T_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

no to jsou prostě draze nabité zkušenosti, to si tady musel koupit každej. Proč ti vadí PO4? tam žádnou sinici nevidím. Spíš upal ty skelný sasanky, nebo se rozlezou a to i na místa odkud je nedostaneš a z nich se budou množit.
LPS/SOFT 300l
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Správná otázka - respektive jaká úroveň PO4 je OK?

Zpravidla PO4 se zvýší po krmení korálnatců (Reef Roids) , druhý den musím očistit skla, u písku jsou hnědá. Pak stačí jednou za 2-3 dny.

Úroveň PO4 je tak od krmení 0,25 - až po 0,1 a to se v týdenních cyklech opakuje. Časem to stoupá, jak klesá účinnost sorbentu - takže až mám skoro pořád 0,25 tak jej vyměním - a zase dokola.
Myslím si, že hned po krmení a těsně před výměnou sorbentu se to dostane asi i nad těch 0,25.

A doporučenou úroveň jsem dostal okolo 0,1 Takže proto to chci nějak řešit.

Bohužel je to takové pro mne trochu méně uchopitelné téma. každý to řeší jinak, informace se hodně různí (například doporučený průtok fluidním filtrem cca 150l/hod, ale nedávno zde fórum s doporučením značné dávky sorbentu a průtokem 5l/hod).

Tak zvažuji jak dál.
- fluidní filtr - samostatné čerpadlo hlučné, napojení na okruh vratného by asi šlo
- nyní má Rowaphos v kelímku místo punčochy - jakž takž funguje, ale nutné každé dva až tři dny promnout
- tekuté - nutné čerpadlo, ale prý nejpřesnější, stabilní udržení úrovně
- asi i jiné možnosti u jiného způsobu filtrace

Zatím jsem vyzkoušel, že hodně čistá voda není moc OK u mne, ale zase nechci druhý extrém s vysokým PO4.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa bradoo »

Môj názor je ten, že pri PO4 nad 0.1 určite nepotrebuješ kŕmiť koraly. Jedine nefotosyntetizujúce. Píšeš že čistejšia voda ti robí problémy, -myslým, že to nebolo ani tak nízkym PO4 ako rýchlym poklesom PO4. Koraly si zvyknú.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tou čistější vodou jsem myslel PO4 cca 0.05 a hlavně NO 0,5-1 . Nešlo o rychlý pokles, takto jsem to udržoval delší čas a acany nic moc. Zlepšení bylo hlavně po zvýšení NO3 na cca 3-5, to pomohlo.

S tím krmením - nekrmením korálnatců - to slyším poprvé. Ryby krmím pouze granulemi, nic mraženého do akva nedávám. Takže krmím Reef Roids jednou týdně, občas 2x menší dávkou, občas vynechám. Ale nekrmit vůbec?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

1. Vůbec neměřit PO4, ty testy jsou na nic všechny, tak maximálně NO
2. Správná koncentrace je taková, když jsi spokojený s pravidelností čištění skla, korály mají nějaké drobné přírůstky, ale ne zase moc velké, to už je zase voda moc špinavá = častější čištění a hnědší barva.

Já teda nemám SPS, ani žádný sorbent. Kriteria na čistotu jsou kameny bez řas, sklo jednou za 4 dny s lehoučkým povlakem, neon sarkáč a neon sinularie -- hlavně ta, jsou roztažený.
Pokud je živin málo, Sinularie je zatažená stejně jako sarkáč, pokud moc, je třeba čistit sklo častěji.
Celé to reguluji jen pomocí drobného pootočení vzduchu na odpěňovači.
Na větší úbytek živin pak reaguje jako další kupodivu capnella, na hodně moc živin pak odpěňovač.
Krmnou dávku pro ryby, dávku NOPOX neměním, kanystrák jsem ještě od doby co ho mám nečistil, je v něm molitan a Matrix.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa Jajo »

MRysan napísal:1. Vůbec neměřit PO4, ty testy jsou na nic všechny, tak maximálně NO
2. Správná koncentrace je taková, když jsi spokojený s pravidelností čištění skla, korály mají nějaké drobné přírůstky, ale ne zase moc velké, to už je zase voda moc špinavá = častější čištění a hnědší barva.

Já teda nemám SPS, ani žádný sorbent. Kriteria na čistotu jsou kameny bez řas, sklo jednou za 4 dny s lehoučkým povlakem, neon sarkáč a neon sinularie -- hlavně ta, jsou roztažený.
Pokud je živin málo, Sinularie je zatažená stejně jako sarkáč, pokud moc, je třeba čistit sklo častěji.
Celé to reguluji jen pomocí drobného pootočení vzduchu na odpěňovači.
Na větší úbytek živin pak reaguje jako další kupodivu capnella, na hodně moc živin pak odpěňovač.
Krmnou dávku pro ryby, dávku NOPOX neměním, kanystrák jsem ještě od doby co ho mám nečistil, je v něm molitan a Matrix.
Má tam prevažne tvrdé korály. Nechať po4 uletieť je blbosť.
Pri mäkkých je to jedno, tam stačí mať len dobrý pomer.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa shotik »

Krmim reef roid i vicekrat tydne, davkuju bacrogalance 0.25ml tydne, sorbent PO4 ecophos 150ml menim ve fluidaku mesicne a drzim hodnotu PO4 dle Tritonu na 0.027. Test dorazil zrovna vcera.

Tak si rikam comu tebe muze byt blbe
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak ono nic není blbě, Mám dost ryb, to vím, takže nějak to PO4 musím udržovat.

Ecophos v sáčku v sumpu nezabral, takže jsem pořídil fluidní filtr. To fungovalo, jak píšeš, ale filtr jsem nezvolil vhodný. Samostatné čerpadlo hlučnější než velké na filtraci, voda tekla zpět po válci vloženém v dalším - tekoucí voda byla dost slyšet, musel jsem vždy naprosto přesně vyladit průtok - dost otrava, takže šel z domu.

Teď mám kalíšek, kde mám Rowaphos a úroveň PO4 cca 0.1 Je však asi nutné jednou za 2-3 dny ten sáček promnout, aby to dobře fungovalo.

Takže jen zvažuji jak dál - nechat kalíšek, nebo lepší fluidní filtr, nebo právě ten tekoucí dispophos. Tam se mi líbí, že bych nemusel zase kupovat další filtr, nic by nehlučeno, žádná výměna po měsíci a pod, jen denně dát 1ml a po krmení třeba dva dny tu dávku zvýšit na 2 ml - prostě snadné, přesné, levné.

Nevnímám to tedy jako nějaký problém, spíše zvažuji jak dál a rád si přečtu pro inspiraci jak to řešíte.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa shotik »

Ja mam asi 7 ryb. Jinak fluidak mam tmc 1000 a davam tam k tomu jeste uhli. Osvedcilo se mi za ty prachy moc dobre. Dispophos jsem jel tak rok a za me ne :( je z toho hrozny bordel. Sliz na technice atd. Jsem spokojenej s tim ecophosem ktery stridam s al99 od tritonu
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

fakt z toho dispophos byl takový sliz? Já ho zatím použil pouze při prvním snížení PO4 několik dní, takže jsme problém nezaznamenal.

Podle výrobce se okamžitě srazí a klesne do písku, není možné, že by zpět PO4 uvolnil. Používají to prý roky a bez problémů, stejně tak jsem dostal i info i z jiného zdroje. Je fakt, že při prvním použití jsem po cca hodině dělal test a PO4 byl sražen dle výpočtu. Takže funguje velmi rychle.

Jinak ten fluidní filtr je asi druhá rozumná možnost - jaký tam máš průtok? A máš samostatné malé čerpadlo, nebo odbočku z hlavní filtrace?

A ještě trochu z jiného soudku, založil jsem si vlákno mimo, ale zkusím i zde - chtěl bych doplnit Grammu loreto, ale krmím jen Omega One Marine pelets, bude je žrát? Obejde se bez mražené potravy?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa shotik »

Prave ze ta srazenina muze klesnout na sutry nebo pisek a musis to odsavat nebo vyslehat odpenovacem. Ale zda to vysleha vse je otazka. Pak se to muze zpet uvolnit prave treba z tech sutru kde to bude zalezle. Proste od dispophosu je vse zlutohnede a jde to blbe dolu. Ted mam pokoj. Jinak ten fluidak ma vlastni cerpadlo a prutok netusim. Jedu to tak aby to z nej mirne curalo.
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

Má tam prevažne tvrdé korály. Nechať po4 uletieť je blbosť.
Pri mäkkých je to jedno, tam stačí mať len dobrý pomer.

No jasně, to jsem uváděl svůj příklad, u mě je to jednoduché, nic moc se mi nestane, maximálně se stáhnou, ale nechcípnou. Když tam chcípne ryba, tak se taky prd stane.

Spíš jsem chtěl podotknout, že rozdíl 0,5-0,7, 0,3 u Salifertu je nebo Hanny je prostě neměřitelný detail a je dobré se to naučit vypozorovat z chování osazenstva. U SPS to samozřejmě může být rychlé, ale ony Montipory, Seratipory taky ledaco přežijou.
LPS/SOFT 300l
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa kincmar »

Chybí vám tam ještě nula ne? Pro SPSka by mělo být optimální 0,01 -0,02 . A měření hanna checkrem je docela přesné , pokud ti tam nebují sinice, ta reálný výsledek dokáže dost ovlivnit .
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Jak už jsem psal, dostal jsem doporučení spíše držet 0.1 než 0.03 - a v reálu to potvrzuji, když PO4 vyleze výš, korálnatci vypadají lépe, hlavně acany, Nicméně to nechci zas moc přehánět a raději se budu držet lehce pod těch 0.1

Asi tedy půjdu osvědčenou cestou tuhých sorbentů, ušetřím tak i to dávkovací čerpadlo.

Mimochodem, jak dávkujete bez čerpadla - já dávám denně NP Bacto balance - 0,5 ml. Většina čerpadel dává od 1 ml výš, takže to zatím řeším injekční stříkačkou - každý den naberu a dám do akva.

Je na to nějaký lepší fígl pro ruční dávkování? Nyní zvažuji větší stříkačku, natáhnout hned třeba 5 ml a pak jen denně dávkovat. Ale třeba existuje i lepší řešení - pokud znáte, dejte vědět.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: T_REEF

Príspevok od používateľa shotik »

Zkalibruju cerpadlo tak ze 1ml=0,25ml :) a uz se davkuje
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"