Mišove a Zuzkine NANO 30l

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Zdravím reefáci,

nechcem sa veľmi rozpisovať, aby si tento môj príspevok aj niekto prečítal tak v skratke: začali sme s priateľkou prednedávnom s akvariatikou začalo to bojovnicou, pokračovalo to 100l akvarkom sladkovodným s cichlidami (samozrejme spravil som mnoho začiatočníckých chýb, z ktorých som sa snažil poučiť aj napriek radám priateľky), veľmi nás to chytilo a preto sme sa rozhodoli rozbehnúť malilinké more (časom väčšie - vieme ,že jednoduhšie je naopak ale máme rád výzvy, a tak dúfame, že to pôjde) držte nám prosím prsty.


Aktuálny stav:
-30l akváriový komplet AQUAEL NANO REEF,
-živá voda zo zabehnutého akvária,
-dno je koralová drť,
-živé kamene.

V priebehu týždňa ešte doplním (nakoľko je akva v zábehu):
-orievač od Tetry (ešte zatiaľ nebol nutný nakoľko mám v izbe tak 25 - 26 stupňov),
-vnútorný filter so vstavaným UV (http://www.zootrade.sk/tovar/filter-vnu ... 00l-h-5-5w)
-samozrejme bude treba dokúpiť prípravky na meranie vody: čo by ste odporučili?

Filtrácia:
-závesný filter je zložený z dvoch košov, v ktorých sú špongie. Z jednej som odrezal tak 80% ten zvyšok som doplnil
Sera siporaxom asi tak 0,5l. V druhom koši je zatiaľ špongia, keď bude čas na ryby resp koraly tak tak tiež 80% spongie pôjde preč a pôjde tam Zeolit.

Súčasné osadenstvo:
-3x slimáčik

Predpokladané osadenstvo:
-ryby: klaun, vežovka, dori (Paracanthurus hepatus)
-koraly: presnú predstavu nemám (akurát viem, že to budú mäkké koraly, a zároveň to isto nebude sasanka)
čo sa týka koralov tu by som Vás chcel požiadať o pomoc resp. rady čo by ste odporučili, chcel by som tak 3 rôzne koraly (bude to zniť smiešne ale chcel by som niečo pestré - zelené, žlté)

Viem, že vám to príde smiešne ale ja viem, že existuje obrovské množstvo koralov a fakt prosím o rady a vopred ďakujem.

Súčasný stav:
-akvárium bolo založené včera 11.01.2016 budem sa snažiť pridávať priebežne fotky, aj kvôli iným začiatočníkom, čo a ako to bude postupovať.

Prognóza na najbližši mesiac/mesiac a pol:
-tak o 2 týždne bude meranie vody (ak všetko bude v norme tak by som rád umiestnil prvý koral) - asi sa to všetko zrejme posunie kým dôjdu koraly
-týždeň na to by som dplnil ďalší koral
-potom ďalší koral
-nasledujúci týžden by som umiestnil prvého klauna.

PS: Najskôr som asi na niečo zabudol doplniť ale ak si spomeniem doplním. Prikladám fotku z dnešného rána.
Prílohy
IMG_0227.jpg
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
tomokovi
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 790
Dátum registrácie: 26 Aug 2014 08:55
Bydlisko: Částkov-Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa tomokovi »

Do toho Hepatuse dat nemůžeš! Je to malé.
Ch.Viridis,A.Ocelaris,G.Loretto,Z.Flaverescence,Ch.Rostratus,V.Puelaris a dvě L.Aboinensis. Montipory,Seriatopory,Acropory,Euphylie a nějaké mekkace.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa axelson »

Dori nekupuj strasne male akva.radsej si kup nejaku krevetku.prve tyzdne bude nabeh s koralmi pockaj.prve dva tyzdne merat hodnoty zbytocne budu ti lietat.testy salinita, kh,no3,po4 na zaciatok.precitaj si v sekcii nabeh systemu.su tam napisane zaklady a ako vypada nabeh.(sinice,riasy) udrzat 30 akva budes mat tazke ale da sa to. Ked budes dolievat odpar-vodou z ro.ja ked som zacinal 3 dni som dolieval namiesanu vodu salinita sla hore nastastie ziadne nasledky :D :D .to len na uvod.doplnia ma skusenejsi moriaci :D
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa VINTR »

Přečti si i něco o technice.. (proudové čerpadlo odpěňovač). Filtrace.
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa Madox »

Podla mna malo porovite kamene. Kukni si na googli "pukani rock" bakterie mas len na povrchu. Tie by boli troska optimalnejsie vzhladom na velkost nadrze.S rybkami existuje taka vseobecna guide ak vies anglicky. Dost presne sedi aj ked mozno nie vsetci tu by so mnou suhlasili http://www.nano-reef.com/topic/74703-lg ... nano-fish/ do 30l by som mozno poradil symb. gobika s krevetou. Viac ako 2 rybky (stale hovorime o nano rybach) v tomto objeme ti nikto nedoporuci, teda okrem niektorych predajcov :lol:

edit: mozno by nebolo zle zobrat pivo a ist s niekym hodit rec co a ako. Raz vidiet je castokrat lepsie ako 100x pocut/citat, aj ked google je dobry kamos. Zakladne info co ako funguje je u Vika na stranke http://www.vikovo.cz , treba precitat.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Veľmi pekne ďakujem za doterajšie odpovede:
-tomu s dori som pochopil,

-viem, že to je malá nádrž a budem robiť všetko aby som ju udržal,

-prudové čerpadlo: to samozrejme bude len som to tam nenapísal, kým tam neni tak dúfam, že ho trošku zastúpi interný filter,

-odpeňovač - veľmi diskutabilná vec, niektorí tvrdia,že je to nutnosť iní ľudia, že zbytočnost, predavač v akvarstike mi vravel, že do takého malého netreba, ale nemám problém si ho zaobstarať, EDIT: ak máte nejaký tip kľudne napíšte

- k tomu, že mám hľadať na googli: je toho mnoho na nete o morskej akva ale veľa krát sa dostávam k veľmi protichoodným tvrdenia čo kde čítam, preto som sa rozhodol osloviť vás a poprosiť o rady, odporúčania a o pomoc,

-čo sa týka toho nepoznám osobne morského akvaristu okrem týpka, ktorý pracuje v akvaristike tu v Prešove ZOC MAX, ten bol celkom milý a tiež mi najprv odporučil počkať a poriadne zabehnúť akva a taktiež ma odhováral od "Dori" a dal nejaké typy,

EDIT: kľudne niekoho pozvem na pivo resp na večeru ak sa nájde niekto ochotný poradiť z Prešova. :D

EDIT: "Pukani rock" možno sa ti to len zdá ale tento typ je tak otočený ale z opačnej straný je tiež taký pórovitý
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa Madox »

zalezi od osadenstva, vzdy to zacne najprv makkymi koralmi, potom lps a nakoniec sps. Na tie prve dve skupiny sa da ficat bez problemov aj bez skimmera, na tu poslednu (sps) by som povedal, ze velmi tazko. Teda pokial nemas dennu vymenu vody. Potrebujes nejakym sposobom dostat z vody to, co tam lejes v podobe zradla, aby sa ti z toho nestala zumpa. Je viacero sposobov, refugium (kopa riasi ktoru pretrhas a tym odstranis tie prebytocne ziviny), DSB (v skratke, bakterie premenia prebytky na plyny ktore vyprchaju),carbon(pelety, vodka, VOC, NOPOX) + skimmer (odpenis to von), pravidelna vymena vody(vylejes).

V podstate ale ty nemas priestor na filtraciu. Nech ti tu chalani poradia ale moj typ: kazdy den vymenit pol litra vody a mas vybavene :) ked si lenivy, kup si davkovacie cerpadla a tie ti to mozu robit automaticky.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Madox: si myslím, že pol litra vymeniť denne zaberie asi 30sekund :D, ako uvidím nechám si poradiť, uvidíme, ako sa to bude vyvíjať ale tá denná výmena vody zneje najlepšie
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa axelson »

Bez odpenovaca ma krásne akva svico a nedavno tu bola krasne 30 nano fakt pekne urobene neivem ako sa volala tema.chalni nespominate si?cim svietis?ono ked narves do 39 nana odpenovac tak si vezmes miesto,ktorrho je tam aj tak málo.cize jedine externy zavesny.skus pohladat v sekcii nano nejaku inspitaciu.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Axelsson: svietim s "trubicami", ktoré pozostávajú z LED čipov : 2 krát 6W
jedna "trubica" je čisto modrá
druhá trubica z 90% biele LED a pár riadkov takých ako červených čipov

Je to to štandardné osvetlenie, ktoré sa predáva s daným kompletom
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa Madox »

Na narocnejsie korali to bude pravdepodobne malo svetla. Teraz tu niekto predava z BB kessil, ten by tam bol asi supis, ale pravdaze je to budgete :?

No tou vymenou je to tutovka, mozno neude treba ani pol litra menit. To uvidis od zataze. Bolo by vhodne potom nerobit tu vodu vzdy cerstvu, ale do jednej bandasky si spravit obrazne 5l a nechat tam nonstop bezat male cerpadielko aby sa miesala. Z toho potom menit. Takto chalani na nano-reef.com udrzali aj mensie akvarka plne SPSiek.
Mira74
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 28 Dec 2013 19:18
Bydlisko: České Budějovice

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa Mira74 »

Přeju hodně štěstí a radosti s tímto nanem. Zkus kouknout do mýho tématu, třeba tě to inspiruje. Je to stejný set. Předevčírem mu byly dva roky. :)
http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=64&t=8693
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa axelson »

Presne toto vlakno som myslel fakt podarena 30 :D
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Madox to viem čo sa týka toho svetla to mi aj predavač povedal, že to nieje niečo extra super, ale na niečo nenáročné to ževraj stačí, ako tak poviem, na nemenovanom fóre ma ludia odpískali, že mi cele akvárko (sladkovodné) zdochne, že sa mám s rybami rozlúčiť a neviem čo, ale nevzdal som sa a všetko žije. Vážim si na vás to, že máte konštruktívne nápady a snažite sa poradiť a nie zo seba robiť majstrov sveta... veď každý človek vie niečo iné a nikto nevie všetko, tiež sa niečo chcem postupne podozvedať a najlepšie je to podľa mňa od skúsenejších priamo. Poviem to rovno nemal by som si problém kúpiť aj 1 000l morské akva nejaké super hi tec a platiť si človeka čo sa mi bude o to starať, ale ja chcem zabojovať a starať sa o to sám, veď v tom je krása, vedeieť, že sa staráš o niečo živé, a že dokážeš tým, ktorý ti hovorili, že to nedosiahneš, že si to dokázal.

Prepáčte za tieto výlevy :D ... Snažím sa každý deň sa o danej problematike niečo nové dozvedieť ale ide to pomaly, kvoli pracovnej vyťaženosti... ryby sú skvelý relax... :-)
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Mišove a Zuzkine NANO 30l

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Mira74:

fakt úžasné, to ako sa ti to tam celé podarilo natlačiť :D .... krásne to je...
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Zamknuté

Návrat na "Nano Reef"