Fusion Nano 20 Sokolov

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

sokolik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Feb 2019 18:19

Fusion Nano 20 Sokolov

Príspevok od používateľa sokolik »

Dostal jsem se k tomu jako slepej k houslím, ale už je to doma. Po velkém nadšení z pohledu na moře jsme (neuváženě) zakoupili 15l akva s krevetkou a vidinou klauna. Hodně brzo nám došlo, že je to nereálné a pro klid duše i budoucího života zakoupili:

74l Fusion Nano 20 od Inovative Marine
světlo Chihiros A601M
sůl Red Sea Coral PRO
žívý písek Nature´s Ocean - BioActiv White 7kg
živé kameny 5kg
topení 50W
Siporax 1l

Zatím bez a jestli vůbec bude:
odpěňovač
doplňovač odparu
proudové čerpadlo

V současné době je akvárium měsíc v provozu. Zítra nám dorazí zeolit a aktivní uhlí a k tomu by směřoval můj první dotaz. Na obrázku níž je zadní část akva. V části A,D jsou nyní filtrační ponožky, v B,C mám zavěšené sáčky se Siporaxem. Nejsem si teď jistý, kam přesně umístit ten zeolit s uhlím?

Obrázok

PS1: velké díky uživateli švíco za možnost osobní konzultace, názorné ukázky a poskytnutí živé vody se zaběhnutým Siporaxem. Nerad bych otravoval jen jeho, tak i proto toto vlákno. :)

PS2: za neuvážené a předčasné pořízení rybyček jsem už dostal vynadáno, tak už prosím nee :)
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Fusion Nano 20 Sokolov

Príspevok od používateľa babajaga »

Prehod siporax len do napr. B a do C daj zeolit. Aj keď to práve orechové by bolo mat nejaký maly reaktor a pekne spomaliť prietok.
sokolik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Feb 2019 18:19

Re: Fusion Nano 20 Sokolov

Príspevok od používateľa sokolik »

Díky za info. Pochopil jsme správně, že reaktor slouží ke zpomalení proudění uvnitř reaktoru a tím se zvýší účinnost obsažené filtrace? K mému setu je možné zakoupit přímo tento:
https://www.marine-aquatics.eu/minimax- ... ItemIdx=21.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Fusion Nano 20 Sokolov

Príspevok od používateľa babajaga »

Áno slúži aj k tomu že vieš spomaliť prietok na to koľko potrebuješ. Ale aj k tomu že to je praktickejšie ako v ponozke, že prúdenie je pekne od spodku smerom hore a pod...
Na zeolit je tuším 400l/hod na liter media. Ale to nie som si istý, ja to nepoužívam. Niekto kto to používa ti určite napíše presnejšie alebo pogoogli.
Hento bude určiťe lepšia voľba ako v ponozke to tam zavesiť a aj ti to tam bude pekne sedieť.
Používateľov profilový obrázok
Myšák
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 06 Dec 2013 14:41
Bydlisko: Jihlava

Re: Fusion Nano 20 Sokolov

Príspevok od používateľa Myšák »

Ahoj, neboj, pojede to i bez reaktoru :-) Dej zeolit do silonky (14 dní namočený) a zavěs kamkoli do filtru.
A přidal bych určitě nějaký fosfát absorbér (PhosEx, EcoPhos...), taky do silonky :-)
Pokud to nebudeš přehánět s rybama a s krmením, tak odpěnovač nepotřebuješ. Na 100% bych pořídil proudové čerpadlo, aspoň Coralia nano 900, ty trysky sice dělají pěkný proudění, ale jak naskládáš útes a trochu se rozrostou korály, tak je to o ničem...
Jo a fotku sem ;-)

EDIT: Reaktor je samozřejmě dobrá věc, ale při tomto objemu a ceně zeolitu, dá ho prostě o trochu víc, mi přijde poněkud zbytečný...
Jihlavská 100 -> 165
viewtopic.php?f=64&t=12064
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Fusion Nano 20 Sokolov

Príspevok od používateľa Jarry »

Souhlasím s Myšákem, mám oboje ve filtru jen tak hozené v jedné komorě vlepeného filtru (používám teda filtrační sáčky, mám jenom docela velké, takže je to v nich hodně navolno) a funguje to zatím spolehlivě. PO4 neměřitelné, NO3 kolem 5mg/l (dávám 100ml PhosExu a asi 300g zeolitu, NO3 tedy budou asi spotřebovávat spíše měkáče). PhosEx je tam 2 měsíce, trvalo asi týden, než po přidání sundal PO4 z 0,3mg/l do neměřitelných hodnot. Předpokládám výměny PhosExu i zeolitu každé 3 měsíce.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Fusion Nano 20 Sokolov

Príspevok od používateľa babajaga »

Jasne ide to aj bez toho. Každý jak chce. Len jak tu bolo písané napr aj ohľadom phosexu tak pri prietoku 1l/hod na deci absorberu je účinnosť veľmi vysoká a vydrží ti aj rok...
sokolik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Feb 2019 18:19

Re: Fusion Nano 20 Sokolov

Príspevok od používateľa sokolik »

Díky všem za názory. Finální verze by mohla vypadat nějak takto.

Obrázok
sokolik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Feb 2019 18:19

Re: Fusion Nano 20 Sokolov

Príspevok od používateľa sokolik »

Tak první foto nádrže po "oživení". Až na jeden korál vlevo vzadu (Gorgonia???) se zdá původní osádka v pořádku. Řasa celkem rychle ubývá, na živáku roste Discosom. Kromě zeolitu je filtrace na svym místě.

Nějaké nápady či rady, na co si dát pozor, co zlepšit?

Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"