charlies 160l restart

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa vik_33 »

Že by druhá strana mince filtrace založené na VOC?
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No přesnou příčinu už asi neodhalím. Za dva roky používání VOC ve dvou nádržích se mi bakteriální boom neobjevil. To, že odpěňovač je na hraně (nebo spíš byl, teď je prázdno) a dávka VOC byla taky minimální kvuli hladovému systému. Pak právě stačí málo na průser myslím. Korálům se něco přestane líbit - nerostou, klesne spotřeba NO3 a jiných látek, bakteriím chybí víc VOC začne se to kumulovat. Rozpadem uhynulého živočicha se může spustit lavina živin, kterou pak dokrmují postupně chřadnoucí živočichové a přidusit se to klidně mohlo. Stejně tak mohl být problém jen nárůst dusíkatých látek. Taky mohl být problém spíš fyzikálně chemický, změna ph, nebo ORP při dlouhodobém nepoměru něčeho v nádrži.
Výsledek je jasnej. Jedovatýho nic v nádrži nemám, ale hvězdice měla cca 8cm. Hledal jsem možnost, jak přidat esteticky odpěňovač jinam, ale bez vrtání by to asi nešlo a do toho jsem se ve fungujícím akvárku pouštět nechtěl. No po dořešení jiných záležitostí je v plánu nová nádrž s dostatečně robustní filtrací a především to bude snad konfortnější na provoz než filtr v zádech. Když ti v sumpu nestíhá odpěňovač, je lehký tam strčit větší. V komoře 11*15cm to moc nejde.
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa ellbunda »

Já řešil odpěňovač do zadní stěny dlouho, mám jí o něco větší, tak ikdyž jsem byl s Tunze 9004 spokojenej přešel jsem na 9012 a absolutní pohoda (vejde se mi tam tak akorát). Ještě můžeš zkusit použít závěsný (HOB) odpěňovače, deltec dělá dobrý, zkoušel jsem Octopuse, ale bohužel jsem měl asi smůlu na blbej kus, byl dost hlučnej, i když všude na youtube jsou videa jak je tichej
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa ellbunda »

vik_33 napísal:Že by druhá strana mince filtrace založené na VOC?
u VOC vidím problém s předávkováním, ale tady šlo spíš o malé množství, tzn. nahromadění amoniakálního dusíku a jestli tam byl kvůli tomu odpěňovači nízkej redox, tak vyskočili dusitany, druhá věc je, že tu hvězdici vyndali, ten den co chcípla, rozklad chvíli trvá...
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak akvárko vypadá už trochu líp. Galaxea už má krásně zapojený polypy a jen prázdný místo dává tušit, co se stalo.
Obrázok
sps co přežily:
Obrázok
a před očistou:
Obrázok

Jinak jsem nenašel ani jednu hadici po kolapsu :( no tak budu muset někde nachytat. A až se poměří parametry půjdou zpět zévy.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Jo a k dovolené ještě taky pár foteček a pár slov, když mám čas. V příbojové zóně bylo docela slušný množství zév, jen většinou velké 20cm+ kusy vždy hnědozelené. Na vrchní straně útesu pak i velké modré a fialové. Z pozorovaných ryb nejvíce zaujmuly sohalové, ti byli všude. Zebrasoma desjardini v cca 40ti hlavém hejnu pod molem i jednotlivé kusy všude. Bodloci ctenochaetus a zebrasoma xanthurum na útesu, v mělké vodě se proháněly party Naso unicornis a ve volné vodě pak pár dospělých opravdu macatých. Z dravců jsem zahlédl 3 druhy murén, G. nudivomer na mne otvírala svou žlutou tlamu docela výhružně. G. griseus byly v každé druhé díře vždy po dvou kusech a večer jsem málem stoupnul na Echidnu nebulosu. Perutýny jsem musel hledat v temných dírách a mnoho jich nebylo, nakonec jsem náhodou narazil na jednoho cca 3cm velkýho prcka. Taeniura lymma plavala vždy v cca 10-15m hloubce, neměl jsem štěstí, že bych ji viděl blíže. Zato mi učarovaly klipky Chaetodon semilarvatus, které vždy v páru ladně pluly kolem korálů. Klipek všeobecně bylo dost Chaetodon 5 druhů a jeden druh Heniochus. Aurygy a vagabundus i v mělké vodě kolem nohou. Z pomců jsem měl štěstí jen na pygoplites diacanthus zato docela často. Jinak bylo kolem útesu docela dost drobotě jako jsou anthiasi, abudefduf a chromis dimidiatus. Z ostatních ryb bych ještě vypíchl velké koule Arothron, Canthigaster margaritata, které bych v mělké vodě nečekal tak často setejně jako obrovské množství jehel Corythoichtys, pár byl snad na každém metru. A nejhnusnější chování v celým moři měly dospělí picassové R. assasi kteří furt startovali proti plavcům.
No a z korálů jsem byl překvapen především množstvím SPS především akropor, měkké skoro nikde a to jsem čekal porosty xenií kde to půjde. Nakonec jsem objevil pár LPS vždy ve větší hloubce. Snad jen fungie a favia, favites byly mezi sps na vrchní straně útesu.
Molo po večerech opravovali, a posledních pár dní byla hladina jako zrcadlo.
Obrázok
Prvních pár dní se ale potápět nedalo:
Obrázok
Egyptský král:
Obrázok
a pro ilustraci
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak o víkendu kupodivu začalo zase to pravé mořské léto, větráky už chladí a konečně jsem po roce uvedl do chodu i doplňování odparu, tak naštěstí nemusím lítat jak vůl s vodou. Zase o krok víc v automatizaci, ještě aby za mě někdo dělal testy vody a údržbu a už se můžu jen koukat. :D
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Nějáká fota z mobilu:
Obrázok
Tady už rybky pomalu plavat nemůžou, a já se už nemůžu dočkat, až to přesunu do většího, vše je v podstatě už doma, jen se čeká na rekonstrukci :(
Obrázok
Obrázok
Když porovnám fotky, tak to trochu porostlo, a nedávno jsem přidal i nějáké akropory, jen ještě vše není na svém místě. Chybí čas na to rýpání v akvárku :evil:
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: charlies 160l restart

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak po dvou letech mi zase umřela 100 litrová kostka. Tentokrát v sobotu ráno budíček od ženy. Prý nejede elektřina. Na odpálenou žárovku v teráriích bylo brzo. Ty startují o hodinu později. No odešlo čerpadlo atman 305 cca po 10 letech. V 9 už frčí nové čerpadlo a problém se zdá vyřešen. Odjezd na vikend se jen trochu posunul. Dnes odpoledne příjezd a když koukám do akvária tak se nestačím divit. Sps a většina lps bílé, krevety a veškerá drobná havěť asi ko. Dokonce i šneci. Zatím drží ryby caulastrea a měkké krom xenie. Atman odešel na uhnilý kabel ale nenapadlo mne, že by dokázal uvolnit do vody měď v takovém množství aby to zabíjelo. Filtr není na výpadky proudu náchylný akvarium několikrát bez problémů přežilo poměrně dlouho. Rozhodně byl výpadek jen do tří hodin. No zase mám co dělat. Už míchám sůl na výměnu 50 % a dám uhlí pak už jen opakovat a sledovat co přežije.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"