PP_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Tak jsem završil první etapu pořízení a rozjezdu akvária. Více o problémech píšu ve vlákně Nové akva - Reefer 170.
Nicméně právě jsem dal do akva rybí osádku a tím pro mne končí po cca 5 měsících rozjezd akva, i když samozřejmě vím, že do stabilní nádrže mám ještě kus cesty.

Do tohoto prvního příspěvku shrnu parametry akva:
Založení: 2. 7. 2016
Akvárium: Red Sea Reefer 170 - 60 x 50 x 50 cm + sump cca 30 l.
Filtrace: odpěňovač Grotech PS 100, Chemi pure Blue
Čerpadlo: Jebao DC 4 000
Světlo: Hydra 26 HD
V akva cca 15 kg živáků
Korálnatci: cca 40 ks, ale už jsem o dost přišel (krab, úkyn, ...)
Osádka:
- klauník 2 x
- sapínek 1 x
. zebrasoma - 1x
- Ecsenius bicolor 1 x (ale nevím, zda to byla dobrá volba, moc neplave a hází písek na korálnatce)
- gramma loreto - bude dodána, nebyla skladem

Teď se chce spíše než dalšímu nějakému rozšiřování věnovat rozvíjení a vylepšování, mám dost problémů a chtěl bych je s vaší pomocí řešit, ale to až dál.

Tímto také děkuji všem za dosavadní rady a doporučení, bez vás bych už možná zde nebyl a s tímto hobby skončil.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

A malé foto současného stavu
Prílohy
PP_REEF.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

A ještě jeden příspěvek - problémy
- horní dva korálnatce (favia) jsem asi dost odpálil světlem, ale už se barva trochu vrací, nicméně ten v pravo je nějak částečně poškozen něčím

- bohužel Stylophora nahoře fialová a uprostřed níže řůžová ztrácí barvu a nějak se loupe - prý moc světla, nebo málo vápníku - dle rozboru mám CA 310, Mg 1480

- bohužel to nastavení světla asi neumím moc vychytat, vůbec netuším, jak moc intenzivní, kolik cca watů na danou nádrž. Míám poměr cca 70% modré a 20 - 25 % bílá, celke je to asi 45W - je to hodně nebo málo
Jak jsem psal - odpálil jsme si dva horní korálnatce, ale to bylo asi také proto, že jsme je vůbec ničím nekrmil, proto prý bylo hodně světla

- bohužel asi přijdu i o další korálnatce - asi Goniastrea - ty zelené uprostřed útesu, zelená se loupe, dále pak další dole, už jsou zelená jen "očka", ze zbytku se barva ztrácí.

- a Catalaphyllia je zavřená od doby nalepení korálnatců - jedna se vždy mírně otevře, druhá téměř nic

- vlevo dole je pak asi Cyphastrea - byl rezavý, teď jak fialová, ale nic moc

- a Cladiella také vlevo dole jaksi poslední dobou jen živoří

Zato korálnatcům Acanthastrea se podle mého celkem daří.

Tak nevím, co je celkově špatně - světlo, voda, moc mladá nádrž, špatné krmení korálnatců - to se snad teď spraví, když jsou tam rybky, snad je to prý k dobru.

Každopádně uvítám každou radu, co bych mohl nějak vylepšit. Pokud z fotky bude něco zřejmé, dejte, prosím, vědět.

Jinak stále je tam jeden velký krab, sem tam něco napáchá, ale zatím to nějak jde, asi když má co žrát, tak dá pokoj.

A ještě jeden dotaz - každý den je na skle hnědá řasa, musím to stěrkou čistit - je to normální, nebo se dělá nadměrně a měl bych to nějak řešit?
Není jí moc, je to spíše pár cm u dna, ale čistit ji musím.

Moc děkuji všem, co si to přečtou, mrknou na foto a pošlou nějaké rady, jak vše vylepšit. Moc díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

Ne každý LPS je vhodný do akvárka i když nějakou dobu drží. Jiné LPS potřebují o mnoho více péče než SPS.
Ty SPS jsou samozřejmě kantáre, Favia nahoře je moc nahoře, nebo dostává pravidelně ohníček od glabrescensky - na druhou stranu u té se divím, že se ještě nerozpadla (mě se rozpadne každá glabra na infekci).
Světlo je dobré pustit na třeba na 50% a postupně v řádu měsíců přidávat.
Ca máš docela málo, ale to by zase neměl být takový problém, spíš kH bych změřil, to by mohlo být příčinou rozpadu.
Těch korálnatců tam je taky docela dost, určitě ti jich hodně chcípne, tak to prostě je, u LPS je lepší si tu Favii koupit jednu, počkat co udělá a pak případně investovat do dalších, protože ne všem druhům se bude dařit a když chcípne jedna, tak je to lepší než 5 ultra mega barevných.
Ty korálnatce sortuj k sobě, vypadá to jako taková mixovaná hromada, dal bych k sobě jednotlivé druhy, mezi nima větší prostor ať se nepálej a je to.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Doporučil bych udělat základní testy nejen Ca a Mg. Udělal bych test na No3, Po4, KH, Ca a Mg. Pak budeš moudřejší.... Co je, ale na pohled málo je Ca 310 je málo....... chtělo by to klem 400.

PS: zapřemýšlel bych nad dávkováním prvků nebo nad nějakým malinkatým Ca reaktorem....
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za reakce.
Parametry vody:
pH 7.6
NO2 0-0.1
NO3 50
PO4 0
Ca 310
Mg 1 480
kH 8.3

K tomu NO3 - běžně mám cca 5, ale poslední týden jsme začal značně krmit korálnatce artemií a asi jsem to přehnal. Hned jsem po dva dny vyměnil po 15 litrech a jsem na cca 10. Dnes pravidelná výměna dalších 15l, takže uvidím cca za týden, jak se to bude pohybovat.
Možná budu muset do filtrace něco přidat. Každopádně jsem zvýšil výkon odpěňovače, jel na 3 stupeň, dnes jede na 7 stupeň, snad to také pomůže.

Mrzuté je, že jsem korálnatce nalepil, tak se mi moc nechce měnit místa, ale uvidíme, možná budu muset.

Přidávat prvky - můžete mi něco doporučit, ideálně bez nutnosti dávkovat čerpadlem, ideálně all in one - prostě jednou týdně dát stříkačkou nějaký ten ml a hotovo.
Co byste doporučili?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa MRysan »

Jedním se to vyřešit nedá, zkus třeba RS Abc prášek a kU buffer. To by treba stačit mohlo.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

No s tím all in one, nevím jestli budeš spokojen...... podle hodnost potřebuješ jen alla totho oneho už né....... někdo kdo používá balinga by mohl poradit...
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj,
tak rybky mám cca týden a potřeboval bych od zkušenějších trochu poradit, jak dál, abych nemusel tápat.

Krmení - krmím večer mraženým (artemie) a ráno nějaké granulky. Bohužel když ty granulky dopadnou na písek, do večera je tam špinavý, asi hnědá řasa (sinice). Po mraženém to nedělá.
Mohu krmit jen stále mražené? A granulky opravdu občas?

Filtrace - NO3 - při přidání ryb jsem vyměnil cca 20% vody a NO3 bylo na cca 10 (možná slabých 15). Poslední výměna 10% byla v neděli, dnes po 4 dnech je NO3 asi lehce pod 25.
Ve filtraci mám jen ponožku, odpěňovač a chemi pure blue - viz foto
Zvažuji co s tím, jak snížit NO3. Pokud jsem po přečtení příspěvků zde správně pochopil je více cest - co nejvíce doporučujete s ohledem na velikost akva, osázení LPS, 6 rybek, ...?
- NOPOX - přidávat denně
- BioPellety - jednak do fluidních filtrů, nebo větší do sáčku. Moc místa ve filtraci nemám, ty větší do sáčku jsou pro mne lepší, ale jsou účinné. Postačí průtok sumpem necelých 2 000 litrů? Nebo doporučení na nějaký malý filtr, aby se i tam vešel - asi i se zabudovaným čerpadlem.

Filtrační ponožka - je přímo součástí filtrace, ale denně ji musím čistit, jinak jde voda přes. Jak to řešíte ve vašich filtracích, máte místo ní něco lepšího, co se hned tak nezanese. U Pepina při nákupu akva říkali, že ji vůbec nepoužívají, ale to pak asi bude v akva dost částeček ve vodě. Uvítám nějakou radu.

Hnědá řasa, možná sinice - celkem se to zlepšilo, kameny jsou OK, písek když není problém s krmením - viz bod výše, tak je to OK. Ale denně musím čistit skla, od spodu jsou hnědá. Je to normální stav v cca 5 měsíců staré nádrži, nebo už by to mělo být lepší?

Dík za vaše rady.
Prílohy
Filtrace.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Granulky vymen za vlocky nepadaju tak rychlo na dno.krm len tolko kolko zjedia.pozor s nezjedenym krmenim ti stupa no3. Kludne mozes fungovat bez ponozky.samozrejme drobne ciastocky mozu poletovat vo vode.Ryby uz ziadne nepridavaj na to akva bohate staci.mozno nejaku krevetku nejako neviem ci mas.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Dík za rady.
Mohu tedy krmit jen tím mraženým? Tam to vidím celkem bez problémů, to hned slupnou.

Ryby přidávat nebudu, zvažoval jsem ještě o jedné, ale podle filtrace to nyní nevypadá, nechci akva více zatěžovat.

Spíš bych ještě uvítal radu na posílení té filtrace - hlavně na snížení toho NO3. A co místo ponožky - nějaký biokvacil? Nebo to nechat jen na odpěňovači, zvládne to, odstraní částečky z vody?
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Madox »

Ciastocky z vody slaha von odpenovac, aj vacsie. Ponozka a bioakvacit je super ak mas cas to kazdy den cistit, ak nie su zdrojom NO, lebo to tam hnije. Vtedy je asi lepsie to nechat len na odpenovac.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Osobně bych v prvé řadě vyřešil vyšší obsah NO3. To bych řešil výměnami vody, zřejmě se tím i zlepší poměr prvků.... Souběžně s tím bych řešil filtraci. osobně bych odpěňovač v současné době zapl na plný chod. Filtrace... těžko radit s čím by jsi byl u nana spokojen. Zkus se zeptat i v mořské akvaristice jaké filtrace k nanu doporučují co mají odzkoušený..... Potřebuješ účinně snižovat NO3 to je hlavní zabiják vvšeho..... (rybám to nevadí, těm je NO3 šumák...)
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Jak vysoké NO3 je přijatelné pro LPS - 10, nebo musí být ještě méně, či naopak 15 je ještě OK? Kolik udržujete?

Jinak:
- ponožku jsem dal zatím pryč
- odpěňovač běží skoro naplno
- včera jsem měnil 10% vody, dnes namíchám a vyměním dalších 10% - ale NO3 tím asi pod 10 ještě nedostanu.

Do konce roku to bude muset tak nějak vydržet, do Brna se dostanu až 2. ledna. Do té doby bych se rád rozhodl pro další postup ohledně toho snižování NO3.

Zatím se mi jeví po přečtení příspěvků zde jako nejsnazší dávat NOPOX, nebo zkusit ty velké biopeletky do sáčku.
U toho NOPOXu - je tam nějaké úskalí, co když budu na víkend pryč, lze den, dva vynechat?

U těch biopeletek - když je dám do filtrace do rohu k tomu topítku (jak je ponožka), bude ten průtok stačit?

Uvítám praktické rady někoho, kdo má podobně velké akva a sump, jak to má vyřešeno, jak snižuje NO3. Díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Peletky jsem používal jen ty malý... 100% bych je dal do kvalitního ověřených válce s motorem..... i ty velký a napojil na dostatečně silný odpěňovač. Při slabém odpěňovači hrozí kolaps systému. Musí být natolik silný aby vyházel vzniklý sliz.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"