TRITON

Viem pre niektorých možno hlúposť ale pre pre množstvo moriakov je chémia niečo čo brali na základnej škole a možno aj vtedy v nej chýbali. Zopakujme si základy chémie nech tomu viac rozumieme...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Mender »

Vodu neměnim, dolejvam akorát odpar, testuju 2x za rok.

Když započítám všechny náklady tak mi to cenově vychází srovnatelné s ballingem při použití čisté chemie. Ale hlavně je to naprosto pohodlné.
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Jirik »

Asi tomu chceš věřit :D Jsem línej to teď počítat, ale od oka se to prostě vyplatí jen u těch obrovských nádrží, kde se dá pochopit že měnit 100 nebo 200l vody už je fakt opruz. Já z kýble soli udělam cca 600l vody za 1700kč, tak že místo jednoho testu vody za litr, když vyměním komplet vodu v akva a nepotřebuju k tomu nic extra žádný samostatný prvky tak bych to mohl udělat 3x za rok :D Jedno kilo sody mě stojí 33kč, kilo chloridu vápenatýho dihydrátu 240kč (mohl bych použít i levnější bezvodý), sůl bez soli 140kč a mikroprvky 560kč. A teď to přijde :D Kilo sody a chloridu mám přesně na rok. Kýbl soli taky. Hořčík skoro nedoplňuju. Sůl bez soli na 16 měsíců :D Mikroprvky na 15 měsíců. Chci jenom podotknout že tím doplňuju stroncium, barium, draslík, jodid, fluorid, mangan, železo, zinek, měď, vanad, chrom, nikl a kobalt. Nic extra se neleje, mikroprvky se míchaj se sodou a s chloridem 5ml na litr. Jednodušší už to bejt nemůže :wink: Mam přesně 100l vody v akva tak že neni problém to přepočítat na větší nádrž :wink: Tak a teď chci vidět ten superlevnej a jednoduchej triton :D Ještě jsem tady četl že triton používá bacto balance. To je trochu zavádějící, protože np bacto balance je součást programu tropic marin :wink: Další věc je výměna vody... Pokud má někdo v akva písek, tak nevim jak to dělá, protože já ho čistím pravidelně každé tři měsíce a jsou z toho 4 kýble hroznýho humusu. A proto taky nemusim používat uhlí a sorbent na fosforečnany.
Používateľov profilový obrázok
jjencek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 05 Mar 2017 09:24
Bydlisko: Praha

Re: TRITON

Príspevok od používateľa jjencek »

Pozoruji tento předmět se zájmem. Rád bych slyšel od někoho, kdo používá triton více než pár měsíců. Řekněme dva roky nebo déle.

Je možné mít náročné sps jako acropory v akvárku s tritonem bez výměny vody? Kdo z vás má takové akva a nevyměňoval vodu přes dva roky?
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Jirik »

Jestli jsem to dobře pochopil, tak to core 7 je sedmkrát koncentrovanější, tak když mám litr ballinga na měsíc tak core 7 na sedm měsíců. Cca dvě flašky na rok. A to v ty sadě jsou ty flašky 4. Jestli se spotřebují všechny stejně, tak to stojí jako kýbl soli. A jeden test stojí víc jako komplet Balling na rok. A to nevím jak je to s těma ostatníma prvkama u Tritonu.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Mender »

Jiriku

Asi tu nikdo nenapsal, že je Triton superlevnej. Já jen napsal, že vzhledem k mé lenivosti je pro mně Triton výhodnější :-).

Co se týče bacto balance - to to jsi evidentně také nepochopil. Nikdo netvrdí že Bacto balance je součástí Tritonu - ani Triton nic takového neuvádí. Je ale zažité a výhodné u těch co jedou Triton jej používat - tak jak jej používají i ti co jedou jiné systémy.

Nejsem žádný zarytý propagátor Tritonu - jen mi prostě vyhovuje. Nemám potřebu se s někým dohadovat o tom co je to správné - kdo v moři už nějaký čas jede, ten velmi dobře ví, že každý má svůj osvědčený systém, který mu funguje ( či nefunguje ) a nikde není řečeno, že pokud někomu něco funguje, že to bude stejně fungovat i u někoho jiného.

Takže Jiriku, nebyl bych tak striktní kritik - věřím, že tobě tvá metoda vyhovuje a funguje :-) a přeji ti ať ti to vydrží.

Já jedu Triton rok a půl - vyhovuje mi, funguje mi, nerujnuje můj rozpočet a ti co u mně byli ví, že se za své akva nemusím stydět :-)

VESELÉ VÁNOCE všem :-)
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Mender »

A navíc zakladatel dotazu chtěl znát zkušenosti těch co Triton jedou a ne kritiku od těch co Triton nikdy ani nezkusili :-)
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Mender »

jjenceku - samozřejmě, že nelze jet 2 roky bez nějaké výměny vody. I Triton na základě testů občas doporučí částečnou výměnu vody a to v případech kdy se ti ve vodě nahromadí některé prvky, které nelze odbourat sorbenty. A občas je třeba odkalit dno, či odsát bordel ( pokud nemáš dobře vyřešené proudění a bordel se ti usazuje v nádrži :-) )

K dotazu zda lze pod tritonem udržet náročné koráli - ano lze - ale není to o Tritonu - platí to co u všech ostatních systémů - pokud budeš akvárku věnovat potřebnou péči, sledovat co se děje a na změny správně reagovat - tak ti koráli dobře pojedou při jakékoliv metodě, takže i při Tritonu. :-)
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Ja stale nechapem preco vsetci spajaku Triton testy s Triton metodou. Predsa kazdy ked nieco do AQ sype a je jedno co tak by to mal obcas aj komplexne premerat...
Pri cene zivota v AQ ma 2 testy rocne ozaj nezruinuju.
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Jirik »

Já chci taky jenom vědět jak to funguje. A určitě nejsem sám. Ale vůbec nic se tady člověk nedozví. Já prezentuju jenom co jsem slyšel :wink: Proto když je to vlákno o Tritonu, představoval bych si, že se tady dočtu, co k tomu potřebuju, kolik se čeho dává, postup a td. Dal jsem si tu práci a celý to tu přečetl a nevím pořád nic :wink: Přijde mi akorát, že tady někdo někomu pořád krmí uši jak je to super a to se mi moc nelíbí. Proti metodě nemám nic. Použití řasy je podle mě taky super. Mě například zaujala metoda od ATI a ta jejich absolute oceán sůl. Ale nechci měnit něco co perfektně funguje. Ale jednou se na to vrhnu :D
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Jirik »

Triton testy jsou asi potřeba při Triton metodě aby si mohl doplnit jen to co chybí. A ne jako u ballinga kde se to jen dopočítá podle spotřeby vápníku a případně se rozdíl kompenzuje výměnou vody. A pokud sypeš kolik máš, neměl by být problém. Samozřejmě tyhle testy jsou super pro každého, posunuly akvaristiku úplně na jinej level.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: TRITON

Príspevok od používateľa aquain »

Jakej level ?
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Mender »

No to je ale jiná - takové konkrétní dotazy tu ještě nepadly.

Základní popis metody najdeš tady - https://www.facebook.com/moia.cz/photos ... =3&theater

Nebo tady - https://www.triton.de/en/

Případně diskuse tady - https://www.facebook.com/groups/7297386 ... 3/?fref=nf

Tam je popsána filtrace i vše ostatní.

Já používám koncentrovaný Triton Core 7 - jedna sada lahví ( 4x1l ) mi vydrží 2,5-3 měsíce ( akva 400l SPS, LPS ). Dávkování tady nelze zcela jednoznačně napsat - záleží na osádce akva - dávkování se tedy nastaví stejně jako u RedSea, nebo Ballinga dle měření KH ( není k tomu třeba Triton test ). Základní lahve řeší základní prvky i stopové prvky. Na základě testování je pak občas třeba doplnit některé prvky samostatně - u mně pravidelně ob den 1ml Jodu, a občas Boron, Stroncium a Potassium.

Filtrace je jednoduchá - refugium 10-15% objemu akva a výkonný odpěňovač + válec se sorbentem na fosfáty ( PhosEx, Al99 od Tritonu, .... ).

Vodu měním jen když se mi něco nezdá a nechce se mi zrovna řešit testy. Testy dělám tak 2x do roku.

Nevím co víc napsat - třeba mě někdo doplní. Případně zodpovím dotazy.
Používateľov profilový obrázok
jjencek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 05 Mar 2017 09:24
Bydlisko: Praha

Re: TRITON

Príspevok od používateľa jjencek »

Mender - děkuji za detajly. Tohle dává větší smysl.

Takže triton je lepší/detajlní test? Pomůže balancovat nedostatky nalezené testem? Ukáže kritické problémy? Potom normální dávkování prvků podobné Ballingu (s dalšími prvky) v lahvích? Snižuje potřebu výměny vody?
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: TRITON

Príspevok od používateľa axelson »

Ja idem triton cca mesiac.(zatial spokojny) Pred tym som siel balinga a este pred tym na kalciaku. Triton pre mna lenivého idealne. Objedm akvaria 570l. Nebavilo ma tahat 50 l sudy :twisted: Kazdy ma na vyber aku pouzije metodu a moze si vybrat. Nemozem si pomoct ale Jirik je vidno ze tuto metodu zavrhujes? Preco, ze ti ju nikto na reeefe nrozpisal tak pokracuj v balingovi mas s nim dobre vysledky preco teda menit??
Suhlasim s Menderom ako to napisal...
Je demokracia :D :D :D kazdy si veberie co chce :lol:
Doplnim este idem core 7 s riasoou a sorbent na PO4 od tritonu. Silny odpenovac nic viac.
Naposledy upravil/-a axelson v 20 Dec 2018 10:52, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: TRITON

Príspevok od používateľa Mender »

Takže triton je lepší/detajlní test?
- Triton ICP test je podrobný test, který určí obsah důležitých základních a stopových prvků ve vodě + dá doporučení co je třeba zvýšit, nebo snížit - lze použít u jakékoliv metody - ne jen u Tritonu.

Potom normální dávkování prvků podobné Ballingu (s dalšími prvky) v lahvích?
- Ano dá se říci, že Triton Core 7 je obdoba "ballinga" - jen neřeší dodávání pouze základních prvků ( Ca, Mg, tvrdost ), ale obsahuje i vyvážené množství stopových prvků.

Snižuje potřebu výměny vody?
- u jiných metod se dělá výměna vody hlavně proto, že s čerstvou vodou s rozmíchanou solí se doplňují stopové prvky - ty jsou u Tritonu obsaženy už v těch základních roztocích. Vedlejší efekt výměny vody je ten, že se tak z vody odebírají nežádoucí látky ( NO3, PO4, Silikáty, ... ) - pokud je u Tritonu dobře funkční filtrace, tak ta zvládá odbourat nežádoucí látky sama a výměna vody tak není nutná. Výměna vody se pak dělá jen tehdy, pokud se nedaří některé prvky odbourat filtrací a příliš se nahromadí - pak je třeba udělat jednorázovou dostatečnou výměnu. Případně se dělá výměna při potřebě odkalení. Takže ano - Triton výrazně snižuje spotřebu vody a soli a pracnost.
Napísať odpoveď

Návrat na "Chémia - tak poďme na to..."