T_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Jajo »

Osobne mám skúsenosti s hannou a celkom dobre funguje. Nedávno mi jeden známi doporučoval JBL po4 sensitive. Ale nemám s ním skúsenosti, tak neviem.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky, asi ji tedy také koupím.

Ještě mne napadlo, používám sůl Probiotická sůl Tropic Marine Syn-Biotic , používáte ji někdo, jsou tam probiotické bakterie pomáhající využívat PO4 korálnatcům, nemůže zde být problém?

Vodu měním jednou za 14 dní - 10% (15l).
Hodnoty těsně před výměnou:
teplota 25.5
hustota 1.025
Ca 440
Mg 1 260 - trochu méně, ale pořád stejné
Kh 7.5
NO3 1-2
PO4 cca 0.1

A co ten fluidní filtr - je nutný na akva 150 litrů, nebo by ten sáček měl normálně stačit?

PS: také používám aktivní uhlí v sáčku, měním po měsíci. Nemůže i toto ovlivňovat fosfáty? Vím, že někdo trvale nepoužívá, někdo ano, co si myslíte?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak jsem na 99% vyzkoumal tu záhadu se zvýšeným PO4 po výměně vody.

Asi jsem nárůst fosfátů mylně spojil s tou výměnou vody, ale vypadá, že to spolu moc nesouvisí. Měním vodu jednou za 14 dní, takže tento týden to bylo bez výměny. A výsledek měření je stejný, v sobotu vše celkem OK, dnes o dost zvýšení PO4.

Takže zvýšení nesouvisí s výměnou vody, ale měřením v sobotu/neděli. A právě sobota je den krmení korálnatců. Teď jim dávám REEF-ROIDS, větší půlku čajové lžičky.
A zde bude asi ten původ zvýšení PO4. Dřív jsem dával cca poloviční dávku, jak jsem přidal korálnatce, tak jsem to zvýšil, asi víc než je nutné, výrobce uvádí dávku na objem akvária, ne podle počtu korálnatců.

Hledal jsem i na webu a našel obdobné příspěvky, dokonce to někdo přesněji měřil a je to stejné jako v mém případě.
Takže záhada je snad vyřešena, příští sobotu REEF-ROIDS nebudu dávat a uvidíme co naměřím.

Už jsem se ale rozhodl pro fluidní filtr, doposud jsem měl EcoPhos pouze v sáčku, což už na akva 150 litrů asi není moc účinné.

A samozřejmě dotaz - čím krmíte korálnatce - myslím něco jako ten REEF-ROIDS, jen jiný přípravek, který tolik nezvyšuje fosfáty. Jinak jak už jsme psal, korálnatci jsou po něm pěkní, acany rostou jak z vody, takže asi je dobrý.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa shotik »

Tak teda ted si mi vnesl brouka do hlavy. Mam taky po4 vyssi. Cca 0.08-0.1 a krmim uz tak rok reefroids a nejak me nenapadlo ze by to bylo tim. Krmim tim defakto denne az obden. :)

Snizuju to dispophosem + absorber a stale se nemuzu hnout. Proto na to prdim :)
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

No taky mne to hned nenapadlo, až dnes když jsem měřil PO4 a viděl ten REEF-ROIDS na poličce.

Jen dotaz - shodou okolností jsem také dostal na snížení ten Dispophos. Na mé akva 150l dávám 2ml tak den, dva, pak už pár dnů 1 ml a pak to nechám na cca 0.1 A po dalším krmení tím ROIDS zase dokola.

Ecophos mám v sáčku, teď plánuji fluidní filtr - kde máš ten absorber - v sášku nebo fluiďáku?

A při jednom dávkování jsem ráno našel mrtvou krevetku a jednou se mi stalo, že po dávkování se nějak motal mandarin - ale prý možná jen náhoda, údajně je ten Dispophos hodně bezpečný. Zaznamenal jsi u něj někdy nějaký problém?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa pajin »

Ahoj, ty vzorky na testování musíš odebírat v době, kdy budou nějak vypovídající. Takže neměřit odpadní látky po krmení, neměřit ostatní prvky těsně po jejich doplnění nějakým přípravkem apod. Já měřím taky většinou v sobotu dopoledne, před krmením. Samozřejmě zase není dobré 4 dny před měřením nekrmit, aby si naměřil nulu :) Vzorek by měl tak nějak odpovídat běžnému stavu v akváriu.

Jinak jak krmíš tím Reef Roids? Vleješ to do vody nebo cíleně? A cíleně tak, že to jen stříkneš směrem ke korálu nebo vypneš proudění a pipetou to aplikuješ přímo na LPS tak, že to všechno spadne na ně a oni to sežerou? Takhle omezíš zbytečný odpad. Já teda krmím každý den tímto drobným prachovým krmením, ale málo, celkem dávám denně 0,3 ml (používám na to tu plastovou odměrku, která je v Salifert testech, takže 6x odměrka). Takhle si "vycvičíš" filtraci, která to zvládá. V tvém případě je 6 dní klid, bakterií jen tolik, co sežere zbytky po krmení ryb, a najednou v sobotu je toho hodně. Proto jsou pak takové velké výkyvy v hodnotách.
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa shotik »

P_P: ja mam fluidak. Dlouho jsem jel jen sacky ale neprislo mi to efektivni. Dispophos v pohode. Lil jsem tam toho zpocatku najednou i 20ml. Takze zahul a s nicim to ani nehlo :D
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Když jsem koupil Roids dostal jsem doporučení krmit cca 1/3 kávové lžičky - nevím, kolik je to ml, krmím 1 x týdně.

Pak jsem dokoupil korálnatce a počet se zdvojnásobil, tak jsem usoudil, že i Roids je nutné dávkovat dvojnásobně, takže tak cca 2/3 kávové lžičky jednou týdně.

Asi to tedy bude hodně (v návodu je dávka na objem vody, ne dle počtu korálnatců, což mi tedy nepřijde moc logické, přece když mám v akva jeden korál a nebo 20, musí být rozdíl). No ale ...

Takže asi tu dávku musím dost snížit - asi se vrátím k té třetině lžičky, možná budu krmit 2x týdně, uvidíme.

Jinak Roids rozpustím ve vodě, před ním dám Polyp Booster - korálnatci hned reagují a očekávají potravu - a pak to rozmíchané dám do akva, žádná čerpadla nevypínám, nechám to v akva pěkně rozptýlit. Přiznám se, že se mi cíleně nechce krmit, dřív jsem to zkusil a rozdíl nevidím.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak akvárko bude mít po přestavbě skoro rok.

Teď jsem provedl menší změny - přidal jsem fluidní reaktor a PO4 držím cca 0.05 - 0.08 Korálnatci rostou, už jsem musel některé dát i jinam. Koupil jsem 2 nové kousky - hlavně mne zaujala catalaphyllia. Snad se jí bude dařit. A naopak jsem dal pryč Lobophyton, už moc přerostl.

Dal jsem hrubší ponožku - na čistotě vody to není nijak poznat a čistím ji jednou za 3-4 dny, dřív jsem musel čistit denně.

Také po skoro roku mohu vyhodnotit používání NP Bacto Balance - dávám 1.5 - 2 ml denně a NO3 je tak cca 0.5 - 1. Jsem s tímto přípravkem hodně spokojený, asi fakt bude lepší než ten NOPOX. Teď zvažuji dávkovací čerpadlo - dávkování tak bude přesnější a pravidelnější.

Stále nemám dvě plánované rybky Centropyge loricula a Gramma loreto, prostě jaksi nejsou u dodavatelů, kterým věřím, nemám totiž karanténní nádrž, takže jsem opatrnější.

A co se nedaří - pořád je sem tam nějaká skelná sasanka, zkoušel jsem ocet, ale nevím, moc se mi to nezdá, asi budu muset koupit něco silnějšího.

Také již podruhé mám na písku cyano, vždy ji nějak udolám bez chemie, ale je to otrava pořád čistit. Tentokrát přišla po chybě v nastavení fluidního filtru a zvýšení PO4 - bylo to celkem rychlé.

Ale možná jsem ještě něco přehlédl, pokud vidíte něco špatně, napište. Díky.

A jedno foto současného stavu
Prílohy
T_REEF_5_2018.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

pekne akvarko, celkom vkusne urobene. Dalsie ryby si nemyslim ze je dobry napad ak u tam su dve vacsie kusky. tiez ziadny ideal na ten objem... :lol:
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

S ryby opatrně, dora naroste! Pokud nějakého pomocníka na skelné tak chelmona, neměl bych z něj i v tvém objemu strach, jen bych u obchodníka chtěl ukázat jak jí aremku, ušetříš si s tím hodně starostí. Naučí se žrát i parádně z ruky, stačí dát do vyhledávače, někdy mu to dýl trvá, než zjistí že to zobat, mám již třetího a všichni to zobou/li, poslední je lenošnější, ale už je hlídá, od ledna mu to trvalo. S touto rybou po starostech se skelnými....
https://www.youtube.com/watch?v=LUZlpuiKhr4
Naposledy upravil/-a VINTR v 08 Jún 2018 17:53, upravené celkom 1 krát.
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Chelmon je krasavec ale osobně ji moc nedoporučuji. Proč máš v pořadí 3ks? Já ho měl krásně rozkrmeného ale po roce stejně začal chřadnout a odporoučel se. U mě na skelné vždy na 100% zabrala wurdemanka.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Vydržel mi vždy 2-3 roky a pak schřadl a zdech. Takže třetí v pořadí... A když začal chřadnout měl jsem, jestli si dobře pamatuji - možná něco jiného, výkyv v KH směrem nahoru a to ho odstřelilo, ostatnímu životu to nevadilo.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za rady, ale asi to budu muset řešit jinak. Wurdemanky jsem 2 měl, nepomohlo to. A k rybám - už na doporučení vůbec nekrmím mraženým, pouze granulky, takže tomu musí odpovídat i výběr.

Ale zase jich tam nemám tolik - odhad do cca 10 ks, dostupné pipetou, takže to asi nějak zlikviduji chemicky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

... a jedna noční, cca 3% modré
Prílohy
NOC.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"