Záhornicke more 100l

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

deekey
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 02:09
Bydlisko: Městec Králové

Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa deekey »

Ahoj všem.

Rád bych si založil své první akva. Jsem naprostý začátečník, a uvítám každou radu. Snažím se co nejvíc studovat, mám přečteny články od Farleyho, Shimka atd, ale je to stále jen teorie bez praxe.

Rozhodl jsem se tedy do toho praštit. Pomalu nakupuji techniku, ale trochu ještě tápu s filtrací. Vyplodil jsem toto.

Nádrž zatím konečný rozměr 60x40x50v + v zádech 13 cm filtr

Přepad mechanická předfiltrace, druhá komora odpěnovač IM Skimmate, třetí media, pak topítka a v poslední čerpadlo.

Světlo mám Led 165w, stream 2x sicce voyager 1000l/h, výtlačné NJ 1200, RO+DI.

Ještě mám UV lampu, ale má jen 5w tak ji asi ani nepoužiji.

Plánuju hlavně měkáče, líbí se mi ten pohyb a pár rybek.

Poprosím o vyjádření k té filtraci, jestli je to provozuschopné. Ještě je možnost přepážky zrušit a nechat jen posledni, ale to by vyžadovalo už fluidní válce a další čerpadla. Tato možnost upgradu tu bude do budoucna, kdyby filtr nestíhal přepážky odlepím. Mám zatím litr siporaxu, můžu ho mixnout ještě s pul litrem matrixu, nebo přidat radši hruby zeolit, nebo nechat jen siporax a přidat něco až nebude filtrace stíhat?

No mám z toho hlavu hlavu jak balon, na nic jinyho v poslední dnech nemyslím. Díky

ObrázokObrázok

Odesláno z mého Redmi 5 Plus pomocí Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa Spongebob »

Zeolit tam dej urco pokud jdes touhle starou dobrou metodou.. mel jsem to samy, siporax cca litr, matrix 0,5l, zeolit taky tak 0,5-0,7l a neco na fosfaty....a nemuze to nefungovat. Jen pravidelne men vodu..co dva tri mesice zeolit (smaceny) a lij do toho vodu z osmozy v co nejlepsi kvalite.
Max bys mohl dojet na tom az ti ujede ruka s rybama nebo krmenim a ten tvuj pidi odpenovac to nezvladne.
Chce to holt najit spravnou rovnovahu ;)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
deekey
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 02:09
Bydlisko: Městec Králové

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa deekey »

Ok, díky Bobe. A to si měl na jaký objem, na 60litru? A ještě jestli můžeš nastínit ty moderní metody?

Odesláno z mého Redmi 5 Plus pomocí Tapatalk

tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa tomvec »

Metody jsou různé, jednomu vyhovuje to, jinému ono. Někdo to má krásné s minimem techniky, někdo se trápí s kupou techniky.

K tomu tvému konceptu, ano, může to fungovat bez problémů. Odpěňovač je dle výrobce do 245l, takže na 100l v pohodě. Ta různá média ve filtraci budeš mít kvůli manipulaci určitě v nějakých punčochách. A ty punčochy se na povrchu budou postupně zanášet, měl bys těmi médii občas hýbat, ať se promísí. Můžou tam vznikat místa s různým průtokem, prostě voda nebude chtít protékat prostředkem punčochy, ale vybere si cestu mezi punčochou a sklem. Ale fungovat to může krásně.

Kdybych něco takového dělal, asi bych dal do filtru jen dvě komory, do jedné odpěňovač spolu s fluidním filtrem (nebo dvěma) na média, a druhou pro návratové čerpadlo. Vyjde to o dost dráž než řešení s punčochama, na druhou stranu ty média dostanou to, co potřebují.

Tady http://reef.sk/viewtopic.php?p=136620#p136620 máš ukázku, jak to může vypadat s minimem techniky. Když jsem u něho byl naposledy, dávkoval 1ml nopoxu denně, jinak v rámci filtrace nic, jen odpěňovač a nopox.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa Jarry »

Mám u stejného konceptu 3 komory, v první hned za přepadem odpěňovač, ve druhé odspodu po směru proudění - siporax, zeolit, phosex (každé ve své síťce, jen tak naházeno na sobě) a dávám (a měním po 2 týdnech během výměny vody) i aktivní uhlí. V poslední komoře je čerpadlo. Minimálně PhosEx takto funguje, po jeho přidání mi PO4 spadlo z hodnoty asi 0,3 do neměřitelných hodnot asi za týden. NO3 mi jde také dolů rychleji, než by odpovídalo výměnám vody (měl jsem ho na začátku dost), ale to asi mají na svědomí spíše měkáče, než cokoliv ve filtru. Jede to teda sice krátce, ale život už tam nějaký mám a vše se tváří spokojeně.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa Spongebob »

deekey napísal: 05 Feb 2019 09:10 Ok, díky Bobe. A to si měl na jaký objem, na 60litru? A ještě jestli můžeš nastínit ty moderní metody? Obrázok

Odesláno z mého Redmi 5 Plus pomocí Tapatalk

Nejdriv 60 pak 125l..
Moderni je asi spatne zvoleny slovo...zamen za co chces :)
Proste ostatnich metod je spoustu...muzes tam lit NoPox, nebo jet na peletkach..muzes jet balling metodu..muzes jet triton..s refugiem, nebo s filtracnim dnem..kombinace vsech moznych metod :lol:
Ale uplne takovy ten zaklad nejlevnejsi je siporax,zeolit a phosex :) sveho casu jsem tvrdil ze i bez odpenovace...ale to je opravdu uz na hodne vyvazenou nadrz a cit k udrzbe.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
deekey
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 02:09
Bydlisko: Městec Králové

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa deekey »

Takže jsem to úplně tak špatně nevymyslel. 8) Díky za povzbuzení. Média budou samo v sitkách a právě jsem chtěl aby na ně tekla voda se shora a pomohla mi trochu gravitace s tím průtokem. Nechám to teda slepit takhle.
Co se týče nopoxu je to dávkování vodky a do toho bych se jako začátečník zatím nepouštěl. Četl jsem už nevím kde, asi na reef2reef že dělali rozbor nopoxu a byl to jen etylalkohol a ocet. Sám Randy Holmes tam dával recept na výrobu nopoxu z vodky, bílého octa a RO vody (mám ho napsaný), jinak on sám prý dávkuje pouze ocet.
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa tomvec »

K tomu nopoxu ještě dodám pár odkazů.

Složení nopoxu podle bezpečnostního listu je Ethanol 24-26%, Methanol 2-<3%, Kyselina octová 3-5% a potom je tam dodatek: "Nejsou přítomny žádné další přísady, které jsou v rámci současných znalostí dodavatele a v příslušných koncentracích klasifikovány jako nebezpečné pro zdraví nebo životní prostředí, a proto vyžadují hlášení v této části." což nevylučuje, že tam ještě něco je.

Odkaz (PDF), složení na staně 2:
https://5w56d28u4co20frgwagf5y18-wpengi ... -MSDS-.pdf

Porovnání nopoxu s VOC a vodkou a jinými metodami:
https://www.redseafish.com/no3po4-x-table/
deekey
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 02:09
Bydlisko: Městec Králové

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa deekey »

Ještě jsem nalezl zajímavý experiment, pokud by to někoho zajímalo. https://www.golias.net/akvaristika/expe ... itrifikace
Jedná se o sérii testu různých filtraci, od Matrixu(to je podle něj 100% pemza za 60kc kilo), houbickoveho bublifuku až po prázdné akva bez filtračních náplní. Je to sice děláno na sladké vodě, ale myslím že v moři to bude podobné. Nebo se mýlím? Výsledek je že i prázdné akva bez náplní dokázalo odbourat 30mg/l nh3 za 24 hodin. Bakterky jsou prostě všude ne jen v médiích. Jeden z výsledků ktery mě dostal. Cituji: i v prázdném 100ℓ akváriu je tolik nitrifikačních bakterií, že by pro ně neměl být problém odbourat amoniak z 5 454 ks dospělých neonek (neboli 10 kg dobře krmených ryb). :shock:
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 789
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa maros002 »

No ono je rozdíl jestli 100 neonek nebo jeden větší bodlok :wink:
Maroš 480 ka
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa Jarry »

Nitrifikace problém nebude ani ve sladkovodním, ani v mořském (a to asi i bez filtru, při rozumném zarybnění), ale zatímco ve sladkovodním jde celkem jednoduše výsledné dusičnany, fosforečnany apod. odstraňovat častými (a často i masivními) výměnami vody (v Malawi měním 70% vody týdně), v mořském chápu filtraci hlavně jako snahu o odstranění organických nečistot ještě před jejich přeměnou na dusičnany (odpěňovač) a následné odstraňování toho, co přece jenom projde procesem zpracování bakteriemi (řasa a různé absorbery - PhosEx, peletky atd.). Ve sladkovodním akváriu je navíc běžné mít PO4 v jednotkách mg/l a NO3 v desítkách mg/l, tady jsou ty řády jinde.
Karel 99
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 28 Nov 2017 11:31
Bydlisko: Brno-venkov

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa Karel 99 »

Ahoj mam 60l dle vzoru spongeboba
Zeolit,siporax,phosex a metrix misto odpenovace jsem dal vatu.otrava je ji co dva tri dny menit ale akva slape prez rok.dve rybky a kazdych 14 dni vymena 10procent vody.
Obcas ref booster ty ampulky od biodigest.
Nemel jsem zatim problem.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Jestli to muzes jeste upravit tak bych dal druhou zleva prepazku misto treti a treti a ctvrtou odstranil. A tu druhou bych nechal do vysky skla u prepadu minus 2 cm. Bude misto na odpenovac. Jinak v prvni prepadove komore bych dal cca 4 cm pod prepad dva prouzky skla po stranach a koupil plotnu hrubsiho akvacitu. Jednou za 3 dny proprat pod tim nahazeny sorbenty druha komora odpenovac a je hotovo. Do 20 cm aspon strcis ruku. 10 cm je na ..... Funkci zdar.
deekey
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 02:09
Bydlisko: Městec Králové

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa deekey »

Ještě jsem to nedal slepit, nemám ještě všechnu techniku. Všude se píše, že siporax by měl být až na konci filtrace, protože jestli se zanese ztrácí prostor pro bakterky, takže do přepadu bych ho nedával. Ale ty proužky skla jsou dobrý, to udělám. 👍
Odpěňovač je prcek 10x9 to se vleze všude.
Zvažuju ty 2 komory jak píše tomvec, jeden fluidak už mám od Spongeboba.
Ještě chybí návratový čerpadlo, plánoval jsem nj1200 ale nevím jestli nebude slaby. No s bypasama asi jo. Tady ukazuje nj3000 a na těch 800 mu to sotva teče. https://youtu.be/WVooIQzjWuw
30 sekunda.
Našel jsem ještě Aqua novu https://www.akva-tera.cz/41467-aqua-nov ... ulaci.html nebo radši samostatný čerpadla na fluidaky?
Taky nevím jak porešit to vyústění do akvária, když nechám vyvrtat díru nad hladinou tak ani nepotřebuji průchodku že? Protahnu hadici, přes kolínka a jen strčit pod hladinu? Nebo nějaká trubka navrtana, podél hladiny? Lock line nechci a taky je dost drahý. Jak to máte vy?
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Záhornicke more 100l

Príspevok od používateľa Jarry »

Já mám cca 10cm pod hladinou vyvrtanou díru o průměru 20mm, ve které mám strčenou průhlednou hadici od čerpadla. Směrem do akvária přesahuje o pár mm, takže není skoro vidět. Hadice je z Obi 16/20mm.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"