charlies 160l restart

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa gut »

mužeš si něco sám vyrobit.pro tvoje akva stačí malý kanistrák k sání připojíš počítadlo bublin,jeden ventil na přiškrcení přívodu vody a je to.jako nápln korálovku 1-2cm.jeden sněhový hasičák a redukční ventil i s jehlovým koupíš za pár tisíc.
tvoji spotřebu to určitě pokryje.
pokud chceš něco lepšího tak třeba
http://www.reefshops.com/bubble-magus-c ... -c100.html
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No sestava, která mne napadla je:
bypass z výtlaku pro odpěňovač + redukční ventil (u něj někdo tvrdí, že je lepší na výtoku)
počítadlo bublin
válec z nějákého filtru + korálovka (přítok dole, odtok nahoře)
samo sestava bomba- jehla, elmag. ventil (z toho je asi nejnáročnější bomba, no pokud se šroubení dá sloučit se sodastream bombou, tak bych snad ušetřil. Nebo ten hasičák.

Co mi brání to realizovat:
Reaktory se provozují s nuceným oběhem, nebude jen minimální průtok vody vadit? Zahnívání, špatné pH pro reakce, něco co mne nenapadlo?

Stačí mi oproti aqua 400 a více l jen malá dotace látkami z reaktoru, když by to nešlo stáhnout na moji úroveň rychle si odpálím aqua.

No a poslední je moje neznalost reakcí probíhajících v reaktoru, o nastavování jsem četl, ale většinou se diskutuje pH (a jeho důležié udržení v určitém rozpětí) pH na výtoku, kvuli možnosti odpálit aqua. A průtok vody pro udržení pH a dotaci aqua na potřebné úrovní.
Moc se nepíše o tom, že jestli je pH větší reakce budou za přítomnosti CO2 probíhat (nebo ne?) i když v omezené míře všechny potřebné, a které reakce to vlastně jsou?
Pokud by to v omezené míře fungovalo při pH nad doporučeným, mohlo by to pro mne být spíš výhoda.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Omlouvám se za hromadu dotazů.
Reaktor ale chápu jako zatím největší hrozbu pro zabití aqua, a to se mi opravdu nechce. Vím o možnosti řešit to Ballingem, ten mi ale příjde pracnější, a trochu víc chemický, s možností dotovat aqua i tím, co tam nepatří.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa gut »

máš v tom trochu nejasno koukám :)
reaktor je uplňe stejné riziko jako balling.vzdy je to o dávkování.
to zapojení co jsi popsal(jen pomalý průtok bez nuceného oběhu)nebude fungovat.
výkon reaktoru je závislý na tom v jak intenzivním kontaktu je voda s reagentem(korálovka,dolomitický vápenec atd.).při tomto procesu se kalkuluje s tz.pracovní výškou reaktoru.znamená to,že čím je reaktor vyšší tím déle bublina CO2 stoupá k vrchní části a má čas se rozpustit a dát tak vzniku kyselině uhličité.
prakticky není možné provozovat reaktor tak vysoký aby se vsechno CO2 stihlo rozpustit.proto se využívá nuceného oběhu.tím se v podstatě násobí pracovní výška a zabrání se hromadění nespotřebovaného CO2 ve vrchní části reaktoru tím že je neustále rotorem čerpadla rozšleháváno na menší bubliny a tím je reakce s vodou rychlejší.
co se týče dávkování CO2,výstupní vody a rizika s tím spojená...
i když se dostaneš do situace kdy ti Ph v reaktoru klesne extrémně a doslova rozpustíš náplň na bahno,pořád to není fatální situace dokud to do systému jen kape.
nevýhoda vyrobených reaktorů(pokud to nemáš vychytané jako můj Gutsun :D )je že nevidíš jak ta náplň vypadá.takže buďto měříš Ph a nebo jako orientační hodnotu Kh na výstupu.
pokud je Ph v reaktoru(umyslně nepíšu čísla)akorád kape ti z něj Kh 18-25.když dáš trochu víc bublin kape 20-35.když dáš ještě víc tak už je to fakt hodně sodovka a rozpustíš to na kaši.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No z hlediska Balling/Careaktor jsem jen chtěl říct, že Balling mi přijde pracnější z hlediska času, a možností pochybení ve výpočtech, ředění a čistotě látek přidaných do výsledného mixu to chápu jako větší riziko, než jednou dobře nastavit Ca reaktor a následně ho kontrolovat. Předpokládám, že u reaktoru při dobré funkci nebude nutné každý den přeměřovat vše, jen zkontrolovat technický stav a funkčnost okometricky.
Tu sestavu, co jsem navrhl jsem něják vytvořil na základě infa ze staršího příspěvku rybky tady někde na fóru, popisoval tam otevřený homemade reaktor. Jestli by byl účinek reaktoru nulový nemá to smysl a půjdu do nákupu. ten magus je o poznaní levnější, než to co jsem měl vybráno (shuran pico). asi ho budu muset taky krmit z bypasu?
Dík za osvětlení.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa gut »

myslím,že ten magus je schopný si nasávat sám.Majkl ho má tak pokud se nepletu psal mi,že i když ho vypnul s malého atmana jelo to.jinak bypasem to taky jde bez problémů.
co se týče kontrolních měření je to jak píšeš.jednou to nastavíš a pak stačí dvakrát do měsíce změřit Kh a jednou Ca,Mg.aspoň já to tak dělám.zhruba po půl roku provozu jsem musel přidat pár bublin a kapek/min.korály porostly tak se zvedla spotřeba.ballingem bych neměl šanci doplňovat potřebné minerály.
nevím přesně jakou máš spotřebu,ale pokud tam nemáš kilové montipory(ty považuju za největší žrouty) tak ti podle mě bude stačit pouštět CO2 do toho maguse jen přes den a to ještě jen na pár hodin
Používateľov profilový obrázok
Majkl.1
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 631
Dátum registrácie: 19 Sep 2011 09:31
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa Majkl.1 »

Toho maguse mám a je slušný. Vodu si opravdu umí nasavat sám ale já ho mám teď už na bypasu. Je tam kromě počítadla bublin i počítadlo kapek na přívodu... Za tu cenu je super a jinak CO láhev jsem koupil v polsku s jehlickovym i elektromagnetickym ventilem za 3000.

Odesláno z mého HTC EVO 3D X515m pomocí Tapatalk 2
600L Reef tank
Reef 340L + 100L filtrace ....
Nano reef 120L ... je už minulostí
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Dík za info. Našetřím, a pořídím. Stejně to dopadne tak, že budu asi zvětšovat a odpěňovač s kalciákem by mohli jít až do cca 500l.
A momentálně mám drobný problém se sarkophytony. Pár se jich po instalaci tunze zatáhlo, a jeden zelenej stávkuje už cca 3 týdny a na povrchu jim roste hnusný žlutohnědý povlak, oproti klasické načervenalé sinici, co jsem měl na začátku to nejde lehce ofouknout nebo setřít a odpoledne na tom semtam naskáčou i bublinky. Přitom sinici jako takovou, ani vláknité řasy nemám. Jen fialovou a červenou tvrdou řasu. Taky při podráždění většinou šli do svleku za cca 3-7 dní a byli zas ok.
Phosex jsem měnil před měsícem. Zeolit taky. Měl jsem pocit, že by mohli ještě vydržet, ale asi je vyměním. Může to být třeba i silikáty? Mám doma v záloze silicarbon, tak ho můžu do aqua přidat.
RO mám 5mikronů/carbon/1mikron/RO/DI směsnej filtr a inline mi hlásí stále 0 za DI filtrem, může se i tak dostat nějáké větší množství silikátů do aqua?
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak mi v poslední době v akvárku rostly dusičnany, není se co divit s tou mojí osádkou. Po zapojení VOC pomalu bojujeme. Dnes jsem na 10mg/l podle JBL testů. Hodlám jít na cca 5mg/l pro jistotu. Ovšem při dost častém měření se mi zdá jejich přesnost a použitelnost čímdál víc nanic. Stupnice 0,5,1,10,15...mg/l mi nevyhovuje a barvy u těch posledních jsou dost podobné. Tuším, že salifert je taky jen růžová stupnice s nutností se okem trefit.
Existuje test, který by byl relativně přesný u mořské vody a dostupný? Nebo jak hlídáte NO3 vy? Hanna dusičnany nedělá :-( a zrovna ty bych bral.
Taky test na PO4 mi nikdy neukázal sebemenší množství fosforečnanů a tomu už nevěřím vůbec. Zde asi do Hanna checkeru půjdu. Přecijen vyhodí číslo, a ne barvu a hledej.
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa shock »

mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No to by se dalo. Je to trochu použitelnější, ale taky platí, že to musíš dobře vidět. Seženu salifert a uvudíme.
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa shock »

akurat ako bolo spomenute uz par krat, aj ked vidis spravnu farbu tak vierohodnost danej hodnoty je dost diskutabilna
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa kominík »

Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa reicho »

Hanna dusicnany ma,ale nie checker ale velky photometer,mam doma ale cislo modelu z hlavy neviem...
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa amsi »

Ja mam od Rataje ..... za ty prachy ... ;-) ze neco ukazuje jsem zjistil protoze u kolegy byl vysledek 0 , cista vodicka a u me byl naruzovely .... Za presnou hodnotu nerucim ale o to mi neslo. Ted mam cistou vodicku i ja takze 0 ... tady se neni treba bat ze odhadnu spatny odstin ruzovky. Pro me na mereni OK tusim ze stoji 60kc ??? :lol:

Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk 2
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"