Nano 96l - od Jadranu k SPS

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Nano 96l - od Jadranu k SPS

Príspevok od používateľa Erik81 »

Zdravím mořáky,

před týdnem jsem založil nano moře s drobným životem, který jsem si přivezl z Jadranu. Nádrž při startu obsahuje dovezenou živou mořskou vodu (cca 30% objemu akvária) a živé kameny (3ks). Další život se skládá z tvrdého lps korálu (součást kamenů), 1ks ráčka poustevníčka a 1ks kraba (neúmyslně zavlečeného v kameni) velikost 1-2cm světle šedé barvy.

Po 4 dnech bylo akvárium doplněno pískem "Fiji White Sand", zrnitost 0,3 až 1,2mm.

Technika pro start se skládá z Reverzní osmozy, proudového čerpadla Tunze Turbelle nanostream 6015 (1800l/h) a odpěnovače TUNZE DOC Skimmer 9004.

Musím pochválit obchod seashop.cz, kde se mi opravdu nadstandardně věnovali při výběru počáteční techniky.

Osvětelní mám v úmyslu řešit tímto:
http://www.sklorex-akvarium.cz/p4827-aq ... -reef.html
(zatím řešeno nouzově led lampou 24W)
Naposledy upravil/-a Erik81 v 20 Dec 2016 14:18, upravené celkom 3 krát.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

Přidávám obrázky akvária, jak vypadá 1 týden po založení.
Dosavadní cíl - udržení života. Následný cíl bude rozšíření.
Prílohy
akva 1 týden po založení
akva 1 týden po založení
akva 1 týden po založení
akva 1 týden po založení
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa martin01 »

Chtěl jsem se zeptat, jestli máš opravdu rozmyšlené, že se chceš věnovat Jadranu?
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

Ahoj Martine,
popravdě definitivně rozmyšlené to nemám, i když už od chvíle, kdy jsem byl poprvé v Chorvatsku (cca 20let zpátky), život v moři mě nadchnul a mít kus Jadranu v akváriu byl můj klukovský sen. Poslední 2-3 roky jsem se k svému dětskému snu částečně navracel a toto léto se rozhodl, že si pořídím mořské akvárium s původním záměrem přivést z Jadranu jen živé kameny pro zaběhnutí nanomoře. Nakonec jsem neodolal vzít s kameny fragmenty LPSka, manželka "vnutila" alespoň ráčka pro kluka... tak teď jsem u Jadranu a buď u něj zůstanu 100% a nebo z toho udělám časem takový "hybrid" - trochu mě nahlodává zjistit, kterým živočichům by vyhovovala teplota 22-24°C a salinita kolem 38g/l.
Máš zkušenosti s Jadranem? Na tomto fóru jsem našel snad jen 1 vlákno, které se Jadranu týká, což mi taky přijde trochu škoda, že tento typ mořské akvaristiky je tak trochu opomíjen - nebo to na mě tak působí.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa vik_33 »

Hlavní důvod, proč není více "Jadran akvárií" vidím v tom, že není snadné dlouhodobě udržet nižší teplotu v nádrži. A potom je tu ještě to druhé, asi mnohem důležitější hledisko - takové akvárium sice může být zajímavé, ale rozhodně nikdy ne tak pestré, jako biotop korálového útesu ... a to je pro většinu akvaristů rozhodující.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa martin01 »

Je pěkné si plnit takové sny a pokud u toho vydržíš, tak to bude určitě zajímavé vlákno. Je ale důležité na začátku zvážit to, jak píše Vik, že náklady s tím spojené jsou minimálně stejné jako u akvárií teplých moří. Zřejmě se neobejdeš bez chlazení, jeho provoz také bude něco stát. Určitě nechci snižovat estetiku takového akvária, stejně jako akvárií s měkkými korály, ale u mě vždycky zvítězilo akvárium s SPS a LPS, když vezmu v potaz, že se dá provozovat menší akvárium s minimální režií. Píšu to s ohledem na to, aby jsi teď kvůli jednomu korálu nezařizoval bez rozmyslu akvárium, do kterého necpeš nemalé peníze a pak za tři měsíce zjistíš, že by jsi stejně jako většina lidí chtěl akvárium jiné, které bude potřeba začít budovat jinak. Držím palce v rozhodování Martin
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Spongebob »

Fajn napad, fandim ti :wink: me napadlo to samy asi pred 3 tydny nez jsem jel do Chorvatska a vedel jsem ze budu neco zakladat...kazdopadne me od toho odradili praave kvuli tem teplotam :) pak jsem resil co by mi asi rekli policajti treba kdyby v kufru nasli vodu,kameny atd...by mohl byt solidni prusvih.
Takze jsem udelal klasickej reef.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa vik_33 »

Voda vcelku dobrý, ale za šutr můžeš do basy, jako bys pašoval kradený diamanty :idea: Je to už pár let chorvatské národní bohatství ( podle tamních zákonů ).
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
lada-v
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 24 Nov 2012 10:37
Bydlisko: Otrokovice

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa lada-v »

Ahoj něco k Jadranu, v 80 tém a začátek 90tém roku jsem se věnoval této jadranské AQ. Nebyla moc možnost cestovat
a nakupovat v zahraničí, tak jsem to řešil dovozem z jadranu .Problém je udržet teplotu , tedy chladnější vodu. Jináč vpohodě ,ale ryby nevydržely moc dlouho tak akorát na jednu sezonu. Některé druhy jako Blenius(slizpoun) vydrží hodně a dobře se dají lovit.Ostatní ryby je problém lovit, je to o náhodě ,že se chytne nějaký chromis , nebo Mugil (cípal) a jiné. Ale nejde pěstovat všechno do hromady.Vždy jsem dovezl všeho chuť a pak se to v AQ protřídilo samo.
Vdnešní době už bych do toho nešel, když se může nakoupit prakticky všechno, objednat a dovezou to až domů .Už jsem nejaky pátek v důchodu mám AQ 200l korálové ryby a nějaké měkáče.Tak ať se daří třeba i s Jadranem..
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

Teplota se většinu roku bude pohybovat kolem 22-24°C, pokud budou vedra jako tohle léto, tak kolem 25, ve špičce 26°C (nejvyšší teplotu, co jsem naměřil v bytě byla 26,5°C, v létě se to pohybuje nejčastěji kolem 25°C). V zimě teplotu udržuji na 22°C, pokud odjedu na týden pryč, může klesnout k 18-19°C. Např. korál, který v akváriu mám dle jednoho zdroje potřebuje teplotu mezi 20-27°C, podle jiného zdroje nemá dlouhodobě přesáhnout 26°C (po delší době jak měsíc jim ho v nádrži s 26-28°C postihla nekróza, v nádrži s 24°C problém nezaznamenali) a do třetice jsem našel informaci, že nepřežije pokles teploty pod 14-16°C. Takže by to mohlo fungovat:-)

Jaké jsou zkušensti s teplotou v akváriu těch z Vás, kteří Jadran zkoušeli?

Nepříjemně nahoru by teplotou mohlo zahýbat snad jen osvětlení - ale při 40W LED to snad až tak významné nebude.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa triscene »

Ty si niekde na severe? :)
Ja byvam v novsom obytnom dome a svieti mi len rano a ked teraz boli tie tepla tak som mal vo vnutri 31 stupňov a v akva 30. Musis rátať ze aj svetla a technika robia nejake to teplo.
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa radEg »

Myslím, že dlhodobejšie skúsenosti s Jadranom má užívateľ fóra skromny. Možno pomôže.
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Gift
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 03 Feb 2014 20:24
Bydlisko: Třebíč Česká republika

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Gift »

Zdravím
Nejsem žádný odborník na Jadran ale..
Každý rok jezdím do Hr do Promajny Makar.riviéra
Po rozhovorech s paní domácí vím že teplota vzduchu v zimě bývá i kolem 5 stupnů. Pochybuju ze při takové teplotě bude mit voda víc jak 15stupnů. I já tento korál objevil. Byl již ve větší hloubce a teplota 19,8stupnů
Pokud chceš provozovat Jadran tak bys měl koupit dobrou klimatizaci abys v zimě měl nižší teplotu. Ti živočichové tam tak žijí
Ten korál jsi tam raději měl nechat (z Egypta by jsi si ho taky nedovez a věř mi že tam je to jooo pokušení :lol: )
Držím jinak pěsti a přeju pevné nervy :)
140l sps, lps + nějaký ten měkký
1x klaun očkatý
1x sapín žlutoocasý
1x hepatus (dočasně)
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa vik_33 »

Pro doplnění informací uvádím kousek textu z mého webu, kde o dovozech z Jadranu píši:

Chtěl bych také varovat před neuváženými dovozy sasanek ( a nejenom jich ) z dovolené na Jadranu - větších ( Anemonia sulcata ) jsem se později těžko zbavoval (velmi rychle vyrostly) menší - actinia equina ( sasanka koňská ) - se pomalu zmenšovaly, až nakonec zmizely úplně. Ve vysoké teplotě tropického reefu nemají živočichové ze středomoří co dělat. V lepším případě zrychlují metabolismus a umírají tak dříve, než by tomu bylo ve "studené" vodě. Je potřeba si uvědomit, že obyvatelé reefu žijí ve své domovině i v AQ při více-méně stabilních teplotách kolem 26-28°C, zatímco teplota Jadranu je v zimě kolem 7°C (i méně) a v parném létě stoupá k 20-22°C, extrémně k 25-27°C. Celoroční průměr je zde cca 11°C. Také salinita je zde o cca 2-4‰ vyšší a podobné je to i s hustotou.
Živočichové středomoří patří do AQ s podmínkami vytvořenými pro ně.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Erik81
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 27 Aug 2015 17:07
Bydlisko: Praha 8

Re: Nano 96l - Středozemní moře

Príspevok od používateľa Erik81 »

Pokud by někoho zajímala teplota moře Jadranu v závislosti na vývoji v roce, můžete se inspirovat tímto:
http://www.esa.int/spaceinvideos/Videos ... emperature
a zajímavý je i tento článek:
http://www.ann-geophys.net/21/137/2003/ ... 7-2003.pdf

Teploty, které popisuje vik platí pro úzký pás nejsevernější části Jadranu zéjména Italského pobřeží kolem Benátek po Terst, částečně zasahuje po Istrijský poloostrov. Již v oblasti Kvarneru teplota v zimě obvykle nepadá pod 13°C a v oblasti ostrovů Jižní dalmácie v průměru neklesá pod 16°C. Je to ovlivněno výrazným teplým proudem, který se táhne od Řecka podél Jižní části Chorvatska, stáčí se dle pobřeží Pelješaku a Korčuly, přičemž část se stáčí k Itálii a zpět na jih a část obtéká Vis a pokračuje na server. Intenzita proudu i jeho rozdělení se v jednotlivých letech mění a to ovlivňuje teplotu zéjména v severní části Jadranu.
Naposledy upravil/-a Erik81 v 04 Sep 2015 02:34, upravené celkom 1 krát.
Nano 96l - od Jadranu k SPS
Erikovo 176l okno do moře
EcoTech Radion XR30w G2 - Jebao RW4->Tunze Turbelle Nanostream 6040, Jecod SOW4 - Tunze 9004->Tunze 9012 DC - AquaClear50 - Tunze 3155 - Jebao DP4
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"