charlies 160l restart

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Po dlouhé době jsem se rozhodl pořídit si svoje moře. Po projetí tohoto fóra padla volba na první moře koupí již zařízené nádrže, viz: http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=64&t=3496
Jsem tedy novým pokračovatelem této nádržky a tady chci ukázat, jak to v ní pokračuje.

Momentálně tedy funguje nádrž takto:
160l (cca 130l voda) sůl ATI CO+
filtr vestavný v zádech -
1. komora: vata, akvacit, bioballs,
2. komora: topení,
3. komora: zeolit 0,5l, uhlí 0,125l, fos 0,2l, keramika (Active Filter Ca+Mg Ion) 1l

V plánu je využít volné místo v 2. a 3. komoře a náhrada bioballů v jedničce za keramiku, nebo něco lepšího (klidně poraďte)

proudové čerpadlo 5000l (zdá se mi na 160l dost, asi nahradím 3000l)
Jo světlo je slabých 2x39w ale jeden člen fóra už snad pracuje na lepším.

Osazenstvo po více jak měsíci od přestěhování:
původní měkcí koráli: lobophyton, sarcophyton 3x, sinularia 2x, rhodactis (v prvním týdnu se hned rozdělil) sasanka e. quadricolor, sasanka majano (taky po dělení) no a obligátně hromada skelnejch
Nově jsou v nádrži: 2x zoanthus, clavularia, euphillia, montipora digitata zelená, caulastrea
krom caulastrei, která stávkuje, se všemu zatím snad daří

Z živočichů mám zatím toto osazení:
poustevník elegans, globulus, 2x lysmata seticaudata (viděny 3x), 2x klaun očkatý, 2x amblyglyphidodon ternatiensis, 2x nemateleotris magnifica a ve filtru na samotce sapín chrysiptera parasema (ten byl první a ostatní osazenstvo by umlátil, nevím, jestli ho mám znovu pustit do akva nebo darovat)

Týdně vyměním 20l vody a 2x týdně měním vatu. Chemie zatím byla jen jedlou sodou dorovnat kH coral snow na vyčištění vody na začátku a zvedání Mg komerční vodičkou (na prd) teď mám v plánu použít MgSO4x7H2O snad to pofunguje.

Parametry jsou teď:
NO2 pod 0,011 mg/l
PO4 pod 0,02 mg/l
Ca 400 mg/l
Mg 930 mg/l
kH 8,0 N°

Vím, že Ca a Mg by mělo být lepší, ale nejspíš sinice mi to dost vyzobávaj no musí se to poštelovat. A sinice je dlouhodobě jen na místech na kamenech, lehký povlak na písku je jen odpoledne v noci zmizí a dopo je písek bílej.

No snad se bude líbit. Připomínky samozřejmě pište.
Obrázok
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Obrázok
Obrázok
Obrázok
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa gut »

ahoj.máš to pěkný.taková standartní měkká nádrž.poradil bych ti u toho zůstat a nepouštět se zatím do žádných velkých dobrodružství a bude to fungovat.
pár připomínek bych měl. 1-zeolit je už sám o sobě celkem síla a kombinovat to ještě s AC je zbytečné.takže to AC bych tam nedával.2-dorovnávat KH sodou a dosypávat Mg je zbytečné riziko.jestli chceš mocí mermo hodnoty tabulkově"v cajku"tak se pusť do celého ballinga.pokud,ale zůstaneš u kožnatých a měkkých korálů tak ti stačí ty týdenní výměny vody a pojedou ti i tak.3-tu vatu bych možná taky vypustil.pokud už neplánuješ žádné další ryby tak ti vetšinu hrubých nečistot zachytí ten akvacit a zbytek vyfiltrujou korály kterých tam máš celkem požehnaně.přeju hodně zdaru.-)
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa kominík »

Mg je hodně nízko !
Čerpadlo 5000 l je normální - určitě bych nesnižoval,ale tu 3000 l přidat můžeš není naškodu.
No a sínici řešit nějakým antifosem a samozřejmě po předělávce akva to chce čas na stabilizaci.
Světlo už řešíš takže v poho.

Na začátek - co chceš víc :wink:
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Díky, s měkkými budu pokračovat. Jsou trochu živější než akroporovej háj. Líbí se mi to vlnění polypů u sarkáčů a chtěl jsem přidat několik barev zoanthusů a xenie, ať to dýchá. Jediná drobnost je, že bych rád jednu plátovou montiporu a 2-3 ks digitaty.

No rybky jsou teď na max. Časem možná podle toho jak to pojede 1-2 malý. Mrzí mě ten sapín, chtěl bych něco modrého, když je sapín šikanátor, ale v mini se prý moc nevedou.

No uhlí jsem dal kvůli startu, aby když něco bude hnít to pobralo. Mám pocit, že bere víc organiky než zeolit. Ten by měl vázat jen dusíky. Když to pojede ok půjde pryč.
Mg mi od začátku klesá (sinice?). Používal jsem chvíli zázračnou vodu od Brněnské fi., ale stejně to šlo dolů a koncentraci jsem nikde nevyčetl. Musím to poštelovat přes chemii. Chci to dorovnat do normálu na 1260/420Ca a uvidím, jestli to i bez sinic půjde hodně dolů, budu vařit ručně boilinga. Antifos je, tak čekám kdy se sinice odporoučí úplně, i když jí nebylo tolik, jak jsem se bál.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa LukasO »

Zdravím,
no je to hezké, gratuluju, už jsem se chtěl zeptat jak se daří.
Mg padalo i mě, výměny moc nepomáhaly. Pokud můžu doporučit, zkusit používat rybkův kh buffer, píše o něm zde viewtopic.php?f=2&t=3006&p=50301&hilit=kh+buffer#p50301 v příspěvku z 24 led 2012 20:32
navíc ta firma je v Brně. Až se vrátím z dovolené, plánuju tam zajet a koupit.
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak jsem trochu kalkuloval. Při použití MgSO4*7H2O a 930mg/l budu zvedat na 1260mg/l ve 150l vody je rozdíl 330mg/l tedy 49,5g Mg
Mám MgSO4*7H2O tedy mol hmotnost 246,3 to by mělo znamenat 1g Mg/10g soli
V případě že udělám ředění 100g/l (v boilingovi jsem nenašel normální ředění, jestli to nebude přesycený)tak budu potřebovat 5l roztoku a dávkovat delší dobu 10-20 dní aby změna nebyla moc náhlá. Tedy do akva nasypu 500g soli.

Je to dobře?

Zároveň ale do akva přidám i 64g síry nebude to vadit?
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa bradoo »

Nejde mi do hlavy také nízke MG pri tyždennej vymene 20l. Zmeraj novozarobenu vodu až vieš či nemá málo MG. V minulosti niektoré soli mali 2/3 množstvo Mg.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Můžu poměřit, ale týden po startu bylo Mg 1100mg, od té doby klesá.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak s Mg jdeme pomalu nahoru Momentálně jsem na cca 1100mg tak už schází jen kousek. Korálům se to zlepšení líbí musím říct.
Čerstvá voda má 1350mg, tak tím to nebude. No dnešek jsem strávil lepením a sázením "zahrádky" a tímto musím poděkovat Vlčákovi a Chipovi za natrhání v jejich sadě. :-D Snad vše poroste. Zoanti a xenie si snad nevšimli, že je někdo vláčel celou republikou.
Od minulého týdne mám taky dvojičku lysmata amboinensis a holky mi se sázením pomáhaly, měl jsem je furt na ruce, taky se naučily vyžírat sasankám papání :evil: No a sapín poputuje jinam. Když jsem ho po 14 dnech socializoval znovu skončilo to vytaženým útesem (jak noblesní jméno pro pár šutrů) na koberec. Asi pochopil, že síťka není krmení.

A dnes jsem málem přistihl poustevníka jak převléká plášť. Jednu škeblu ohmatával dobrou hodinu a když jsem deset minut nedával pozor vrazil se do druhé :-)
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak zhrnu poslední dobu.
Ca mi kleslo na 400mg/l, tak budu zvedat.
Mg stále 1100mg/l
V pondělí jsem měl NO2 na 0,05mg/l ale bylo to pár hodin po nakrmení novou zlatou artemkou a ulomil jsem toho trochu větší kousek. (snad je to normální, že po masivním krmení naskočí) Včera už kleslo na 0,025mg/l a snad půjde ještě níž.
KH je 8,3 °N, fosfáty nula nebo neměřitelné.

Týdně měním 2x 10l vody.

Akva přebudováno při druhém lovu na sapínka. Přehodil jsem jeden živák.
Taky přibyla nová osádka.
Aktuálně tedy:
2x lysmata seticaudata (již se ukazují)
2x lysmata amboinensis
1x poustevník elegans
1x globulus
Ryby:
2x klaun očkatý
2x amblyglyphidodon ternatiensis
2x nemateleotris magnifica
Chtěl jsem ještě 1-2 rybky jiných barev (modrá, fialová) ale po přidání tvrďáku asi už nic dlouho nepřibude, abych nezaťěžoval aqua.

Nově jsem z korálů získal několik pěkných kousků (díky Vlčákovi a Chipovi) a něco z obchodu:
Montipora digitata oranžovo růžová, fialová
Montipora plátová červená
Seriatopora růžová a stříbrná
Zoanthus 3 barvy
Protopalythoa zelená
Sinulária zelená
Lobopython zelený
Clavularia viridis - "velké kytičky" jeden menší kousek a jeden živák velikosti pěsti s porostem téhle clavulárky + malá zelená a droboučká šedorůžová
Xenia bílořůžová - 2 kousky pěkně dýchají
Echinophyllia - malej kousíček
Parazoanthus žlutý
Zoanthus na živáku růžový a oranžový

Tak teď je akvárko opravdu plné no snad to poroste, zatím se daří.

Jinak jsem se dal na odstraňování hvezdiček asterin, mrchy okusujou prokazatelně zoanthy, zůstanou po nich dirky až díry v tkáni a navíc se na to místo i vrací, taky mám podezření, že lezou po seriatipoře, tak mají smůlu. No po pár dnech se pořád oběvují další a další kousky.

A přidány 2litry keramiky do filtru, ještě bych tam klidně 2l dal aby měly bakterky kde růst. Nebo to je zbytečné?

Taky zvažuju, jestli nebude dobré pořídit odpěňovač. Nějákýho vnitřního prcka na dočistění toho, co bakterky nezvládnou. SPSkám by se čistější voda asi zamlovala.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Foto:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
ta sasanka kdyby někdo věděl co to je piště
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak jedna z možných příčin poklesu Mg odhalena, dneska jsem poměřil připravenou vodu a Mg 870 mg/l, Ca 360 mg/l. No je to dost úlet. Test by měl šlapat v dobře, protože dopočtená dávka na 1260 mg/l se povedla změřit správně a test vyšel. To by mi vyšlo líp brát už namíchanou vodu z obchodu, tu jsem měřil minule a měla 1350 mg/l Mg :evil:
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa gut »

Napiš jakou přesně používáš sůl,jak připravuješ vodu,kolik je hustota a jakým testem testuješ.dříve jsi psal,že po týdnu spadlo Mg na 1100.pokud jsi nic nepřidával tak je něco evidentně špatně.sůl s tak nízkýma hodnotama se snad ani nevyrábí.možná do fish only nádrži.spíše bude chyba v testu.zkus změřit i kh

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa LukasO »

ati coral plus
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"