Ellbundův nano reef 30l

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa vik_33 »

Obrať se na prodejce, jistě Ti je na e-mail pošle.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa ellbunda »

Už jsem mu volal, ale nemá je, prohlídl i ostatní balení, ale také tam nejsou.

Jirka: díky, už je mám vytištěný a sedí to.
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa ellbunda »

Tak a mám tu první problém :-(

Začala se mi kazit voda - NO3 najednou vyskočilo až na 50 (PO4 je dole skoro na nule). Koupil jsem kvůli tomu i jiný testy, jestli ty starý nekecají a bohužel ne. Po celým akva mám vzduchový bublinky, na korálovce, na skle i na korálech. K tomu se mi rozjeli řasy, každej den škrábu.

Přičítal jsem to nový filtraci - cca. týden mám větší kanistr a tak to potřebuje čas, aby se to zajelo(nějaký siporax jsem přenesl ze starý ale moc toho nebylo), ale ty vzduchový bubliny mě matou. Nevíte proč se tam objevují? Po výměně filtrace jsem nasadil Prodibio Biodigest a také ReefBooster (tady nevím jestli jsem při nový filtraci neudělal chybu a neměl spíš počkat).

S nějakou nestabilitou jsem počítal, ale ty bubliny mě pletou. Větevník je napůl hnědej od řasy nebo sinic a napůl pokrytej bublinama.

Provedl jsem zatím tři výměny vody, vždy cca. 20% objemu. A zajímavý taky je, že v místech, kde není tak velké proudění vody je vše relativně v pořádku.

Díky za rady.
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa rybka »

To bývá, nejdřív se objeví dusitany v desetinách mg/l, pak vylítnou dusičnany v desítkách mg/l a začátečníci se nestačí divit.
Stejný problém je u každého akvária. Ve sladkovodním to až tak nevadí; i když řasy se rozrostou všude, v mořském to může být problém. Odbourávání amoniakálního dusíku je biologická záležitost, způsobují to bakterie, které se jím "živí". A mršky se začnou opravdu množit až v době, kdy mají dost potravy.
Když se tady píše, že se musí počkat "šílených" šest týdnů, mnoho začátečníků nás má za blbce. Ale přírodu jsme nepřečůrali ani my a asi se to ani nikomu po nás nepodaří :mrgreen:

Kožnatí korálnatci a ryby to vydrží, s SPS bývá problém...
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

jj, mě se to objevilo cca mezi 2-3 měsíce (bez bublin :-D), ale od té doby mám vyšší NO3 a PO4 k nule.... Postupně se mi daří snižovat tuto hodnotu, ale jde to pomalu. SPS odejdou-šli a po cca 2 měsících mám stále NO3 10-25/ PO4 jemně nad nulou 8)
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa ellbunda »

Díky za potvrzení. Chybu jsem asi udělal, že jsem nějaký ten týden nenechal běžet obě filtrace najednou. Myslel jsem, že když přenesu již zaběhlý siporax do nový filtrace, navýším jeho množství a přidám zeolit, že takovej průšvih nevznikne.
Nemůže být také problém to, že jsem v tom samém okamžiku aplikoval reefboster?
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa švíco »

Čoveče mně se to nezdá... to akvárium by nemělo běžet na tom siporaxu (biologická filtrace) jako takovém. Ten je tam v podstatě jen na vyplnění volného prostoru. Nejdůležitější je mít v tom filtru kemiru. Já mám v mém kanistru pro 60l akva dvě opravdu vrchovaté hrstě kemiry a měním cca jednu třetinu týdně. Ve 30l akva mám vrchovatou hrst a taky měním třetinu týdně...
Zbytek je ve filtru jako bonus...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa ellbunda »

V úterý 9. dubna jedu z Plzně přes Prahu do Brna a zpět. Pokud máte někdo z brňáků či z míst při cestě na odprodej malý (do 10 cm) chlupatý sarcopython nebo barevné zoanthusy tak se prosím ozvěte, rád poznám nového mořáka :-)
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
Boldos
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 22 Feb 2013 23:48
Bydlisko: Praha

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa Boldos »

Nejdůležitější je mít v tom filtru kemiru. Já mám v mém kanistru pro 60l akva dvě opravdu vrchovaté hrstě kemiry a měním cca jednu třetinu týdně. Ve 30l akva mám vrchovatou hrst a taky měním třetinu týdně...
Zbytek je ve filtru jako bonus...

Také si hraju s podobně malou nádrží jako vy, pánové :D , zatím po 2 měsících vše OK. Nádrž najela absolutně bez problémů. Předpokládám, že díky tomu, že sem ji naládoval živákama ze své velké nádrže...ale co mě přišlo švíco divný je množství absorbentu-kemiry, které používáš...Teď s tím také laboruji a chci si nějak otestovat kolik a jakých absorbentů používat vzhledem k zátěži a také intervaly výměny nejen absorbentů ale i vody. Tvoje nádrž prosperuje, o tom není pochyb, tzn. nepochybuji o tom, že by tvůj postup byl na závadu. Jen mě přijde, že to množství je předimenzované....Dáváš toho tam docela dle mého názoru hodně a i často měníš....Chci se tě proto optat jak jsi k tomu došel. Máš to opravdu prakticky vysledovaný postupem času a nebo jsi chtěl mít prostě jistotu a tak toho dáváš více ?? a proč zrovna poměrně drahou kemiru?
Já používám různé PO4 absorbenty, nejlépe se mě asi osvědčil RowaPhos ale to asi jen díky tomu, že absorbuje i SiO2.Jinak mě to přijde tak nějak nastejno... Zatím mám v tomhle prcku 1rybu, 2 krevety a po dvou měsících od založení jsem schopen udržet PO4 v pohodě množstvím 20ml RowaPhosu s výměnou po 30ti dnech...Kromě tohoto používám malé, stejné množství 20ml akt.uhlí. Vodu měním co týden 10%. Vím, je to ještě brzo hodnotit ale proto se o to více zajímám a tak nějak sbírám zkušenosti....Přeji všem hezký den a Ellbundovi štěstí na nákup....
Jsem tady a koukám...
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa rybka »

Ve fluidním filtru Grotech PF70 mám půl kila Kemiry a cca 150 gramů Silicarbonu při průtoku vody cca 60 litrů hodinově, měním 1x za 2 měsíce. Teď před víkendovou výměnou (voda + sorbenty) mám obsah PO4 0,03 mg/l a v nanu 1000 litrů vody a 40 ryb.
Do 30 litrů je vrchovatá polévková lžíce Kemiry moc, daleko důležitější je zajistit pomalý průtok vody okolo náplně.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa švíco »

Toto množství mám dlouhodobě odpozorované (když dám méně, může hnědnout písek, když více, stáhnou se korály...)... je to dané také způsobem, jakým je to medium využívané. Mám to v ponožkách - takové bochánky - a voda v kanistru proudí kolem toho na cca polovinu výkonu filtru.
Krmím polovinu kostky mraženého ráno a polovinu odpoledne (tři ryby, dve krevety, poustevník)... takže relativně dost. Korálům i rybám se to líbí... samozřejmě by šlo i méně krmit a dát méně kemiry, ale krmení je obřad, který mě baví pozorovat :wink:
Ono v tom kanistru to proudění kolem média nemá asi bůhvíjakou účinnost, takže je ho potřeba více. (totéž závěsný filtr).
Kemira mi naopak přijde nejlevnější řešení... :wink:
Nikomu to nenutím, pouze uvádím co mi dlouhodobě funguje.
Kdyby někdo chtěl namítat, že když mi vypne proud, tak to pochcípá... tak výpadek 5h byl naprosto v klidu. Pouze teď plánuji pořídit pro klid duše bateriové vzduchování, abych měl zálohu pro případ delšího výpadku... (pomocí relé automaticky sepne)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa LukasO »

Co se týká zálohy švíco - myslím, že v případě tvého reefu by stačilo úplně UPC s tak 1000VA - při spotřebě asi 30-40W (dva streemy, kanistr) - ti vydrží kolik? dva dny? a nemusíš řešit další vzduchovadlo...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa ellbunda »

Já mám celou sestavu taky napojenou na UPSku. Těch uváděných 1000VA je něco přes 600W, tzn. 40W na tom poběží asi 15 hodin (v ideálním případě), ale i to stačí, delší výpadek jsem snad nezažil. A v případě blackoutu se stejně radši všichni budeme spíše starat, abychom přežili sami :-)
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa švíco »

A máte to prakticky odzkoušené, co to opravdu udělá při tak malém odběru? UPS dle mě není primárně na tak malé odběry konstruována a udávané výdrže kolem 12hod mi přijdou spíše jako zbožná přání než jako realita. Pokud to máte prakticky odzkoušené nebo to můžete odzkoušet, tak si rád takovou UPS pořídim taky :wink: 8)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Ellbundův nano reef 30l

Príspevok od používateľa LukasO »

mě ten "blackout" potkal nedávno - 11hodin - strom na drátech VN - naštěstí u mýho půlkubíku a asi 15cm rybí osádky nic nepotkalo - stejně ale naběhla sinice (přisuzuju tomu) - pro tyto výpadky už mám centrálu - nedokážu si ale představit, jak někdo kdo bydlí na sídlišti má na balkoně centrálu :-) v tom mám já se svým vesnickým barákem výhodu
na druhou stranu proti krátkodobému výpadku nemám nic (takže u mě to je cesta na benziku s kanistrem, nakopnout centrálu - dejme tomu půl hodiny když jsem doma)

švíco - ups funguje tak, že při výpadku na vstupu (síť) pustí napětí na výstup (PC, nebo akva) - bez ohledu na odběr - bavíme se o kvalitním výrobku - ne produkt by Hog-'c-ťonk
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"