Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa Jajo »

pepahr napísal:Ahoj od koho Triton? Pepin a nebo dělá i Vala??? To fakt vyjde tak levně? :o
Záleží od objemu akva a od osádky. Na moje 600l by to asi levné nebolo. :)


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pepahr »

Já mám 360 a myslel si vždy, že je to spíš dražší ale pohodlné....
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Co som tak pozeral ceny komercnych ballingov ako RS, TM, Grotech, ATI a Triton tak vychadzaju cenovo cca rovnako, Triton ma ale 1 vyhodu, u neho staci merat KH, netreba merat Ca a Mg, takze ak si nemiesas ballinga s cistej chemie tak Triton je za mna jasna volba ...
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

pepahr napísal: 28 Jan 2018 13:01 Ahoj od koho Triton? Pepin a nebo dělá i Vala??? To fakt vyjde tak levně? :o
Vala nevím, jestli má, u něj jsem to nezjišťoval, ale spíš bych řekl, že ne...

Jinak já jsem to počítal a Red Sea mě podle současné spotřeby vyjde ročně cca 5200 Kč. I když je pravda, že jsem používal tekuté přípravky, až nedávno jsem přešel na práškové verze, které za stejné prachy vydrží dýl, ale je s tím zase práce. Navíc mám teď jen 3 kanáldy dávkovací čerpadlo, takže COLORS dávám ručně.

TRITON by mě teoreticky měl vyjít na 3000 Kč ročně (počítám Core7 + k tomu teda přibyde ještě pořízení některých jednotlivých prvků na doplnění). Tam se mi líbí, že jsou to jen 3 (4) láhve a je v tom všechno...
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pepahr »

A to počítáš vč. měření? Jsem koukal na Pepina a jen za měření chce 950,- a to nevím za jednou? Ročně.. nafurt? A nebo jen budeš měřit KH a doplňovat prvky sám? Kdyz tak sz pokud nechceš řešit zde, koukám na to na netu a info se různě liší.. řeším teď kudy pudu já a momentálně mám zrovna hodně nízké kh...
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

Cenu jsem počítal jen za chemii, takže bez měření. Jinak ta cena je za jedno měření. A navíc bych měřil i bez používání chemie od TRITONU. Neříkám, že je ta analýza nezbytná, ale bez toho člověk nikdy neví, jak to s vodou vypadá. Základní věci se dají změřit, ale zbytek ne. Když jsou pak probémy v akváriu, tak se můžu jen domnívat, co by to mohlo být. Něco může být zřejmé, ale že chípají koráli kvůli vysoké koncentraci zinku jen tak nezjistím :) Půl roku dávkuju COLORS od Red Sea podle spotřeby vápníku a můžu jen doufat, že se ty prvky spotřebovávají a nehromadí se. Nebo že tam ty prvky vůbec jsou. Stejně tak můžu jen doufat, že složení soli je takové, jaké výrobce uvádí. Může být vadná šarže a hned je problém na světe. Já mám teď podle TRITONU vysoké stroncium, které nedávkuju. Takže pochází ze soli a z přípravků RED SEA, co teď používám. Takže jako informace je to užitečné a může to odhalit potenciální problém, nebo napovědět, proč něco nejde podle plánu. TRITON analýzu bych dělal v případě, že budu upravovat koncentrace nějakých prvků, ale jinak nemám v plánu posílat vzorky na test každej měsíc. Do nedávna se žilo bez TRITONU, rok a půl jsem neměl rozbor vody na papíře a šlo to dobře, takže když to pošlu tak jednou za půl roku pro přehled, jak to vypadá, tak by to mohlo být v cajku :) Ze začátku asi častěji, abych viděl, jak CORE7 funguje v mém akváriu, pak se uvidí...
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Merat si to mozes dat aj sem marinlab.com cena je 19,99€
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pepahr »

Ok takže jednou jsi měřil tedy ne? A jinak teda dávkovací čerpadlo.. vodu jen odpar? Odpěňovač? Jen se blbě ptám, ale máš malý objem... :) já už pořídil ca reaktor tak asi jen srovnám základní parametry a uvidím..v nanu dokud jsem neměřil tak pohoda a teď čumím na na kh.. no a hlavně u toho tritonu stejně občas musíš změřit abys věděl co dávkovat ne??
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Preco to vztahujes len na Triton? Obcas by si mal zmerat vzdy, je predsa jedno aky system pouzivas ...
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pepahr »

Gilbo8: ok změřím a co dál? To jsem nevyčetl.. jinak nechcu pájinovi spamovat vlákno.. a můžeme přesunout ke mě..
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pepahr »

Gilbo to ano ale normálně změřím přece jen základní prvky? Triton atd měří další ale co vím normálně to nikdo neřeší vc. prodejců kteří taky změří základ a dělaj podle toho servis? Ja nikdy neměřil skoro nic a byl jsem spokojenej :))
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

no jasně, základní prvky měříš pořád, ICP analýza je pak na kompletní rozbor kde změří i to, co si doma změřit nemůžeš. já měřím pravidelně jednou týdně KH, Ca, Mg, NO3 a PO4. TRITON funguje na měření KH, kdy doporučují udržovat KH na 8 dKH. já mám v současné době denní úbytek alkalinity 1,6 dKH. 1 ml CORE7 by měl zvednout ve 100 l KH cca o 0,2 dKH, tzn. měl bych denně dávkovat 8 ml z každé lahve CORE7. RED SEA funguje podobně, tam se dávkují stopové prvky podle spotřeby vápníku - na každých 20 ppm spotřebovaného vápníku se dávkuje ve 100 litrech 1 ml z každé ze 4 lahví COLORS.

tzn. abys věděl, kolik dávkovat, musíš vědět, jakej máš úbytek alkalinity v případě TRITON metody. ICP analýza je pak spíš pro informaci, jak je na tom zbytek prvků - cílem je udržovat hodnoty tak nějak co nejblíž hodnotám v mořské vodě.
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pepahr »

No to je na co narážím ve finále se dorovnávají zase jen základní hodnoty jak vyřešíš stroncium, jod atd?? A dodáváš zase jen určité prvky.. Jestli tomu dobře rozumím tak u tritonu není třeba měnit vodu? Tak jak se pak ovlivní ty mikroprvky? Asi to nechápu... :)
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Tieto prvky sa predsa davkuju na zaklade k pomeru k Ca, takze to neriesis, niekto mudry zistil ze ked mas taku a taku spotrebu Ca tak k tomu mas taku a taku spotrebu stopovych prvkov, je to v pomere, napr Triton aj ine komercne ballingi to maju uz namiesane v tomto spravnom pomere. Cize napr pri Tritone meranim KH zistis ze mas davkovat 50 ml denne a v tom uz mas aj adekvatne mnozstvo stopovych prvkov.
Používateľov profilový obrázok
pajin
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Aug 2016 07:33
Bydlisko: Brno

Re: Pajinovo nano moře verze 1.0 - 100 litrů

Príspevok od používateľa pajin »

přesně jak píše Gilbo8. V těch přípravcích jsou všechny prvky a ve správném poměru. Změřením základu, jako je KH a Ca vypočítáš základní dávku, kterou udržuješ hodnotu základních prvků. Na stopové prvky je pak ta ICP analýza. Když analýzou zjistíš, že nějakého prvku je moc, tak ho snížíš výměnou vody nebo např. sorbentem apod. Když je něčeho málo, tak doplníš. Tohle je takový univerzální základ, ale každé akvárium má jinou skladbu živočichů a každej živočich si bere trošku jiné prvky a v jiném poměru. Takže někomu se třeba víc spotřebovává jód nebo molybden, někomu ne... Některý prvky mají biologickou funkci, tak je dobré je dokoupit a doplnit, pokud chybí. Některé prvky v moři jsou, protože se tam prostě spláchly a nejsou pro běžně chované živočichy v akváriu nezbytné, to je pak už složitější... Základ je funkční a pak už je to na každém, jak podrobně se v tom chce realizovat :)
55x50x45, 100 l, Hydra 26 HD, odpěňovač Tunze 9004 DC, Red Sea Reef FOUNDATION+ENERGY+TRACE COLORS, vodka, postupný přechod na TRITON metodu, založeno 10.10.2016, vlákno ZDE
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"