PP_REEF

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Tie prve vysledky su z decembra chalani neviem preco ich riesite. sucasne cisla su ok. 8)
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa kominík »

problémy měl se všemi parametry vody
z 18.12.2016
ph - 7,6 nízké
no2 - jakkoli měřitelné špatné
no3 - 50 - není co dodat
ca - 310 - nízké
po4 - 0 ? jaký test to byl
odpěňovač jel na poloviční výkon - proč?
a k tomu slabé světlo
není se čemu divit,že to šlo do ...

snad se blýská na lepší časy , od té doby uplynuly tři měsíce ,parametry už jsou někde jinde i když je neuvádíš všechny :wink:
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

axelson napísal:Tie prve vysledky su z decembra chalani neviem preco ich riesite. sucasne cisla su ok. 8)
Myslel som aj tie posledne nakoľko na to že používa takú silnú soľ ma napr kh veľmi nízke to ma privádzalo k tej otázke či správne používa testy... nakoľko ak nie tak aj ostatné čísla môžu byť skreslené :-)

Kominník mne sa zdá že používa len testy sallifert... tu som to niekde videl
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
axelson
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 29 Sep 2015 20:10
Bydlisko: Andovce nove zamky

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa axelson »

Mischo prosim ta KH ma 8. To je uplne v poriadku.Takze ho prosim Ta nezavadzaj. Kolko by mal mat podla teba KH 20? :lol:
Urcite ma salifert ako 90% ludi. Ak nie P P oprav ma. :D
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Pokiaľ má soľ Kh 11-12,7 a on nameral 8 ... áno 8 je zhruba dolná hranica pre lps (všade sa furt uvádza 8-12 rozmedzie KH čo je také no nepresné)- takže nezavádzam... ... nie logicky uvažujem , že ak po výmene vody nameral 8 a vymenil 10% vody, ktorá mala kh zhruba 12 a viac... koľko mal predtým?

Aj to CA je také diskutabilné nakoľko ho má viac ako má soľ...

Argumentujem tu tým, že pokiaľ začal používať sol od začiatku red sea coral pro a mieša zhruba na 1,025-6 hustotu tak má okrem iného KH 12,3 až 13 (také číslo tabuľka neobsahuje ale výpočtom je to možné a logické)!!!!!! čo na základe teórií o držaní akvária na výmenach vody znamená to, že za ten týždeň zhruba si živočíchy vezmú tolko koľko výmenou vody do akvária doplním... pokiaľ je to viac tak to musí jednoznačne klesať ... alebo je chyba v meraní...
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

Ahoj, všem díky za příspěvky, pročtu, zanalyzuji, ...

Jen k těm měřením:
testy: sallifert
první měření - začátek prosince, takže je to skoro 4 měsíce staré. Měření dělal člověk, který v akvaristice zrovna nastoupil a byl jsem předem upozorněn, že asi všechny testy neudělá - nakonec to změřil, ale jak moc dobře - to nevím.

K akva a filtraci:
- začal jsem dávat Nopox, změnil absorbent - na Chemi Pure Blue
- zvýšil výkon odpěňovače
- KH - to jsem si měřil již v listopadu - a bylo to také cca 8
- sůl Red Sea Coral Pro dávám skoro pořád, jen cca 3 výměny prosinec/leden byla jiná
- vodu měním po 14 dnech (zvažoval jsme prodloužení na měsíc, ale po příspěvcích zde to zatím ponechám, nebo spíše bude nutnost častěji, jak to chápu)
- měřená voda měla právě týden od výměny těch 10%

Jak kvalitně jsem to změřil - to se těžko posuzuje, ale určitě se nedá moc porovnávat 4 měsíce staré výsledky měřené začátečníkem. Porovnatelné bude až několik mých měření, i když bych měřil něco špatně, bude to konzistentní.
Jinak Ca, Kh apod - vše dám dle návodu (používám plnou verzi, ne tu poloviční, zde je podle mého větší přesnost) a pak kapu, opravdu po jedné kapce hned míchám. Kapalina se třeba u Ca trochu měnila od shora, potom to mělo jakoby nádech, ale pak po jedné kapce se to náhle přebarvilo celé, až jsme koukal na tu rychlou změnu - tuto hodnotu jsme pak tedy odečet.

Za týden v sobotu změřím zase a pak uvidíme, co se stalo, jaké bude srovnání.

Svítím zase o trochu více, korálnatci asi OK, jen Duncanopsammia  mi přijde trochu více zatažená, ale ta je až na dně, tak ...
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa Myscho151 »

P_P napísal:Ahoj, všem díky za příspěvky, pročtu, zanalyzuji, ...

Jen k těm měřením:
testy: sallifert
první měření - začátek prosince, takže je to skoro 4 měsíce staré. Měření dělal člověk, který v akvaristice zrovna nastoupil a byl jsem předem upozorněn, že asi všechny testy neudělá - nakonec to změřil, ale jak moc dobře - to nevím.
vodu s ktorou si začínal si si miešal sám alebo ti ju niekto dal už zo zabehnutého akva... ? Snáď sa ti to zlepší teraz už len postupne pridávaj svetlo a čakaj
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa kominík »

kh -
chtěl bych vědět kolik lidí ví ,proč a za jakých podmínek uhličitanová tvrdost má stoupající,klesající tendenci
řešit nemá smysl - je prostě v pořádku
já bych se teď mrknul na fosfáty - měřeno salifertem,takže skočit k někomu kdo má hanu - bude po4 určo vysoké
pro jistotu ,bych dal sorbent - ideál do válce s nízkým průtokem vody (danné výrobcem), v punčoše rychle ztrácí absorpční schopnost
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa vik_33 »

Kdyby se někdo sháněl po posledních příspěvcích, které byly spíše souboj než nějaká debata, tak jsem je přesunul do Ringu, kam jedině patří. Tam můžete klidně pokračovat. Upozorňuji ale, že i tam platí pravidla slušného chování a příspěvky tomu odporující budou bez milosti smazány.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

- ještě jednou k tomu KH - měřil jsem listopad 2016, pak prosinec 2016 měřil Vala a nyní zase já - vždy -+ 8, takže nic neklesá, ale ani neroste, je stejné. Proč je pouze 8, když dávám sůl Red Sea Coral Pro a píšete, že má být vyšší - to nevím, prostě to tak je.

- dotaz na vodu - v červenci 2016 když jsem akva zakládal, všechna voda byla od Pepina, prý ji bral v nádrži s SPS

- fosfáty - ty jsem teď neměřil, naposledy v tom prosinci - akvaristika Vala. Bohužel nevím, čím to bylo měřeno. Ověřím, zda mají Hannu (doufám, že snad Vala má!).
Pokud ano, nechám příští týden přeměřit.

Jinak používám NOPOX, kde jsem se dočetl, že další sorbent už není třeba, že PO4 také redukuje. Nicméně na zahraničních fórech a myslím že i zde bylo doporučení tam nějaký sorbent raději nechat, takže doufám, že kombinace Nopox + sorbent spolehlivě PO4 odstraní a nebude třeba jiné řešení.

Testy - troufám si tvrdit, že je používám podle návodu. Mám sice překlad od Pepina, ale například u testu NO3 jsem v překladu našel chybu, originál AJ je v pořádku. Takže jsem v sobotu prošel návody jak v CJ, tak i AJ a porovnal, zda souhlasí - a souhlasilo.
Otázka, jak moc jsou přesné, to nevím, ani neovlivním, ale pro sledování trendů to asi je dostačující. Takže zatím testování triton apod neplánuji.

Vážím si zde všech názorů, někdy je opravdu těžší si vybrat, každý doporučuje co má vyzkoušené a funguje mu.

Takže moje představa o strategii dalšího postupu:
- zvedám výkon světla, někde jsem vyčet 0,5W/litr, takže až budu na cca 75-80W, uvidím co dál, jak budou korálnatci vypadat

- zatím nic nebudu do akvária doplňovat, žádné prvky apod - změřím zase za týden a pak hned den po výměně vody - porovnám tak výsledky po výměně, po týdnu a po 14 dnech. Podle toho jak to bude stabilní se rozhodnu, jak často měnit vodu - osobně bych rád udržel 14 dní nebo déle, ale uvidíme, i měnit 1x týdně není problém, raději zatím takto než doplňovat prvky

- další doporučení: pokud Vás napadne konkrétní věc, co bych měl udělat, ověřit, dejte vědět

Díky za zájem a snahu pomoci, jak jsem psal s prvním příspěvkem, toto fórum se mi líbí a snaha pomoci tu je znát. Ne na všech fórech se člověk s tímto setká, budu strašně rád, pokud to tak i zůstane.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa VINTR »

Ahoj, vidím, že to děláš s ROZUMEM a proto věřím, že se dostaneš tam kam chceš "a třeba se i někdy setkáme, máme to přes kopec....", jen malý postřeh z mého života při starání se o reef.
- KH několik možná let jsem používal stejnou sůl redsíčko (myslím, že je dobrá), ale KH jsem měl v nádrži úplně stejné jako máš ty, tedy 8, což si myslím, že je super (kéž bych takovou hodnotu měl i dnes..... jsem rád, že se dostanu na nějakých slabých 6 - toto je dáno mým osazením nádrže, mám tam převážně montipory a ty to obrovsky vyjídají - vše...... ) ty tam máš tvrdé a opravdu, a i ti tam daly ty korály co toho moc nevyjídají a na PRAVIDELNÉ výměně by jsi je měl udržet....., ale pokud by ti to klapalo, jako přirůstalo, výměna vody by musela být pravidelnější (protože z těch prcků by vyrostli pořádný korály) nebo by jsi se musel uchýlit k nějakému doplňování......., ale to je hudba budoucnosti..... Pro představu já jsem zvolil při mém objemu Ca realtor a jsem, no celkem spokojen (je to pro hloupé lidi jako já), ale hodnoty teda jako z žurnálu nemám, ale i přesto mi to roste..... za ty léta jsem zjistil, že vše stojí na základě jedné, dvou hodnot NO3 a možná P04 :lol:
Pro představu moje hodnoty, jsem si to začačal zaznamenávat o excelu (když už teda, jste jak postižení s výsledky měření, tím akorát lidi blbnet....., zde na tomto fóru) - to jsou úplně všechny mnou měřené výsledky (rozeberte si to jak chcete, já to dávám jen pro představu jak to tedy je, když máte ZAJETÉ AKVA a nemáte tam malý prcky včera koupený od obchodníka) a to mám Ca reaktor na 5 kg+ matrošu na méně jak 300 litrlů vody, jako jo: viz příloha....... (poslení dobou moc neměřím, protože se nikam nemůžu dostat a bohužel PRAVIDELNĚ PLATÍCÍ SERVISMENI VIZ VPRAVO JEN PŘISPÍVAJÍ, KDYŽ (někteří tedy né lhal bych aqvain - Laďa mi poradí) MAJÍ NOVÝ IMPORT....., MOHLY BY SE TROCHU TAKY PODĚLIT, AŤ VÍME JAK NA TOM JSOU -já vím že jsem najivní :lol: , ale možná by to skončilo nějakou hádkou, což mě celkem nezajímá).

Myslím si, že je to vše pouze o udržení NO3 a PO4 (to nepotřebuji měřit to vidím okem :wink: )

Jinak jak správně měřit testy je uvedeno zde (zbytek si určitě dohledáte samy):
https://www.youtube.com/watch?v=5iYdbEB_vr8
Předpokládám, že je jasné, že to video bylo natočeno někdy, to znamená, že mohlo dojít k renovaci návodu, takže vždy postupovat dle přiloženáho návodu........

Myslím, že jak to máš naplánovaný, není špatný, zatím bych vydržel, měnil vodu a jak se ti to rozjede tak začal přemýšlet co dál....

Na závěr, pokud by někdo chtěl přispět a hlavně konstruktivně, jak zlepšit mé hodnoty v nádrži poprosím v mém vlákně, ať to tady neznepřehledňujete.... Budu za to opravdu velice rád, klidně i do SZ, jsem nakloněn každé reálné zkušenosti.... Pokud mi někdo osvětlí jak používat ozón v refové nádrži, tak mu budu velice vděčný.
http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=4&t=3115&start=240
Nejaktuálnější video ze začátku roku 2017 (zas je to trochu povyrostlí):
https://www.youtube.com/watch?v=YhBbF1l85yA
Prílohy
Sešit1.pdf
Měření
(372.54 KiB) 40 stiahnutí
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

to Vintr: dík za video testů, přesně stejně jsem to měřil i já, jen místo třepaní nádobkou jsem to vždy po každé kapce krátce promíchal tou lopatičkou, jak je to uvedené i v návodu. Podle mého je to jedno.

Opravdu bych teď neřešil 4 měsíce staré testy, po jejich zjištění jsem změnil některé věci ve filtraci, přidal Nopox, jiný sornent apod, takže možná již v lednu došlo ke změně hodnot, no škoda, že jsem to neměřil, ale co už.

V sobotu a pak v neděli budou další čísla, uvidíme.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
miro83
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 28 Aug 2016 19:42

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa miro83 »

a kolko davas teraz toho NOPOX-u
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa P_P »

- NOPOX dávám 4 ml
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
miro83
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 28 Aug 2016 19:42

Re: PP_REEF

Príspevok od používateľa miro83 »

poslal som SS
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"