na základě "odborných postřehů a rad" kdeco a pak se nestačili divit.
Pro všechny kromě Rybky: Omlouvám se Vám za chybnou informaci, pH roztoku hydrogenuhličitanu sodného ve vodě je 8,31, dokonce bez ohledu na koncentraci. (Chyba ve výpočtu :idea: )

Pro Rybku: Váš mail beru jako návrh na tykání, těší mě, já jsem Pavel. Až se naučíš diskutovat, rád si tebou popovídám.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: SODA

Príspevok od používateľa vasekg »

Hojky, poprosím o rychlou odbornou pomoc:

Odpojil jsem dolévání odparu vápennou vodou (Rybka zakázal, protože se mi vysražoval vápník po sklech) a k tomu jsem na měsíc pozastavil kalcium reaktor (předělávám ho a zrovna se to hodilo). Proto momentálně dorovnávám KH jen sodou a čekám, až začne obrovská hodnota vápníku padat dolů, abych znovu spustil kalkreaktor.

Ta soda od Penty mi došla a tak jsem skočil do Tesca a koupil SODU: Étkezési szódabikarbóna :-) jen mě trochu rozložilo, že výrobek může obsahovat takovou tu klasiku: stopy sojy, suchých skořápkových plodů, stopy mléka a arašídů...... :D :D

Mohu ji použít, nebo ne? Děkuji a přeji hezký víkend.

V.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: SODA

Príspevok od používateľa vik_33 »

Stačí, když si přečteš tohle vlákno. Je to tu několikrát napsáno.
Ano, můžeš jí použít ( sám ji používám několik let ). Jen nezapomeň při delším dávkování na chemické reakce, při nichž vzniká v AQ přebytek NaCl :idea:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Viktor7
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 09 Jún 2012 12:17
Bydlisko: slovensko

Re: SODA bikarbona

Príspevok od používateľa Viktor7 »

Len pre info na pgchem.sk dostat sodu bikarbonu za 1,70€.
stvrtnastyry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 31 Júl 2013 12:27
Bydlisko: Černík

Re: SODA

Príspevok od používateľa stvrtnastyry »

vsimli ste si niekto tu stranku pgchem.sk ma tam podstate vsetky balingove soly v potravinarskej kvalite za zlomkovu cenu daju sa pouzit?????
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."